Employer branding a biuro – co powinieneś wiedzieć?

employer-branding

Czy wiesz, że jednym z elementów wpływających na wizerunek marki jest wygląd biura? Szukasz wskazówek dotyczących właściwej aranżacji przestrzeni? Poznaj kilka uniwersalnych zasad, które warto wdrożyć, aby zyskać uznanie pracowników, kandydatów, ale i klientów. Dowiedz się, jakie znaczenie odgrywa employer branding.

Miejsce pracy jako element employer brandingu

Pracodawcy każdego dnia podejmują szereg działań i decyzji, które wpływają na to, w jaki sposób są postrzegani w oczach innych. Właśnie na budowaniu wizerunku marki polega employer branding. Jego odbiorcami są trzy podstawowe grupy:

  • obecni pracownicy,

  • potencjalni kandydaci,

  • klienci i kontrahenci.

Zwracają oni uwagę na to, czy Twoja firma jest dla nich przyjaznym miejscem. Oceniają, czy w organizacji będą mogli się realizować i zachować własną indywidualność. Równie istotna jest możliwość rozwoju zawodowego i dostępność atrakcyjnych benefitów. Rolą employer brandingu jest zapobieganie rotacji pracowników i pozyskiwanie nowych, wyjątkowych talentów.

Przestrzeń dostosowana do pracy i relaksu

W dobrze urządzonym biurze powinno znaleźć się miejsce na ergonomiczną przestrzeń biurową, jak i strefę wypoczynku. Pierwszą z nich najczęściej stanowi open space, wyposażony w pojemne biurka, wygodne fotele oraz ścianki działowe. Warto zadbać o stworzenie dodatkowego pomieszczenia, w którym każdy będzie mógł przez pewien czas pracować w skupieniu. Doskonale w tej roli sprawdza się budka akustyczna, która jest gwarancją idealnej ciszy. Wybierając gotową kabinę dźwiękoszczelną, nie musisz martwić się o wydzielanie dodatkowej przestrzeni.

Jeśli w Twojej branży odbywają się regularne spotkania z klientami – stwórz komfortową salę przeznaczoną do tego celu. Wydziel także miejsce na salę konferencyjną i przestrzeń na spotkania, w której weźmie udział większa grupa osób.

Równie istotne jest wydzielenie tzw. strefy relaksu, czyli miejsca, w którym każdy będzie mógł zregenerować siły. Dzięki chwilowej zmianie otoczenia i oderwaniu myśli od obowiązków zawodowych, pracownicy powracają z nowymi pomysłami. Strefa relaksu to także miejsce integracji dla całej grupy.

Kuchnia – ważne miejsce spotkań

Warto zadbać o budowanie więzi w zespole pracowników wykorzystując w tym celu sprawdzone rozwiązania. Nie od dziś wiadomo, że wspólne posiłki czy rozmowa przy kubku porannej kawy wpływają jednocząco na grupę. Jej członkowie mogą wymienić doświadczenia, zasięgnąć porady w sferze zawodowej, ale i odkryć przed drugą osobą swoją prywatną stronę. Zadbaj, aby w kuchni nie zabrakło smacznej herbaty, aromatycznej kawy i kilku przekąsek. W ten prosty sposób pokażesz pracownikom, że chcesz o nich zadbać. Równie trafionym pomysłem okazuje się kosz kolorowych owoców, który wprowadza do miejsca pracy rodzinną, ciepłą atmosferę.

biuro-dla-pracownikow

Celebrowanie ważnych dat

Praca to nie tylko wykonywanie codziennych obowiązków, ale także wspólne wyjścia i poznawanie się z prywatnej strony. Chcąc budować pozytywny wizerunek firmy w oczach pracowników, warto organizować regularne spotkania i wyjazdy integracyjne.

Bardzo ważne jest wspólne świętowanie dat, które mają znaczenie dla całej firmy. Przykładem może być coroczne świętowanie urodzin marki. W to wydarzenie możesz włączyć zarówno pracowników, jak i klientów oraz kontrahentów. Dzięki temu sprawisz, że poczują się częścią Twojej firmy! Wpływa to na budowanie pozytywnego wizerunku marki wśród szerokiego grona odbiorców. Taka informacja trafia również do potencjalnych przyszłych kandydatów i zapisze się w ich pamięci.

Dostosuj biuro do swoich potrzeb

Budując wizerunek profesjonalnej, nowoczesnej i komfortowej firmy, staraj się odpowiedzieć na jak najwięcej potrzeb, które mają Twoi pracownicy. Poznaj dokładnie oczekiwania kandydatów, którzy ubiegają się o posadę. Wielu z nich będzie chciało poznać wnętrze firmy, zanim zdecydują się podjąć współpracę. Wchodząc do biura, powinni natychmiast poczuć panującą atmosferę i indywidualny charakter firmy. W najlepiej zaprojektowanych przestrzeniach znajdzie się miejsce na spotkania z klientami, pracę zespołową i indywidualną. W organizowaniu tych ostatnich sprawdzi się budka akustyczna, w której pracownik może całkowicie skupić się na wykonywaniu obowiązków, a bodźce z zewnątrz nie będą go dekoncentrować.