Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce – z czym wiąże się to dla pracodawcy?

pandemia praca

1 lipca 2023 roku w Polsce planowane jest zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Czy jesteś na to gotowy? Sprawdź, jak koniec epidemii wpływa na obowiązki pracodawcy. Pilnuj terminów badań okresowych i zwróć uwagę na przepisy dotyczące pracy zdalnej. Śledź zmiany wprowadzane przez polski rząd.

Koniec epidemii w Polsce

Zakończenie epidemii przez wszystkich przyjmowane jest z dużą ulgą. Noszenie maseczek na ulicach i obowiązkowa kwarantanna chorych odeszły już do przeszłości. Dla przedsiębiorców to był bardzo trudny czas. Wiele biznesów upadło. Właściciele firm musieli też wprowadzać zmiany w swojej działalności, by dostosować się do nowych obostrzeń. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego przynosi zupełnie nową perspektywę. Trzeba jednak wiedzieć, z jakimi zmianami się wiąże i odpowiednio się do nich przygotować. Łamanie przepisów miewa poważne konsekwencje i może doprowadzić nawet do zamknięcia przedsiębiorstwa.

Ograniczenia wprowadzone w stanie zagrożenia epidemicznego

W czasie epidemii priorytetem było zmniejszenie liczby zakażeń. Ludzie nie mogli swobodnie przemieszczać się, a grupowe kontakty były znacznie ograniczane. Przedsiębiorcy szukali różnych sposobów na sprostanie nowym przepisom. Ciekawym rozwiązaniem okazała się na przykład biurowa budka akustyczna, dzięki której pracownik mógł łatwo odizolować się od innych użytkowników biura. To kabina z aktywną wentylacją, łatwa do dezynfekcji. COVID-19 wiązał się nie tylko z zakazami, ale też zmianą organizacji pracy. Jak będą wyglądać realia biznesowe w Polsce po 1 lipca?

Praca zdalna po epidemii – czy coś się zmieni?

COVID-19 stał się przyczyną wielu zmian na rynku pracowniczym. Dużą popularność zyskała na przykład praca zdalna. Początkowo była ona sposobem na wypełnianie obowiązków z dala od innych pracowników, którzy mogliby wzajemnie zakażać się wirusem. Z czasem jednak wiele osób przyzwyczaiło się do niej i zaczęło doceniać jej zalety. W Polsce, 2 marca 2020 roku wprowadzono specustawę mającą na celu przeciwdziałanie epidemii. Według niej pracodawca może zlecić swoim podwładnym tymczasowe pracowanie zdalne. Z takiej opcji skorzystali między innymi nauczyciele, pracownicy biurowi i urzędnicy.

praca w biurze

Po zniesieniu zagrożenia epidemicznego przedsiębiorca nie może nakazać pracownikami działania poza biurem. Wszystko jest jednak kwestią zawartej z nimi umowy. Wielu ludzi chętnie decyduje się na pracę zdalną lub hybrydową (część obowiązków wykonuje w swoim domu, część w siedzibie firmy). Przy dobrej woli obu stron, wystarczy zmodyfikować zapisy umowy i wdrożyć nowy system. Zdalne wypełnianie obowiązków jest korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i zatrudnianych przez niego osób. Zauważają to przedstawiciele różnych branż. Coraz więcej usług, takich jak realizacja szkoleń, konsultacje prawnicze i szeroko pojęta obsługa klienta, odbywa się przez Internet. Mimo zakończenia epidemii ten trend wciąż się rozwija.

Badania okresowe – co ile i kogo dotyczą?

Po 1 lipca bardziej restrykcyjne stanie się przeprowadzanie badań okresowych i przeszkalanie kadr z bezpieczeństwa pracy. W czasie epidemii dopuszczono całkowicie zdalne kończenie kursów BHP oraz zwolnienie z badań lekarskich. Ponadto przedłużono terminy uprawnień, przez co pracownicy nie musieli przechodzić szkoleń zgodnie z dotychczasowym trybem. Według obowiązującego prawa, przedłużenie certyfikatów z kursów BHP obowiązuje do 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii. Trzeba zatem uporać się z nimi do września. Zaległe badania okresowe trzeba natomiast wykonać w okresie do 180 dni. Przestaje obowiązywać przepis, zgodnie z którym pracownicy administracyjno-biurowi z aktualnym orzeczeniem lekarskim nie muszą wykonywać badań. Kontrola stanu zdrowia musi odbywać się co 2-4 lata, w zależności od zajmowanego stanowiska.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi zmianami!

Najlepsi przedsiębiorcy potrafią dostosować się do zmiennej rzeczywistości. Zależy Ci na rozwoju Twojej firmy? Przestrzegaj obowiązujących przepisów. Koniec epidemii to szansa na nowy rozdział dla każdego biznesu. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zorganizować uniwersalną przestrzeń biurową, która jest higieniczna i zapewnia duży komfort pracownikom. Dbaj o zdrowie podwładnych nie tylko w czasie zagrożenia epidemicznego.