Wspólne śniadania i lunche w biurze – czy to się sprawdza?

wspolny-lunch

Zastanawiasz się, jakie korzyści mogą wyniknąć dla firmy z faktu, że pracujący w niej ludzie będą wspólnie spożywać posiłki? Dlaczego integracja pomiędzy pracownikami jest tak ważna? Czy organizacja przestrzeni biurowej, ustawienie budek akustycznych i zaaranżowanie wspólnych stref wpłynie na przychody przedsiębiorstwa? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz krótki artykuł.

Plusy i minusy wspólnej przerwy lunchowej

Wielkie korporacje mogą się poszczycić własnymi kantynami. Mniejsze firmy muszą poprzestać na niewielkim pokoju socjalnym. W każdym jednak przypadku ta wspólna przestrzeń ma za zadanie nie tylko zapewnić miejsce do spożywania posiłków, ale też wspierać nawiązywanie więzi pomiędzy pracownikami oraz wzmagać ich kreatywność.

Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku pracy umysłowej, gdzie "wpadnięcie na pomysł" niekoniecznie musi odbywać się przy biurku – znacznie częściej ciekawe koncepcje pojawiają się podczas relaksu, rozmowy, czy właśnie jedzenia. 

Oczywiście może się zdarzyć, że pauza lunchowa będzie działać na niekorzyść firmy – pracownicy ulegną w tym czasie dekoncentracji do tego stopnia, że ponowne wdrożenie się w działanie zajmie im znacznie więcej czasu, niż wynikałoby to z długości przerwy. Jak temu zapobiec?

Bardzo prosto – wystarczy, że przestrzeń biurowa zostanie odpowiednio zorganizowana. Dzięki temu łatwo będzie utrzymać balans pomiędzy pracą a koniecznym przy jej wykonywaniu odprężeniem. Poprawi to ogólną atmosferę w biurze, a jednocześnie zwiększy wydajność i poziom zadowolenia pracowników. 

budka-akustyczna

Zaplanuj strefę śniadaniową dla pracowników

Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem osoby pracujące ponad 6 godzin mają prawo do płatnej pauzy trwającej minimum kwadrans. W tym czasie mogą odpoczywać, poczytać książkę, odwiedzić portale społecznościowe, wykonać telefon w sprawach prywatnych itp. Zdecydowana większość wykorzystuje jednak tę przerwę na spożycie posiłku.

Jeśli zadbasz o to, by właściwie zorganizować im strefę śniadaniową, sprawisz, że ten czas będzie działał na korzyść firmy. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • umiejscowienie pokoju socjalnego lub stołówki. Najlepiej jest przeznaczyć na nie miejsce poza głównym ciągiem komunikacyjnym, np. na końcu korytarza. Dzięki temu zmierzający do nich pracownicy nie będą dekoncentrować pozostałej części załogi,

  • wyposażenie jadalni. Powinny się w niej znaleźć takie elementy jak lodówka, czajnik bezprzewodowy, ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa itp., 

  • organizacja przestrzeni. Zaplanuj miejsce do spożywania posiłków tak, by służyło ono integracji oraz swobodnej wymianie myśli. Najlepiej sprawdzą się niewielkie, 3- lub 4-osobowe stoliki. Pamiętaj, że nie jadalnia nie musi pomieścić naraz całego personelu – wystarczy, że będzie w niej miejsce dla połowy pracowników. Pozostała część pozostanie w tym czasie przy biurkach, a potem nastąpi wymiana.

Miejsce na pilną rozmowę czy szkolenie

Urządzając przestrzeń biurową, nie zapomnij o wygospodarowaniu w niej choćby niewielkiego miejsca do spokojnego przeprowadzenia rozmowy, szkolenia, lub po prostu odcięcia się od korporacyjnego szumu. Pomogą Ci w tym budki akustyczne lub telefoniczne. Jakie korzyści możesz dzięki nim osiągnąć? Oto najważniejsze z nich:

  • poprawa organizacji pracy – osoba wchodząca do takiej konstrukcji po skończonym lunchu jasno sygnalizuje współpracownikom, że jest zajęta i nie należy jej przeszkadzać,

  • zwiększenie koncentracji – biurowa budka telefoniczna umożliwia skuteczne odcięcie się od zewnętrznych bodźców i skupienie wyłącznie na bieżącym zadaniu,

  • poprawa wydajności – specjaliści od zarządzania czasem twierdzą zgodnie, że tzw. multizadaniowość to mit. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest poświęcenie maksimum uwagi jednej rzeczy na raz. Budka akustyczna to przestrzeń sprzyjająca pracy i pozwalająca łatwo uniknąć wszelkich rozproszeń. 

budka-akustyczna

Zainteresowany pomysłem kabiny dźwiękoszczelnej do firmy? Dowiedz się więcej o budkach od Available

Odpowiednia organizacja przestrzeni biurowej to nie tylko kwestia estetyki. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom możesz znacząco poprawić wydajność pracowników, a co za tym idzie – zwiększyć obroty firmy. Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem do tego budek akustycznych i chciałbyś dowiedzieć się więcej na ich temat, odwiedź nas! Dzięki naszej pomocy z łatwością stworzysz funkcjonalną, przyjazną przestrzeń, która będzie pracować na Twoją korzyść.