Więcej dni urlopowych od kwietnia 2023 r. – czy każdy pracownik może z nich skorzystać?

Czy znasz najnowsze zmiany w kodeksie pracy? Dowiedz się, jak od kwietnia 2023 roku wyglądają dni urlopowe. Sprawdź, komu i kiedy należy się urlop z powodu siły wyższej oraz ile wolnego przysługuje Twoim pracownikom. Przestrzegaj przepisów i zachowaj work-life balance w swoim środowisku zawodowym.

Dni urlopowe w Polsce

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę należy się urlop. Minimalna liczba dni wolnych jest precyzyjnie wskazana w kodeksie pracy. Warto trzymać się jej nie tylko ze względów prawnych. Pamiętaj, że wypoczęta kadra po prostu lepiej pracuje i jest bardziej efektywna. Przemęczone osoby częściej tracą koncentrację i są mniej zadowolone ze swojej pracy. Czas na wypoczynek, rozwijanie więzi rodzinnych i własne hobby jest niezwykle istotny.

Zmiany w urlopach od kwietnia 2023 roku

Przedsiębiorcy są zobowiązani do śledzenia zmian w przepisach. 9 marca 2023 roku Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą dyrektywy unijne do polskiego kodeksu pracy. W praktyce obowiązują od kwietnia. Ich rezultatem jest zwiększenie liczby dni wolnych dla pracowników nawet do 35 dni oraz wprowadzenie nowych rodzajów urlopu. Kto na tym skorzysta? Przepisy uwzględniają między innymi potrzeby osób opiekujących się chorymi bliskimi oraz nagłe sytuacje, których nie da się przewidzieć. Wprowadzono 2 dni urlopowe z powodu działania siły wyższej (płatne w 50%) oraz 5 bezpłatnych dni opiekuńczych.

Urlop opiekuńczy

Co zrobić, gdy najbliższa osoba choruje i potrzebuje pomocy? W takiej sytuacji pracownik może wziąć urlop opiekuńczy. Ma prawo do 5 dni na opiekę nad członkiem rodziny lub osobą zamieszkującą w tym samym gospodarstwie domowym. W tym drugim przypadku należy wskazać konieczność pomocy ze względów medycznych. Jako rodzinę w kodeksie pracy rozumie się syna, córkę, matkę, ojca, męża lub żonę. Jeśli jednak osoba ubiegająca się o urlop mieszka z ciężko chorą babcią, konkubentem lub przyjaciółką, również można udzielić jej wolnego.

Pracownik musi wypełnić wniosek urlopowy nie krócej niż na dzień przed nieobecnością w pracy. Może to zrobić w wersji papierowej lub elektronicznej. W dokumencie należy wskazać imię i nazwisko osoby wymagającej opieki oraz przyczynę takiego stanu rzeczy. Jeśli chory jest członkiem rodziny, wpisuje się stopień pokrewieństwa. Uzyskane dni wolne są bezpłatne, nie zostają wliczone do okresu zatrudnienia.

kabina-dzwiekoszczelna

Urlop z powodu siły wyższej

W kodeksie pracy pojawiły się też regulacje związane z urlopem z powodu siły wyższej. Pracownik może zdecydować się na 2 dni lub 16 godzin zwolnienia, które będą opłacane stawką połowy wysokości pensji. Sam wybiera, jaka forma bardziej mu odpowiada. Dotyczy to sytuacji nagłych, takich jak wypadek bliskiej osoby, awaria auta i trudności z dotarciem do biura lub wizyta z chorym zwierzęciem u weterynarza. Z wolnego można skorzystać raz w roku kalendarzowym. Pracodawcy muszą rozumieć, że nie wszystko w życiu da się przewidzieć i z empatią podchodzić do zatrudnianych osób. Nie pytaj pracowników o powód zwolnienia wśród ich kolegów i koleżanek z biura. Być może przyczyna jest osobista i emocjonalna. Do tego typu rozmów sprawdzi się kabina dźwiękoszczelna, która zagwarantuje większą prywatność. W takim miejscu pracownicy są bardziej skłonni do szczerości i dzielenia się powodem nieobecności w pracy. W budce akustycznej znajdują się wygodne, tapicerowane siedziska.

Czy każdy dostanie dodatkowe dni wolne?

35 dni wolnego przysługuje wyłącznie osobom spełniającym kryteria wskazane w najnowszych przepisach. Wykorzystanie urlopu opiekuńczego na wakacje lub remont domu jest nielegalne i nieuczciwe wobec pracodawcy. Pracownik musi motywować swoją nieobecność rzeczywistą potrzebą pomocy bliskiej osobie. W przypadku siły wyższej zezwala się na więcej interpretacji, występująca przyczyna powinna jednak być nagła i nieprzewidziana.

Zadbaj o work-life balance wśród Twoich pracowników

W dobrze zarządzanej firmie pracownicy chętnie chodzą do biura i uczciwie podchodzą do dni wolnych. Stwórz komfortowe warunki pracy i dbaj o work-life balance. To się po prostu opłaca. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zaprojektować kameralną przestrzeń do rozmów o urlopach i składania wniosków urlopowych motywowanych osobistymi sytuacjami.