Wady i zalety pracy zdalnej

Faktów i mitów na temat pracy zdalnej jest mnóstwo. Kto nie doświadczył tego rodzaju wykonywania obowiązków wynikających z zatrudnienia, nawet nie domyśla się, czego praca zdalna wymaga oraz jakie niesie ze sobą korzyści. Nie jest to dobre rozwiązanie dla każdego, dlatego postanowiliśmy przytoczyć wady i zalety tej formy realizacji zleceń.

Wady

    1. Brak mobilizacji

      Jednym z głównych czynników w pracy zdalnej jest samodyscyplina – i to w bardzo ogólnym stopniu może zaliczać się do ewentualnych wad takiej formy obowiązków zawodowych. Wiele osób, wybierając realizację powierzonych zadań z domu, kawiarni czy biura coworkingowego, w większości przypadków sama organizuje sobie czas i nie ma szefa czy przełożonego, przed którym musiałaby odpowiadać. Zdalne wykonywanie zadań nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z mobilizacją oraz terminowością.

    2. Niedostateczne skupienie

      Poza biurem wiele czynników po prostu nas rozprasza. Pracując w domu, przeszkadzać mogą domownicy, sąsiedzi lub zwierzęta. W kawiarni lub przestrzeni coworkingowej realizowanie powierzonych zadań zazwyczaj utrudniają rozmowy innych osób. Idealnym rozwiązaniem są wówczas budki akustyczne, które pozwalają na totalne wyciszenie i skupienie – na przykład budka The Box zajmująca niewiele miejsca.

    3. Rodzaj umowy

      Na początku pracy freelancera rodzaj umowy nie pokrywa kosztów ubezpieczenia, przez co taka osoba ma dodatkowy obowiązek zadbania o to samodzielnie. Wiąże się to również z większymi wydatkami wynikającymi z samodzielnego ubezpieczenia czy otwierania własnej działalności. Jednak coraz więcej firm dba o dobro zatrudnionego i wychodzi z inicjatywą podpisania umowy-zlecenia, a nawet umowy o pracę.

Zalety 

      1. Elastyczny grafik

        To Ty ustalasz czas i dni, w których będziesz wykonywał pracę. W większości przypadków masz dowolność w robieniu sobie przerwy czy nawet urlopu. Wyjście na pocztę, odebranie dziecka z przedszkola, a także pójście na szybkie zakupy nie będzie uzależnione od zgody przełożonego czy przepustki z biura.

      2. Wygoda

        Wykonywanie obowiązków wynikających z zatrudnienia w danej firmie jest możliwe z dosłownie każdego miejsca na Ziemi. Nikt nie ustala kolejności wykonywanych działań, liczy się przede wszystkim efekt i jego jakość, a nie liczba godzin spędzona nad realizacją zadania.

      3. Oszczędność

        Przy pracy zdalnej można zaoszczędzić między innymi na dojazdach – zarówno pod względem kosztów, jak i czasu. To także oszczędność pod względem finansowym oraz ekologicznym, między innymi przy eksploatacji sprzętu – nie trzeba mieć włączonego komputera przez dokładnie 8 godzin. Po wykonanym zadaniu urządzenie można wyłączyć i wrócić do realizacji zleceń w dogodnym momencie.

      4. Brak stresu

        Gdy wykonuje się dane zadanie się ze świadomością, że przełożony czy szef nie zagląda w monitor, można w każdej chwili odebrać prywatny telefon, a nawet sprawdzić profile w mediach społecznościowych dla rozrywki – i nie mieć przez to wezwania na dywanik – praca na pewno będzie efektywna, a osoba wykonująca dane zadanie unika zbędnego stresu.

      5. Zmiana otoczenia

        W biurach coworkingowych można tak naprawdę co miesiąc zmieniać lokalizację – zazwyczaj biurka w takich przestrzeniach wynajmuje się na miesiąc. Zmiana otoczenia wpływa dobrze na świeżość umysłu, zdobywanie nowych kontaktów biznesowych czy skupienie się (przyzwyczajenie do miejsca może natomiast rozpraszać i skłaniać do lenistwa).

Praca zdalna jest świetnym rozwiązaniem niemalże dla każdego. Odpowiednie miejsce, cisza, spokój i całkowita koncentracja pozwolą na większą produktywność, co przekłada się na szybsze, lepsze wykonanie powierzonego nam działania. Kto nie spróbuje tego rodzaju realizacji zleceń – nie dowie się, czy naprawdę warto skorzystać z takiej możliwości.