Trendy w Human Resources w 2019 roku

Branża HR rozwija się niezwykle dynamicznie z roku na rok, stanowiąc ważną komórkę w każdym przedsiębiorstwie. Jakie zmiany w nadchodzącym czasie czekają ten sektor i w jakim kierunku zmierza polski HR? W dzisiejszym wpisie postaramy się przeanalizować najważniejsze zagadnienia dotyczące trendów w Human Resources w 2019 roku. Sprawdź, co czeka zarówno specjalistów do spraw zarządzania zasobami ludzkimi, jak i pracowników.

Zwiększona automatyzacja procesów HR

Wpływ innowacyjnych technologii jest odczuwalny w Human Resources już od dobrych kilku lat. Prawdopodobnie jednak to w 2019 roku automatyzacja wraz z nowoczesnymi narzędziami będą jednym z dominujących trendów. W miarę postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy powinni zastanowić się nad wdrożeniem rewolucyjnych rozwiązań, które przyczynią się np. do poprawy efektywności procesu rekrutacyjnego, pozwalając sprawniej i trafniej wybierać nowych pracowników. Dzięki zautomatyzowaniu niektórych czynności zarówno zespoły HR, jak i właściciele firm będą mogli skupić się na kluczowych aspektach swojej pracy.

Well-being, który ma niejedno oblicze

Z roku na rok coraz większą popularność zyskuje podejście well-beingowe, które nie bez powodu jest uznawane za jedną z najbardziej wartościowych metod zarządzania współczesnymi przedsiębiorstwami. Idea ta zakłada, że zdrowie nie oznacza tylko braku choroby, ale jest czymś znacznie więcej. To dobrostan, którego osiągnięcie jest możliwe dzięki wielu różnorodnym czynnikom, spośród których należy wymienić przede wszystkim relacje z otoczeniem, karierę, rozwój, finanse oraz środowisko, w którym przebywamy na co dzień. Podejście well-beingowe w organizacji jest zatem umiejętnym zarządzaniem samopoczuciem pracowników, dbaniem o ich potrzeby i oczekiwania na każdej z wyżej wskazanych płaszczyzn. Co z tego wszystkiego wynika? Udowodniono, że firmy, które zdecydowały się na wdrożenie tej idei, odnotowały wzrost efektywności, zredukowały absencję, a także polepszyły swój wizerunek na rynku.

Indywidualne podejście do potrzeb

Z wyżej opisanym trendem łączy się kolejny, który ma szansę zdominować nadchodzący rok. Chodzi o motywowanie zatrudnionych osób poprzez zastosowanie indywidualnego podejścia. Wynika to z faktu, iż managerowie stojący na czele zespołów coraz częściej zdają sobie sprawę, że chwalenie pracy zespołowej nie przynosi do końca oczekiwanych rezultatów. Co więcej, słuchanie o sukcesach grupy w przypadku najlepszych pracowników może mieć wręcz demotywujący wpływ. Dlatego w tego typu działaniach HR coraz większy nacisk kładzie się na personalizację i indywidualizm. Coraz bardziej widoczne jest to także np. w tworzeniu zindywidualizowanych programów benefitów, które pozwalają docenić pracowników, jednocześnie zaspokajając ich zróżnicowane potrzeby.

Wykorzystanie potencjału przestrzeni biurowej

Jeszcze jednym trendem, który już od kilku lat w dużym stopniu wpływa na branżę Human Resources, jest kwestia dotycząca wykorzystania potencjału pomieszczeń biurowych. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że niewłaściwe warunki pracy nie tylko pogarszają wizerunek organizacji, ale także mogą przyczyniać się do problemów zdrowotnych pracowników. Wzrasta świadomość, że poprawa komfortu wykonywania obowiązków zawodowych przekłada się na wiele korzyści, w tym między innymi na wzrost efektywności pracowników. Jednym z problemów jest, chociażby hałas, który utrudnia pracę, a co więcej, niekiedy nawet uniemożliwia przeprowadzenie spokojnej rozmowy telefonicznej. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się akustyczne budki telefoniczne do biura. Dzięki temu, że charakteryzują się wysoką dźwiękoszczelnością, zapewniają pełen komfort prowadzenia rozmów przez telefon, pozwalają skupić się na ważnym projekcie, gwarantują poufność spotkań itp.

Podsumowanie

Jak się okazuje, rok 2019 w branży HR może okazać się przełomowy nie tylko ze względu na postępującą cyfryzację, nowoczesne technologie czy automatyzację procesów. Przy coraz niższym bezrobociu i rosnących aspiracjach organizacji coraz większe znaczenie może mieć także indywidualne podejście do potrzeb pracowników oraz kreowanie motywujących biur, umożliwiających pracę w jeszcze większym komforcie.