Szukasz pracowników? Zobacz, na jakie cechy warto zwrócić uwagę!

Znalezienie idealnego pracownika może być trudne. Musisz wiedzieć, jakie są Twoje oczekiwania i odpowiednio poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną. Dowiedz się, na jakie cechy charakteru warto zwracać uwagę w czasie rekrutacji. Poznaj sposoby na znalezienie pracowitych, uczciwych i odpowiedzialnych osób.

Jakie cechy powinien mieć idealny kandydat?

Pamiętaj, że wiele zależy od określonego stanowiska. Idealny kandydat do kreatywnego zespołu marketingu różni się nieco od dobrego księgowego lub analityka. Czasami bardziej liczy się wyobraźnia i zdolności interpersonalne, kiedy indziej logiczne myślenie i samodzielne podejście do pracy. Niektóre cechy są jednak na tyle uniwersalne, że dobrze postrzega się je we wszystkich branżach. Zanim rozpoczniesz proces rekrutacji, zastanów się nad preferowanym charakterem kandydatów. Wymarzony pracownik wesprze rozwój Twojej firmy i stanie się częścią jej sukcesu.

Pracowitość

Wybieraj pracowite osoby. Chętniej angażują się w swoje obowiązki i wypełniają je staranniej, od początku do końca. Po prostu lubią pracować. Nie szukają pretekstu, by wziąć sobie wolne i nie oszukują pracodawcy poprzez branie fałszywych zwolnień L4. Specjaliści, dla których wypełniany zawód wiąże się z prywatnym hobby, wkładają więcej serca w wykonywane czynności. Po czym poznać pracowitość? Warto uważnie przyjrzeć się CV kandydata. Jeśli w jego życiorysie pojawiały się długie okresy bez zatrudnienia, to może być zły znak.

Odpowiedzialność

Najlepsi pracownicy są odpowiedzialni. Wiedzą, że od ich zachowania zależy powodzenie Twojego biznesu. Właśnie dlatego zawsze punktualnie stawiają się na spotkania, przestrzegają założonych terminów i wypełniają obietnice. Jeżeli zdarzy im się popełnić błąd, przyznają się do niego i wyciągają wnioski na przyszłość. Nie szukają usprawiedliwienia i nie oskarżają innych za swoje pomyłki. W trakcie rozmowy warto zwrócić uwagę na to, czy kandydat nie spóźnił się na spotkanie z rekruterem i jak przygotował się do spotkania.

biurowa-budka-akustyczna

Samodzielność

Nawet w pracy grupowej przydaje się samodzielność. Każdy członek zespołu powinien wywiązywać się z powierzonego mu zakresu obowiązków bez nadmiaru pytań i poszukiwania pomocy z zewnątrz. Osoby, które pomimo przeszkolenia wciąż opierają się na wsparciu kolegów i nie chcą podejmować własnych decyzji, opóźniają pracę. Jak sprawdzić samodzielność kandydata? Możesz powierzyć mu zadanie do wykonania i obserwować, w jaki sposób próbuje rozwiązywać napotkane trudności.

Komunikatywność

Dobry specjalista nie zawsze musi być człowiekiem rozmownym i ekstrawertycznym. Powinien jednak wykazywać się komunikatywnością. Ważne jest sprawne wymienianie informacji na temat pracy i nadążanie za sprawami dziejącymi się w zespole. Uśmiechnięte, sympatyczne osoby szybciej aklimatyzują się w biurze. Współpracownicy wiedzą, że mogą na nich polegać. Sprawdź, czy osoba ubiegająca się o pracę konkretnie odpowiada na zadawane jej pytania i jaką atmosferę wokół siebie tworzy. Spytaj o wrażenia z poprzedniej pracy. Jeżeli zacznie opowiadać o konfliktach i obgadywać byłego pracodawcę, potraktuj to jako niepokojący sygnał.

Uczciwość

Unikaj kandydatów, którzy kłamią lub nadmiernie koloryzują rzeczywistość. Zadawaj pytania dotyczące CV i przekonaj się, czy kandydat nie gubi się w przedstawionych tam informacjach. Dobrym rozwiązaniem jest też weryfikacja umiejętności, na przykład przeprowadzenie krótkiej rozmowy w języku obcym. Rozmówca może być zestresowany, co niekiedy wpływa na powodzenie testu. Rekrutację przeprowadzaj w spokojnym, ustronnym miejscu, takim jak biurowa budka akustyczna. Wówczas masz pewność, że hałasy nie rozproszą potencjalnego pracownika i dasz mu większą szansę na pozytywną autoprezentację. W kabinie znajdują się wygodne siedziska, oświetlenie i gniazdka do podpięcia urządzeń elektronicznych.

Znajdź najlepszych kandydatów do pracy!

Współpracuj z pracowitymi, odpowiedzialnymi i komunikatywnymi osobami. Szukaj pracowników, których charakter dobrze sprawdzi się w codziennej pracy w Twojej firmie. Jak weryfikować umiejętności i charakter kandydatów? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zaaranżować odpowiednią przestrzeń do prowadzenia rozmów rekrutacyjnych.