Sprawdzone sposoby na dobrą atmosferę w biurze. Przeczytaj porady ekspertów!

Nieprzyjemna czy wręcz toksyczna atmosfera w pracy ma negatywny wpływ na samopoczucie oraz wydajność pracowników. W takiej sytuacji bardzo często pojawia się spadek motywacji oraz niechęć do współdziałania w grupie. Zastanawiasz się, jak zapewnić współpracownikom odpowiednie środowisko w biurze? Jeśli tak, zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu. Dowiesz się z niego, jak zadbać o atmosferę w biurze i zwiększyć zadowolenie zatrudnianych osób.

Otoczenie a wydajność pracownika

Nieodpowiednie warunki są wymieniane jako jedna z najczęstszych przyczyn frustracji personelu. Największym problemem we współczesnych biurach wciąż jest niewłaściwa organizacja przestrzeni oraz stanowisk roboczych. Praca biurowa wiąże się z wielogodzinnym przebywaniem przed ekranem komputera. Wpływa nie tylko na stan psychiczny, ale i fizyczny, zwiększając ryzyko między innymi takich przypadłości jak:

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • choroby narządu wzroku,
  • drętwienie łydek,
  • alergie.

Osoby pracujące w biurze nierzadko skarżą się też na tzw. wypalenie zawodowe. Wszystkie te czynniki powodują zmniejszenie wydajności, gdyż praca biurowa jest postrzegana jako monotonna, nużąca oraz mało satysfakcjonująca.

Przyjazne biuro, czyli jakie?

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na wyposażenie przestrzeni biurowych. Przestronne pomieszczenia z klimatyzacją, wygodne meble, oddzielna kuchnia – miejsce przyjazne pracownikowi pozwala mu czerpać przyjemność z codziennego przychodzenia do pracy. W zakresie organizacji wnętrz biurowych kluczowe znaczenie odgrywa wiele czynników. Poza rozmieszczeniem mebli czy ustawieniem sprzętu komputerowego zwraca się uwagę na stopień natężenia dźwięków. Jak wiadomo, hałas działa dekoncentrująco, utrudniając skupienie uwagi na wykonywanych zadaniach. W rozwiązaniu tego problemu świetnie sprawdza się kabina dźwiękoszczelna do biura, w której pracownik znajdzie ciszę i spokój nawet w najbardziej stresujący dzień. Można ją wykorzystać wszędzie tam, gdzie poziom hałasu stanowi poważne obciążenie, by w prosty sposób zapewnić komfortowe warunki do pracy. Dzięki niewielkim wymiarom budka telefoniczna do biura sprawdzi się nawet na niewielkiej przestrzeni, pozwalając odciąć się od szumu uniemożliwiającego wykonywanie codziennych obowiązków.

Współpraca w zespole

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na dobrą atmosferę w biurze są stosunki interpersonalne. Od nich w dużej mierze zależy, jak będzie układać się współpraca w zespole. By zwiększyć zaangażowanie w realizowane zadania, postaraj się stworzyć odpowiednie środowisko do zacieśniania koleżeńskich więzi. Pamiętaj też o promowaniu otwartej komunikacji w miejscu pracy. Wspólne cele i założenia można osiągnąć wyłącznie poprzez podejmowanie rozmowy. Miej też na uwadze, że dobrą atmosferę burzą niewłaściwe zachowania. Dlatego unikaj wytykania błędów, krytykowania oraz przekazywania niepotwierdzonych informacji.

Relacje pracownik – pracodawca

W kształtowaniu atmosfery bardzo ważne znaczenie mają również relacje między pracownikiem a pracodawcą. Na ich jakość ma wpływ wiele różnych czynników takich jak np. przejrzystość obowiązujących reguł, sprawiedliwe systemy nagradzania, konstruktywne przekazywanie krytyki czy wymiana zdań oparta na wzajemnym szacunku i życzliwości. Ważna jest także kultura osobista, o której w natłoku codziennych spraw niekiedy zdarza się nam zapomnieć. Pracodawca powinien być też uważnym obserwatorem, umieć dostrzegać trudności w zespole i reagować zawsze, kiedy jest to konieczne.

Znasz już przepis na sukces?

Odpowiednie wyposażenie przestrzeni, a także stosunki międzyludzkie mają istotny wpływ na atmosferę panującą w biurze. Czynniki te są ściśle związane z produktywnością. To od nich między innymi zależy, czy pracownicy efektywnie wykonują powierzone im zadania. W zapewnieniu przyjaznego środowiska pracy bardzo ważne są także warunki akustyczne. Jeśli szukasz produktów, które pomogą Ci wyeliminować hałas i osiągnąć pożądaną ciszę w biurze, zachęcamy Cię do zapoznania się z kabinami dźwiękoszczelnymi Available.