Sprawdź zalety i wady biur na otwartym planie, czyli open space w praktyce

Pomysł na otwarte przestrzenie biurowe przywędrował do nas z Zachodu pod koniec ubiegłego wieku. Niektórzy uważają tak zaaranżowane biura za świetne miejsca pracy, inni z kolei zupełnie nie odnajdują się na takich przestrzeniach. Jakie są plusy i minusy tak zwanych open space? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury!

Integracja i współpraca

Wśród najczęściej wymienianych zalet tego typu biur wymienia się możliwość łatwej komunikacji między pracownikami. Dziś, by zapytać o radę bardziej doświadczonego kolegę czy skonsultować się z innym zespołem, nie trzeba wędrować na inne piętro lub szukać danej osoby w całym budynku. Najczęściej siedzi ona maksymalnie kilkanaście metrów dalej. Ponadto open space:

 • w pewien sposób motywuje do pracy (niezbyt wypada się obijać, gdy współpracownicy pilnie wykonują swoje obowiązki...),
 • zapewnia często lepszy przewiew – ze względu na sporą powierzchnię i klimatyzację,
 • pozwala kierownictwu mieć oko na swoje zespoły,
 • nie wywołuje poczucia odizolowania się,
 • sprawia, że osoby pracujące na różnych szczeblach mają podobne warunki pracy, przez co nikt nie czuje się pokrzywdzony,
 • znacznie obniża koszty wynajmu i utrzymania przestrzeni biurowej (brak ścianek działowych pozwala zaoszczędzić potrzebne miejsce).

Hałas, dekoncentracja, czyli wady biur open space

Niestety, niejedna osoba uskarża się na pracę w takim otoczeniu. Dlaczego? Głównym powodem jest ciągle panujący w tej przestrzeni gwar. Wystarczy, że kilka osób jednocześnie coś omawia, ktoś inny wędruje między stanowiskami, a jeszcze ktoś... ze smakiem zajada się chrupiącym jabłkiem. I to w biurze, przed komputerem. To często oznacza kłopot ze skoncentrowaniem się, a tym samym – mniej wydajną pracę. Ponadto osoby, będące z natury introwertykami, na pewno nie będą czuły się dobrze w takiej atmosferze. Przecież nawet ktoś o ekstrawertycznej osobowości potrzebuje czasem spokoju od innych i skupienia. Niestety, problem powstaje również wtedy, gdy trzeba porozumieć się telefonicznie z klientem czy współpracownikiem z innej firmy. Trudno to zrobić, nie zakłócając pracy kolegów z biurek obok...

Firmy stosują więc różne rozwiązania, pozwalające ograniczyć negatywny wpływ otwartej przestrzeni na efektywność pracy. Wyznaczone miejsca do spożywania posiłków, niepisany regulamin zachowania się we wspólnej przestrzeni, osobne salki konferencyjne... Jednym z ciekawszych rozwiązań są także specjalne kabiny dźwiękoszczelne. Wystarczy postawić kilka takich kabin na open space, aby w razie potrzeby każdy mógł choć na chwilę popracować w ciszy!

Budka akustyczna: innowacyjny pomysł do Twojego biura

Czym dokładnie jest taka kabina? To niewielkich rozmiarów boks, pozwalający odciąć się od szmeru rozmów, większego hałasu i innych czynników rozpraszających. Proponowane przez nas budki dźwiękoszczelne w pełni przystosowano do pracy, umieszczając w nich:

 • automatycznie uruchamiane oświetlenie,
 • wygodny blat, umożliwiający ustawienie laptopa czy rozłożenie dokumentów,
 • tapicerowane siedzisko,
 • gniazdko do podpięcia sprzętu,
 • klimatyzację.

W ofercie mamy kilka modeli, różniących się m.in. kształtem i rozmiarem. Przykładowo, kabina The Con wyglądem przypomina prostopadłościenne, uliczne budki telefoniczne i ma dwie przeszklone ściany. Tymczasem budka akustyczna The Box ma jedynie transparentne drzwi i zaokrąglone rogi. Kolorystykę wybranej kabiny dopasujemy do Twoich potrzeb. Chcesz, aby znalazło się na niej logo firmy? Nie ma problemu! Myślisz o ciekawej grafice, na przykład związanej z Twoim profilem działalności? Jesteśmy w stanie przygotować ją na wybranej ścianie budki. Wystarczy, że przedstawisz nam swój pomysł. Zapraszamy do kontaktu celem omówienia szczegółów i wyceny!

Open space to miejsce, które nie każdemu będzie odpowiadało. Jednak nawet osoby, czujące się zwykle w takiej biurowej przestrzeni jak ryby w wodzie, czasem potrzebują wytchnienia od gwaru. W końcu higiena oraz ergonomia pracy to nie tylko mądrze brzmiące pojęcia, lecz kluczowe dla wydajnego, przemyślanego działania kwestie. Dbając o swoich pracowników, zainwestuj w akustyczne budki do biura! Na pewno nie będą one stały puste i nieużywane. Sprawdź to na własne oczy!