Przestrzeń dla handlowców – jak ją zaaranżować?

Miejsce pracy to nie tylko biurko i telefon

Przestrzeń dla handlowców może zostać zaprojektowana w typie open space. Nie tylko ułatwi komunikację pracowników między sobą, ale także zacieśni więzi między nimi oraz przyczyni się do większej kooperacji. Ponadto trzeba przywiązać szczególną wagę do samego miejsca wykonywania pracy, czyli biurka. Wstawienie niewielkiego mebla, na którym z trudem mieszczą się telefon i komputer, może jedynie wzmocnić frustrację, a nawet spowodować efekt podobny do klaustrofobicznego. W każdym razie jest to dość niekomfortowe. Niejednokrotnie handlowcy muszą mierzyć się z gromadzeniem umów i dokumentów, ich przeglądaniem czy wypełnianiem. Niektórzy pracują lepiej, jeśli na biurku znajduje się rodzinne zdjęcie albo ulubiona roślinka. Lepiej jest wybrać większy mebel, w dodatku z możliwością regulacji wysokości, by zapobiec bólom kręgosłupa podczas długiego siedzenia przy biurku.

Jak zapobiec gwarowi na open space?

Wyobraźmy sobie wielką salę typu open space, w której pracuje naraz stu handlowców. Niech jedynie połowa z nich prowadzi rozmowę telefoniczną z klientem. Hałas, który wtedy powstaje, uniemożliwia pracę wszystkim – zarówno dzwoniącym, jak i pracującym przy komputerze. Ciężko jest myśleć, a co dopiero mówić. Chcąc uniknąć takich sytuacji, warto zainwestować w montaż specjalnych budek telefonicznych, w których można bez przeszkód przeprowadzić nawet bardzo długą konwersację. Jednoosobowa kabina, taka jak The Box lub The Hauz, skutecznie odgrodzi od otoczenia osobę rozmawiającą. Nie będzie przeszkadzać innym pracownikom, a także pozwoli na wykonanie służbowych bądź prywatnych połączeń w ciszy i spokoju. Czasami może zdarzyć się konieczność rozmowy osobistej z klientem w siedzibie firmy. Zamiast zajmować wielką salkę konferencyjną lub rozmawiać w poczekalni, lepiej jest zaprosić gościa do dwuosobowej kabiny dźwiękoszczelnej, takiej jak Big Hauz. Taka budka może się też sprawdzić w trakcie indywidualnych rozmów z przełożonym, kiedy zapewnienie poczucia prywatności jest najważniejsze.

Pozwól pracownikowi na chwilę relaksu

Każdy handlowiec spotkał się kiedyś z wyjątkowo niemiłym klientem, z którym rozmowa była pasmem mąk i boleści. Takie zdarzenie może zepsuć humor i motywację do pracy na cały dzień. O wiele lepiej będzie, jeśli pracownik zrobi sobie przerwę i wykorzysta ją w ciekawy sposób, niż żeby miał wylewać swoje frustracje na inne osoby, w tym na kolejnych potencjalnych kontrahentów. Poza dostępem do pokojów relaksu bardzo często wystarczy wstawić wygodną kanapę i stolik kawowy, gdzie będzie można w spokoju chwilę odsapnąć. Jeśli nie dysponujesz miejscem na chillout room, często wystarczy wstawić stół do piłkarzyków czy tablicę do rzutek. Takie elementy pozwolą odstresować się i wylać z siebie negatywne uczucia przed powrotem do pracy. To od Ciebie zależy, czy takie dodatkowe meble wstawisz do przestrzeni open space, czy wolisz zaprojektować całkowicie nowe pomieszczenie.

Handlowcy bywają często niedoceniani i traktowani niczym tania siła robocza. To całkowicie błędne podejście – w końcu to oni zapewniają sprzedaż i docierają do nowych klientów. Ci najbardziej utalentowani, którzy pracują dla Ciebie od lat, są na wagę złota. Zapewnij im atrakcyjne warunki pracy, by starali się jeszcze mocniej.