Przerwa na karmienie dziecka w pracy. Jak wesprzeć pracującą mamę?

pracujaca mama

Jakie są prawa matek karmiących w pracy? Dowiedz się więcej na temat. Zadbaj o swoje pracownice, a na pewno to docenią. Podpowiadamy, jak zorganizować warunki odpowiednie dla mam opiekujących się malutkimi dziećmi. Przyda Ci się nowoczesne wyposażenie biura, na przykład kabina dźwiękoszczelna. Skorzystaj z naszych porad i twórz przyjazne środowisko pracy.

Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje?

Dobry pracodawca troszczy się o swoich pracowników i jest to nie tylko kwestia aktualnie obowiązujących przepisów. Warto jednak wiedzieć, że matki karmiące mają swoje prawa, które zostały określone w art. 187 Kodeksu Pracy. Każdy przedsiębiorca powinien zapoznać się z tymi przepisami i dobrze przygotować się do współpracy z młodymi mamami. Istnieje obowiązek udzielania przerw na karmienie, na wniosek zatrudnianej osoby. Należą się pracownicom z umową na pełen etat oraz osobom, których czas pracy mieści się w przedziale od 4 do 6 godzin dziennie.

Przepisy prawa a przerwy na karmienie piersią

Co jeszcze aktualnie obowiązujące przepisy mówią na temat przerw dla matek karmiących? Muszą być one pełnopłatne i wliczone do czasu pracy. Na pełnym etacie pracodawca powinien zapewnić pracownicy dwie, półgodzinne przerwy w ciągu dnia. Jeżeli zatrudniona kobieta ma więcej niż jedno dziecko, czas ten należy zwiększyć do 45 minut. W przypadku pań pracujących na niepełnym etacie przysługuje jedna przerwa. Przepisy nie wyznaczają określonej pory karmienia, jest to kwestia uznaniowa, którą można ustalić indywidualnie.

Powyżej opisane przywileje obowiązują aż do czasu, gdy mama przestanie karmić dziecko piersią. Pracodawca powinien pobrać od niej oświadczenie, które wskazuje, że potrzebuje przerw na nakarmienie swojego maluszka. Nie może natomiast wymagać zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ten fakt. Samo oświadczenie musi wystarczyć.

praca dziecko

Czy pracodawca może się nie zgodzić na taką przerwę?

Zastanawiasz się, czy możesz odmówić przerw na karmienie? Nie warto. Jest to nie tylko niezgodne z przepisami, ale także źle wpłynie na wizerunek Twojej firmy i lojalność zatrudnianych pracowników. Dbanie o swoje kadry po prostu się opłaca. Jeśli obawiasz się strat związanych z przywilejami dla matek karmiących, przemyśl optymalną organizację czasu pracy. Zaproś młodą mamę na rozmowę i zapytaj, jak widzi powrót do swoich obowiązków po porodzie. Szukajcie kompromisów i takiej pory karmienia, która jest komfortowa dla obu stron. Niektórzy pracodawcy decydują się na przykład na skrócenie dnia pracy, pozwalając pracownicy rozpocząć go pół godziny później i wcześniej wyjść.

Łamanie praw matek karmiących sprawi, że zatrudniane przez Ciebie osoby przestaną Ci ufać i będą mniej zaangażowani w życie firmy. Zaczną traktować swoje stanowiska w sposób tymczasowy i szukać przedsiębiorstwa, które będzie bardziej otwarte na ich potrzeby, niezależnie od momentu życia, w jakim się aktualnie znajdują.

Jak zadbać o komfort pracującej mamy w miejscu pracy?

Karmiące mamy potrzebują prywatnej, spokojnej przestrzeni, w której mogłyby zająć się swoim maluszkiem. Wyposażając swoje biuro, weź to pod uwagę. Ciekawym rozwiązaniem jest kabina dźwiękoszczelna. Ustawiając ją w zacisznym miejscu, na pewno spełnisz oczekiwania pracownicy. Budka tłumi dźwięki, jest przytulna i zapewnia pełną prywatność. Wewnątrz znajduje się wygodne siedzisko, światło aktywowane czujnikiem ruchu oraz aktywna wentylacja. Ponadto budka wyposażona jest w gniazdko, przydatne na przykład do naładowania elektrycznego laktatora.

Co więcej, kabina dźwiękoszczelna ma dość uniwersalne zastosowanie. Przyda się nie tylko dla matek karmiących. Wykorzystasz ją również do pracy indywidualnej i grupowej, odbywania rozmów telefonicznych oraz poufnych konsultacji z pracownikami. Budkę łatwo spersonalizować do swoich potrzeb, decydując o jej wyposażeniu i kolorystyce.

Dbaj o każdego pracownika!

Chcesz prowadzić rozwojową, pozytywnie postrzeganą na rynku firmę? Zadbaj o komfort każdego pracownika, w tym matek karmiących. Przestrzegaj obowiązujących w Polsce przepisów i w harmonogramie pracy uwzględnij przerwy na karmienie. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zorganizować przestrzeń odpowiednią dla mam karmiących dzieci. Zamów spersonalizowaną kabinę dźwiękoszczelną z nowoczesnym wyposażeniem.