Praca według zegara ciała. Mit czy trend godny uwagi?

Na pewno niejednokrotnie słyszałeś o zegarze biologicznym, który wyznacza codzienny rytm każdego z nas. Być może zabrzmi to dość dziwnie, ale wszyscy mamy wewnętrzny zegar, dzięki któremu jesteśmy w stanie określić swoje indywidualne predyspozycje w konkretnych porach dnia. Czy warto pracować w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem i czy taki trend rzeczywiście ma szansę się przyjąć? Sprawdźmy.

Jak funkcjonuje zegar biologiczny człowieka?

Od zarania dziejów ludzki organizm wyraźnie reaguje na światło słoneczne. Jest ono dla niego czytelnym sygnałem, że kończy się pora snu, a co za tym idzie, nadchodzi czas na aktywność i działanie. Chociaż do dnia dzisiejszego nie zostały ściśle sprecyzowane pory na określone zadania, wiadomo, że organizm ma określone potrzeby w różnych porach dnia. Dobowy zegar ciała prezentuje się następująco:

  • godzina 5-6 – to czas stopniowego wybudzania,
  • godzina 7-9 – to faza, kiedy organizm potrzebuje pożywienia, a nie wysiłku psychicznego czy fizycznego,
  • godzina 10-12 – zdaniem naukowców to najlepszy czas na pracę umysłową, gdyż na tę porę przypada rozkwit możliwości intelektualnych,
  • godzina 13-15 – to najlepsze godziny na zjedzenie posiłku oraz krótką regenerację,
  • godzina 15-17 – dla osób, które rozpoczynają pracę rano, to czas na jej zakończenie,
  • godzina 17-20 – w tej fazie organizm wciąż jest wydajny, co można spożytkować zarówno w wymiarze zawodowym, jak i osobistym,
  • godzina 21-23 – to czas, kiedy dochodzi do wzrostu melatoniny, zaczynamy odczuwać zmęczenie i senność, godzina 23 zdaniem ekspertów to przysłowiowy „ostatni dzwonek” na zaśnięcie.

Balans pomiędzy pracą a życiem

Jesteś „skowronkiem” czy „sową”?

Mając na uwadze najbardziej efektywny czas pracy w ciągu dnia, można wyodrębnić dwie podstawowe grupy ludzi: skowronki oraz sowy. Znając swoją przynależność do jednej z nich, można naprawdę dobrze wykorzystać możliwości, jakie stwarza naturalny zegar biologiczny.

Będąc skowronkiem, najbardziej wymagające zadania najlepiej wykonywać między godziną 8 a 14, gdyż na ten czas przypada najwyższa sprawność intelektualna i fizyczna. Z kolei u osób należących do grupy sów szczyt tych możliwości przypada po godzinie 12.

Jak wykorzystać czas, gdy organizm osiąga największe skupienie?

W trosce o rozwój firmy i efektywność pracowników coraz większa liczba przedsiębiorców poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak wykorzystać do maksimum czas, gdy zgodnie z zegarem ciała organizm osiąga najlepszą koncentrację. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się biurowa budka akustyczna, która pozwala w prosty i szybki sposób wydzielić przestrzeń do komfortowej pracy, pozwalając w pełni skupić się nad wykonywanym zadaniem. Co ciekawe, dostępne na rynku kabiny dźwiękoszczelne mogą stanowić nie tylko alternatywę dla prowadzenia rozmów czy spotkań z klientami, bez ograniczania swobody pozostałym pracownikom. Budki telefoniczne do biura dzięki doskonałym parametrom użytkowym idealnie sprawdzają się także do wyodrębniania prywatnych przestrzeni w zatłoczonych miejscach pracy, pozwalając na chwilę wytchnienia, a co za tym idzie, zapewniając zachowanie niezbędnej równowagi dla organizmu.

Elastyczny czas pracy

Poza wyżej wspomnianym udogodnieniem wiele firm decyduje się też na wprowadzenie elastycznych godzin wypełniania obowiązków zawodowych. Wynika to między innymi z faktu, że każdy pracownik ma swój własny zegar biologiczny. Jeśli więc w Twoim zespole są zarówno osoby należące do grupy „skowronków”, jak i „sowy”, wówczas taka opcja może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Wprowadzenie elastycznego czasu pracy pozwala na spełnienie oczekiwań wszystkich pracowników. Pamiętaj jednak, by uściślić godziny, w których w firmie będą obecni wszyscy zatrudnieni – może być np. czas między 11 a 15.

elastyczny czas pracy

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy w to wierzysz, czy nie, organizm jest w stanie samodzielnie regulować swoją pracę. Nie powinno więc nikogo dziwić, że najwięksi światowi giganci dokładają wszelkich starań, aby zwiększać efektywność swoich pracowników, wprowadzając między innymi elastyczny czas pracy, czy dostosowując wykonywane zadania do zegara biologicznego. Praca według naturalnego rytmu dobowego to trend, który w przyszłości może mieć kluczowy wpływ na rynek pracy. Uwzględniając zegar ciała zatrudnianych osób, firma można odnieść znaczące korzyści, w tym poprawić wyniki oraz wzmocnić swój pozytywny wizerunek.