Poznaj 3 rady, jak wybrać miejsce na biuro dla swojej firmy!

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z koniecznością wyboru biura dostosowanego do własnych potrzeb. Zastanawiasz się, jak znaleźć idealny lokal w gąszczu ofert? Jeśli tak, specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik. Dowiesz się z niego, jakie są cechy idealnego biura, a także, co musisz mieć na uwadze, poszukując przestrzeni dla siebie. Zapraszamy!

Połączenie idealne: prestiż i komfort

Nie da się ukryć, że zdecydowana większość ludzi jest wzrokowcami. Dlatego osoby poszukujące biura coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na ergonomię, ale także na estetykę. Nowoczesna i prestiżowa przestrzeń biurowa powinna charakteryzować się starannie przemyślaną aranżacją. Jeśli prowadzisz firmę i często przyjmujesz kontrahentów, pamiętaj, że pierwsze wrażenie robisz tylko raz. Dlatego gabinet powinien być urządzony w ten sposób, aby wzbudzać zaufanie i zachęcać do współpracy. Stabilne biurko, wygodne krzesła, stół z możliwością ustawienia w różnych konfiguracjach – to absolutne podstawy komfortowego pomieszczenia biurowego.

Co się liczy? Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Dla wielu przedsiębiorców priorytetowe znaczenie w wyborze miejsca na biuro ma lokalizacja. Dobry adres przyciąga klientów niczym magnes, zapewniając firmie dynamiczny rozwój. Swój wybór warto uzależnić przede wszystkim od własnych potrzeb oraz rodzaju prowadzonej działalności. Jeśli na co dzień masz kontakt z klientami, idealnym rozwiązaniem będzie reprezentacyjna siedziba w centrum miasta. Jeżeli natomiast działasz głównie online, zastanów się nad lokalizacją na obrzeżach. Na biura na peryferiach najczęściej decydują się właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. W ten sposób płacą mniej za wynajem, a zaoszczędzone środki mogą zainwestować w rozwój własnej działalności. Pamiętaj jednak, że dogodna lokalizacja ma wiele zalet. To nie tylko ograniczenie czasu spędzonego na dojazdach. To również bliskość placówek: pocztowych, gastronomicznych i handlowych, z których można korzystać po pracy czy na przerwach.

Sprawdź dostosowanie biura do norm BHP

Kolejną istotną kwestią związaną z poszukiwaniem idealnego biura jest uwzględnienie zgodności lokalu z podstawowymi przepisami z zakresu BHP. Należy wziąć pod lupę cztery kluczowe regulacje, do których przestrzegania są zobowiązani przedsiębiorcy. Zgodnie z prawem:

  • wysokość pomieszczenia nie może być niższa niż 300 cm,
  • powierzchnia przypadająca na jedną osobę nie może być mniejsza niż 5 metrów kwadratowych,
  • ilość wolnej podłogi powinna wynosić minimum 2 metry kwadratowe na pracownika (niezajętej przez meble, sprzęty komputerowe itp.),
  • na każdą osobę wykonującą obowiązki w pomieszczeniu stałej pracy powinno przypadać przynajmniej 13 metrów sześciennych wolnej objętości przestrzeni.

Dobrze zaprojektowane biuro powinno też uwzględniać warunki akustyczne, zwłaszcza że hałas obniża wydajność pracy. W ulepszeniu środowiska dźwiękowego dobrze sprawdzi się nowoczesna budka telefoniczna do biura. To rozwiązanie jest rekomendowane w szczególności w przypadku pomieszczeń, w których potrzebna jest większa przestrzeń wolna od szumu informacyjnego. Kabina dźwiękoszczelna pomoże stworzyć komfortowe warunki do zebrania myśli w ciszy, przeprowadzenia rozmowy telefonicznej czy dokończenia ważnego projektu.

Standard wyposażenia i funkcjonalność

Idealne biuro powinno charakteryzować się funkcjonalnością oraz wysokim standardem wyposażenia. Dostęp do internetu oraz ergonomiczne stanowiska pracy to absolutne minimum. Jeśli zależy Ci na pełnym komforcie pracy, zwróć uwagę, czy pomieszczenie jest dostatecznie doświetlone. Naturalne światło jest bardziej przyjazne dla oczu: wzrok nie męczy się przy nim tak szybko, jak przy sztucznym oświetleniu. Ważne jest też, aby przestrzeń była jak najbardziej elastyczna i zapewniała łatwą możliwość zmiany aranżacji w razie potrzeby.

Wiesz już, jak znaleźć miejsce dla swojego biznesu?

Znalezienie odpowiedniego miejsca dla swojej firmy to nie lada wyzwanie. Dokonując wyboru, warto mieć na uwadze nie tylko aktualne potrzeby, ale także plany biznesowe na za rok czy za pięć lat. Jeśli zatrudniasz pracowników, pamiętaj, że musisz im zagwarantować właściwe warunki pracy. W tej kwestii z pomocą przyjdzie Ci firma Available oferująca nowoczesne kabiny dźwiękoszczelne do biura.