Powrót do przeszłości, czyli klasyczne rozwiązania w designie biurowym wracają do łask

W obszarze projektowania przestrzeni biurowych coraz częściej stawia się na klasyczne rozwiązania, które jak się okazuje, są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Klasyka jest czymś eleganckim i jednocześnie sprawdzonym, dlatego jest ceniona zarówno przez pracodawców, jak i przez pracowników biur. Sprawdź, jakie są mocne strony klasycznych rozwiązań w designie biurowym, a także, dowiedz się, czym charakteryzuje się aranżacja biura w takiej stylistyce.

Jak powinno wyglądać współczesne biuro?

Jeszcze do niedawna bardzo modne były aranżacje typu open space, które miały na celu wspomaganie swobodnego przepływu informacji i pomysłów. Szybko się jednak okazało, że tego typu przestrzenie pomimo swoich rozlicznych zalet mają również wady, spośród których za najistotniejszą jest uważana hałas w środowisku pracy. Gwar, który powoduje trudności w koncentracji i uniemożliwia skupienie się na wykonywanych zadaniach, sprawił, że pracodawcy zaczęli sięgać po biurowe budki akustyczne, które zapewniają pracownikom prywatność w pomieszczeniach biurowych, bez konieczności przeprowadzania remontu i ograniczania swobody zatrudnianych osób. Kabina dźwiękoszczelna The Box czy Big Hauz pozwala na wygospodarowanie miejsca w biurze, w którym każdy pracownik będzie mógł odbyć rozmowę telefoniczną czy przeprowadzić wideokonferencję w komfortowych warunkach. Dzięki tego typu rozwiązaniom przestrzenie open space zyskują na funkcjonalności, a co za tym idzie, swoje zadania mogą efektywnie realizować zarówno osoby korzystające z budek akustycznych, jak i znajdujące się w ich sąsiedztwie.

Przybliżenie na detale wykonania budki akustycznej The Box.

Jak urządzić przestrzeń biurową w klasycznym stylu?

Pomimo tego, że coraz chętniej sięgamy po nowoczesne rozwiązania, klasyczne pomieszczenia biurowe wciąż są w modzie. Przede wszystkim dlatego, że są uniwersalne, stylowe i eleganckie zarazem. Jest to zasługą nie tylko drewnianych mebli czy skórzanych kanap, ale także jasnych, stonowanych kolorów, które sprzyjają wyciszeniu i skupieniu, pozytywnie wpływając zarówno na nastrój, jak i na wykonywaną pracę.

Klasyczna aranżacja biurowa jest na ogół przestrzenią podzieloną na pomieszczenia, w których zwykle pracuje po kilka osób. Jak się nie trudno domyślić, zaletą tego typu rozwiązania jest brak rozpraszających bodźców oraz możliwość skupienia się na wykonywanych przez pracowników obowiązkach zawodowych. To z kolei przekłada się na kreatywność i wydajność osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

Podsumowując, najmocniejsze strony klasycznej aranżacji biurowej to przede wszystkim:

  • brak bodźców utrudniających skupienie i koncentrację,
  • ustawność i funkcjonalność,
  • możliwość wydzielenia mniejszych pomieszczeń,
  • łatwiejsze zapewnienie odpowiedniego oświetlenia wnętrz,
  • możliwość dostosowania przestrzeni do indywidualnych potrzeb i gustów pracownika.

Proste rozwiązania – ponadczasowe efekty

Co jeszcze powinno charakteryzować klasyczne przestrzenie biurowe? Jak się okazuje, w tego typu pomieszczeniach doskonale sprawdzają się proste rozwiązania, które pozwalają pracownikom pracować wygodnie i efektywnie zarazem. Wybierając np. biurka, warto zwrócić szczególną uwagę na modele wyposażone w regulację wysokości. Zwiększając lub zmniejszając wysokość blatu, pracownik będzie mógł z łatwością wyprostować nogi, co z kolei przełoży się na prawidłową postawę całego ciała. Co więcej, udowodniono, że funkcjonalne biurka wpływają także dobrze na koncentrację, a przez to na efektywność. Nowością na rynku są biurka z regulacją elektryczną, które pozwalają pracownikom cieszyć się brakiem uciążliwych dolegliwości takich jak ból kręgosłupa, napięcie mięśni itp.

Dwuosobowa budka akustyczna Big Hauz.

Podsumowanie

Pracodawcy aranżujący biura coraz częściej stawiają na sprawdzone rozwiązania, które mają prosty charakter, a jednocześnie są praktyczne i wygodne. W niektórych firmach wygląd przestrzeni biurowej ma wpływ na prestiż przedsiębiorstwa. W takich przypadkach klasyczne biura sprawdzają się o wiele lepiej niż nowoczesne rozwiązania.