Postaw na naturę w biurze, czyli poznaj biophilic design!

Od dłuższego czasu zastanawiasz się, jak zadbać o dobre samopoczucie pracowników w miejscu pracy i jednocześnie podnieść ich produktywność? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że ogromny wpływ zarówno na zdrowie, jak i kreatywność ma otoczenie, w którym pracujemy. A ponieważ wewnętrzną równowagę jest nam w stanie przywrócić natura, stąd coraz częściej można zetknąć się z trendem określanym jako biophilic design. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta koncepcja, a także przekonaj się, dlaczego warto postawić na zieleń w biurze.

Biophilic design – czym jest i na jakim założeniu się opiera?

To nic innego jak projektowanie przestrzeni w ten sposób, aby zapewnić ludziom kontakt z naturą. Migracja do dynamicznie rozrastających się metropolii spowodowała, że człowiek stracił możliwość obcowania z przyrodą, co negatywnie odbija się zarówno na jego zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Stąd właśnie pojawiła się filozofia biofilii, która jest rozumiana jako miłość do natury oraz potrzeba współegzystowania z organizmami żywymi.

Czym jest Biophilic Design

Termin biofilia został spopularyzowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez psychologa Edwarda O. Wilsona z Uniwersytetu Harvarda, który był zdania, że pierwotne dążenie człowieka do pozostawania w zgodzie z naturą wiąże się ze stałą chęcią obcowania z nią. Zaledwie kilka lat temu pojęcie to zostało przejęte przez architektów i designerów, którzy w swoich projektach zaczęli stawiać na naturę, a co za tym idzie, na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Czym kierować się, aranżując zieloną przestrzeń w biurze?

Biophilic design jest trendem, który w biurowej przestrzeni tak naprawdę można wykorzystać na wiele sposobów. Ważne jest jednak, aby sięgać po naturalne materiały takie jak, chociażby różne gatunki drewna czy kamienia. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na wykorzystanie tradycyjnych roślin doniczkowych, możemy postawić np. na modne obecnie lasy w słojach, zwłaszcza że po dobrym uregulowaniu nie będą od nas wymagać ingerencji przez długie miesiące.

Coraz popularniejszymi rozwiązaniami w projektowaniu biur są efektowne zielone tarasy, ściany pełne roślinności, wewnętrzne ogrody. We wnętrza biurowe doskonale wkomponują się takie rośliny jak draceny, Philodendrony czy palmy.

Co jeszcze możesz zrobić, by zwiększyć produktywność pracowników?

Przede wszystkim warto dołożyć wszelkich starań, aby we wnętrzu biurowym pojawiły się różne udogodnienia, które zwiększą komfort pracy oraz przełożą się na dobre samopoczucie pracowników. Biophilic design to nie tylko rośliny, ale także realne motywy natury, roślinne ornamenty czy zarysy krajobrazów na ścianach.

Aranżując wnętrze biurowe, warto też pomyśleć o elementach, które zapewnią spokojną atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i koncentracji. Dobrym pomysłem mogą okazać się nowoczesne kabiny dźwiękoszczelne, które pozwalają na odcięcie się od hałasu, a co za tym idzie, na pracę w ciszy i skupieniu. Budka akustyczna The Hauz może nie tylko ułatwiać przeprowadzanie ważnych telefonicznych rozmów służbowych, ale także stanowić komfortową przestrzeń prywatną w zatłoczonym biurze. Tego typu rozwiązanie pozwala osiągnąć wewnętrzną równowagę, która jest tak ważna dla dobrego samopoczucia oraz zdrowia ludzkiego ciała.

Biophilic Design w praktyce

Dlaczego warto postawić na naturę w biurze?

Badania przeprowadzone przez naukowców jednoznacznie dowodzą, że kontakt z żywymi organizmami roślinnymi, a także przebywanie w ich otoczeniu przyczynia się do zmniejszenia poziomu stresu przy równoczesnym zwiększeniu produktywności i kreatywności. Co więcej, wszelkiego rodzaju kwiaty doniczkowe usuwają różne toksyczne substancje znajdujące się w powietrzu, dlatego doskonale spełnią swoją funkcję jako naturalny oczyszczacz powietrza, w szczególności w pomieszczeniach klimatyzowanych. Poza tym, że gwarantują czystsze i zdrowsze powietrze, dodatkowo:

  • rozpraszają i pochłaniają fale dźwiękowe, sprzyjając wyciszeniu,
  • poprawiają koncentrację,
  • regulują ciśnienie tętnicze krwi,
  • usprawniają procesy decyzyjne (co jest związane z poprawą jakości powietrza),
  • przywracają zdrowotną równowagę organizmowi.

Podsumowanie

Pomieszczenia biurowe aranżowane zgodnie z filozofią biophilic design są jasne i ciepłe, a swoimi brawami oraz materiałami wykończeniowymi nawiązują do świata przyrody. Obecność odpowiedniej ilości zieleni w biurze może stanowić nie tylko miłą dla oka dekorację, ale przede wszystkim wpływać na pracę zatrudnionych osób, zwiększając efektywność, kreatywność oraz produktywność działania.