Pierwsze biuro dla start-upu. Jak wybrać odpowiedni lokal?

Nowoczesne biura to już nie tylko funkcjonalne przestrzenie do pracy. Dziś coraz bardziej zwracamy uwagę na miejsce do odpoczynku czy ciekawy wystrój wnętrza. Istotne są też praktyczne, innowacyjne rozwiązania, takie jak np. biurka do pracy na stojąco czy budki telefoniczne. Sprawdź, jak wybrać biuro dla swojego start-upu! Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje wynajmowanych lokali biurowych i jak je urządzić.

Start-up: pierwsze kroki i formalności

Nawet najlepszy pomysł na biznes to za mało, jeśli założenie start-upu nie będzie poparte solidną wiedzą na temat zarządzania firmą. W większości przypadków konieczne jest również znalezienie środków finansowania.

Na szczęście w dzisiejszych czasach młodzi przedsiębiorcy nie są pozostawieni sami sobie. Istnieje wiele firm, instytucji i organizacji, które wspierają start-upowców podczas stawiania pierwszych kroków w biznesie. Możliwości jest wiele, a przed podjęciem decyzji warto rozważyć przynajmniej kilka ofert.

Należy również dokładnie zapoznać się z warunkami kontraktu. Programy wsparcia zwykle wiążą się np. z koniecznością przeniesienia części udziałów na firmy udzielające dofinansowania. Zdobycie podstaw teoretycznych, dobry biznesplan i rozeznanie rynku to niezbędne czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem działalności.

jak wynająć biuro dla start-upu

Gdzie i jakiego biura szukać?

Efektowne i schludne biuro to wizytówka każdej firmy, jednak nie zawsze jego wygląd ma duże znaczenie. Wiele zależy od rodzaju działalności.

Jeśli lokal jest przeznaczony do przyjmowania klientów, warto szukać miejsca w dobrej lokalizacji i zadbać o stylowy wystrój. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy profil działalności firmy obejmuje np. usługi prawne czy doradztwo finansowe.

W przypadku biur, w których będą przebywać wyłącznie pracownicy, nie warto na początku zbyt dużo inwestować w luksusowe lokum. Dobrze jest nawet wybrać lokalizację poza centrum, co zdecydowanie obniży koszty.

Ciekawym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania w kamienicy lub bloku zamiast typowego biura i zaaranżowanie go na miejsce pracy. To dość popularna praktyka w przypadku kancelarii prawniczych, ale sprawdzi się również dla startupów.

Aranżacja przestrzeni biurowej w start-upie

Jak urządzić biuro dla działalności typu start-up? Obecne trendy w aranżacji przestrzeni biurowych prawie w niczym nie przypominają już tych sprzed kilkunastu lat. Dużą wagę przykłada się dziś nie tylko do funkcjonalności, ale przede wszystkim do oryginalnego wystroju. Znaczenie ma również dobre samopoczucie osób przebywających w takich wnętrzach.

Atrakcyjny wygląd biura to coś, co na pewno zapamiętają klienci. To także zachęta dla potencjalnych kandydatów do pracy. Coraz częstszą praktyką w nowoczesnych firmach jest również tworzenie tzw. stref relaksu. Wiszące hamaki, wygodne fotele czy nawet miejsce do gier dobrze wpłyną na pozytywny wizerunek firmy i jej konkurencyjność.

lokal dla start-upu

A może biuro serwisowane?

Prestiżowe biurowce to z reguły niestety zbyt duży wydatek dla początkujących start-upowców. Na szczęście, wymyślono na to sposób! Biura serwisowane to usługi wynajmu kompletnej przestrzeni biurowej wyposażonej we wszystkie niezbędne media, z dostępem do kuchni, łazienki itp. Najemcy nie muszą się martwić nawet o sprzątanie, a lokal jest do ich dyspozycji praktycznie do razu po podpisaniu umowy.

Tego typu biura zwykle znajdują się w bardzo dobrych lokalizacjach i cechuje je duża elastyczność umowy wynajmu. Lokale serwisowane często zapewniają innowacyjne udogodnienia, takie jak np. kabiny dźwiękoszczelne do biura, które pozwalają na swobodne przeprowadzanie rozmów telefonicznych. To szczególnie przydatna opcja dla przestrzeni typu open space.

Wiesz już, jak wybrać miejsce na Twój biznes?

Szukając odpowiedniego miejsca do prowadzenia swojej działalności, weź pod uwagę m.in. profil firmy czy kwestię zapraszania do lokalu klientów. Pamiętaj, że wystrój siedziby powinien być nie tylko estetyczny i dopasowany do charakteru przedsiębiorstwa. Zadbaj o komfort pracowników. Budka akustyczna The Box jest przykładem nowoczesnego udogodnienia, w które warto zainwestować. Co ważne, propozycja od Available umożliwia personalizację pod kątem stylistyki. Zainteresowany?