Open space w biurze – omawiamy zalety i wady

Praca w popularnych biurach typu open space ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi dostrzegają w tej formie urządzania wnętrz szansę na lepszą komunikację, drudzy natomiast narzekają na warunki utrudniające skupienie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wielu mankamentom otwartych przestrzeni można zaradzić. Przyjrzyjmy się bliżej tej wywodzącej się ze Stanów Zjednoczonych koncepcji.

Skąd wzięła się ta koncepcja?

Innowacyjny pomysł na wypełniony biurkami open space narodził się w stanie Nowy Jork. To właśnie tam na początku XX wieku stanął Larkin Administration Building. Współcześnie uznawany jest on za pierwszy budynek z tego typu powierzchniami. Wyposażone w setki stanowisk pracy lokale miały usprawniać komunikację i wypełnianie służbowych obowiązków. Idea nie tylko się przyjęła, ale zaczęła także rozprzestrzeniać na cały świat. Aktualnie firmy stawiają na takie rozwiązanie ze względu na korzyści finansowe – duże wnętrze pomieści większą liczbę osób niż wydzielone gabinety.

W toku ewolucji pomysłu pojawiła się nowa tendencja, jaką są tzw. hot deski. Oznacza to, że pracownicy nie mają przypisanego do siebie biurka, ale codziennie mogą siadać gdzie indziej. Przeprowadzone kalkulacje pokazały, że ze względu na urlopy, zwolnienia lekarskie i dni pracy zdalnej wiele miejsc pozostaje pusta. Dlatego stanowisk w firmach zorganizowanych w ten sposób jest trochę mniej niż pracowników. Daje to dodatkową oszczędność i sprawia, że rozwiązanie cieszy się sporą popularnością. Korzyści dla firm już znamy, a jakie atuty korzystania z open space dostrzegają pracownicy?

Korzyści dla pracowników

Człowiek z natury jest istotą towarzyską, dlatego zazwyczaj pośród innych osób lepiej się czujemy i wydajniej pracujemy (choć oczywiście są od tej reguły wyjątki). Przyjazna atmosfera sprzyja wymianie myśli i wypełnianiu obowiązków. Co jeszcze umożliwiają otwarte biurowe przestrzenie?

  • Sprawny przepływ informacji i dokumentów.
  • Lepszą integrację wewnątrz zespołów i między działami.
  • Zniesienie podziałów (jednakowe stanowisko dla każdego).
  • Naukę poprzez obserwowanie sposobu pracy bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek.
  • Spontaniczne burze mózgów.

Z pewnością doceniają to pracownicy o osobowości ekstrawertycznej. Introwertycy natomiast częściej widzą w biurowym open space głównie wady.

Wady pracy w przestrzeni otwartej

Mimo że pracę w otwartej przestrzeni często reguluje zbiór zasad, których należy przestrzegać, nie każdy stosuje się do nich. Może to powodować głęboką frustrację niektórych pracowników, a także wywoływać konflikty. Co najczęściej przeszkadza w biurze open space?

  • Hałas (w tym także z kuchni, jeśli siedzimy niedaleko).
  • Różnice w preferencjach dotyczących intensywności oświetlenia i wysokości temperatury.
  • Brak prywatności i „własnego miejsca” (dotyczy to szczególnie miejsc z hot deskami).
  • Zagadujący współpracownicy.

W takich warunkach zdecydowanie trudniej jest się skoncentrować na swoich zadaniach. Powyższe stresory, w tym szczególnie hałas, negatywnie wpływają na wydajność. Na szczęście są metody i narzędzia, które można zastosować, aby zapewnić pracownikom komfort na otwartej przestrzeni biura.

Tak „oswoisz” open space

Jednym ze sposobów na bardziej przyjazny open space jest ustalenie reguł, których należy bezwzględnie przestrzegać. Jedną z ważniejszych powinno być prowadzenie rozmów telefonicznych z dala od stanowisk. Jeśli chcesz, aby pracownicy nie używali w tym celu salek konferencyjnych, rozwiązaniem dla Ciebie będzie biurowa budka telefoniczna. Taka kabina dźwiękoszczelna zapewni odpowiednią ciszę i komfort, a także stanie się efektownym dodatkiem do wnętrza. W naszej ofercie znajdziesz zarówno produkty jedno-, jak i dwuosobowe: The Box, The Con, Big Hauz oraz inne modele.

To ważne, jak urządzisz biuro!

Kluczowe dla satysfakcji i wydajności pracowników w przypadku open space są: dobra organizacja i wyposażenie. Jeśli odpowiednio zaprojektujesz aranżację biura, uwzględniając w niej rozwiązania, takie jak np. budka akustyczna The Box, przestrzeń stanie się bardziej przyjazna. Dzięki temu skorzystasz z oszczędnego wariantu wynajmu biura i zapewnisz bardziej komfortowe warunki pracy. Chcesz wiedzieć, jak wyglądają nasze kabiny dźwiękoszczelne? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na avaliable.pl!