O co zadbać przy rozstaniu z pracownikiem?

pozegnanie w pracy

Planujesz zwolnienie pracownika? A może sam zadecydował o swoim odejściu z firmy? Przygotuj się do czekających Cię zmian. Sprawdź, jak rozmawiać z odchodzącymi osobami i o jakich kwestiach organizacyjnych trzeba pamiętać. Opracuj plan offboardingu, który ułatwi Ci przejście przez ten proces. Przedstawiamy najlepsze sposoby na profesjonalne pożegnanie z członkiem zespołu.

Rozstania z pracownikami nie są łatwe

Zakończenie współpracy z pracownikiem nie jest łatwe. Często wiąże się z negatywnymi emocjami, takimi jak żal, smutek czy rozczarowanie. Może wpływać na atmosferę w biurze i wizerunek firmy. Właśnie dlatego trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Dobrym rozwiązaniem jest opracowanie procedury offboardingu, czyli procesu zwalniania członka zespołu. Realizując plan krok po kroku, będziesz lepiej kontrolować sytuację i nie dopuścisz do nieprzyjemnych sytuacji. Wypowiadane przez Ciebie słowa mają duże znaczenie i mogą zadecydować o przyszłości Twojego przedsiębiorstwa.

Zadbaj o komfort pracownika

Przyczyny rozstania z pracownikiem mogą być różne. Niezależnie od sytuacji, warto zadbać o dobrą komunikację i prywatność rozmowy. Spotkanie dotyczące zwolnienia powinno zostać zorganizowane w kameralnym miejscu. Dobrze sprawdzi się w tym celu na przykład biurowa budka akustyczna. Pozwala odgrodzić się od biurowych hałasów, a prowadzona wewnątrz rozmowa nie będzie słyszana przez innych członków zespołu. Dzięki temu rozmówca może bardziej się otworzyć i chętniej odpowiadać na zadawane mu pytania. Profesjonalne rozstanie odbywa się w dobrej atmosferze. Pracodawca zwraca uwagę na samopoczucie odchodzącego specjalisty oraz ułatwia mu przejście przez proces zwolnienia. Warto zaproponować odprawę pieniężną i inne benefity.

Przygotuj offboarding

Jakie etapy obejmuje offboarding? Wszystko rozpoczyna się od podjęcia decyzji o zwolnieniu. Zazwyczaj nie jest to nagłe postanowienie i jeszcze przed zerwaniem umowy można dostrzec sygnały zapowiadające przyszłe zakończenie współpracy. Wielu przedsiębiorców próbuje temu zapobiegać i szukać kompromisów. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, trzeba wdrożyć procedurę odejścia. Składa się z następujących kroków:

  1. Wręczenie lub odebranie wypowiedzenia umowy o pracę.

  2. Poinformowanie zespołu o zwolnieniu i nadchodzących zmianach.

  3. Przekazanie dokumentów i projektów innemu specjaliście.

  4. Przeprowadzenie exit interview.

  5. Oddanie sprzętu służbowego.

Jasna procedura pozwala uniknąć chaosu. Sprawia, że zarówno pracownicy, jak i pracodawca wiedzą, czego się spodziewać. Szczególną uwagę warto zwrócić na exit interview, którego celem jest zebranie informacji na temat przyczyn rozstania. Znając je, można uniknąć takich sytuacji w przyszłości i wprowadzić korzystne zmiany organizacyjne.

zwolnienie

Dopilnuj kwestii formalnych

Upewnij się, że pracownik dobrze rozumie warunki wypowiedzenia. Zadbaj też o płynne przekazanie dokumentów i oddelegowanie zadań innemu specjaliście. Odchodząca osoba powinna wyjaśnić, na jakim etapie realizacji obowiązków się znajduje i wdrożyć w nie swojego zastępcę. Wśród kwestii formalnych można wymienić także oddanie sprzętu służbowego, takiego jak laptop, telefon, samochód, klucze i karty dostępu. Pracownik musi być otoczony opieką do ostatniego momentu. Jeżeli wyrazi taką chęć, warto wystawić mu referencje.

Jasny komunikat dla reszty zespołu

Odejście jednej osoby wpływa na pracę całego zespołu. Trzeba postawić na przejrzystą komunikację i zorganizować rozmowę o nadchodzących zmianach. Warto też postarać się o zachowanie dobrej atmosfery w biurze. Jeżeli uznany, lubiany przez wszystkich pracownik decyduje się na wypowiedzenie, można urządzić pożegnalne zebranie. Pozwoli to kadrom szybciej pogodzić się ze stratą i życzyć koledze lub koleżance powodzenia w przyszłości. Konieczne jest ustalenie harmonogramu prac po odejściu danego specjalisty.

Dbaj o pracowników na każdym etapie zatrudnienia!

Zerwanie umowy z pracownikiem to trudny moment w życiu każdego przedsiębiorcy. Przestrzegaj zasad profesjonalnego offboardingu, a unikniesz wielu problemów. Dbaj o zatrudniane osoby na każdym etapie współpracy. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zorganizować kameralną przestrzeń do rozmów o wypowiedzeniu i exit interview. Zamówisz u nas nowoczesną biurową budkę akustyczną.