Motywacja pracowników biurowych – na co warto stawiać?

Współcześni pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że odpowiednia motywacja przekłada się na efektywność pracowników. Co więcej, wykorzystując właściwe sposoby, można sprawić, że wykonywane obowiązki przestaną być smutną koniecznością, a przyczynią się do wzrostu poziomu satysfakcji. W jaki sposób skutecznie motywować pracowników biurowych, aby utrzymać ich wysokie zaangażowanie, i co z tym wspólnego ma aranżacja biura?

Motywowanie – trudne zadanie w zarządzaniu zespołem

W dzisiejszych czasach posiadanie wiedzy z zakresu skutecznego motywowania do pracy jest niezwykle ważne. Jeszcze do niedawna sądzono, że otrzymanie dobrego etatu samo w sobie jest już wystarczającym czynnikiem motywującym. To rzeczywiście prawda, jednak tylko w początkowym okresie zatrudnienia. W późniejszym czasie, gdy spada poziom zaangażowania pracownika, jego motywacja i zapał do pracy również mogą ulec zmianie.

Jak zmotywować pracowników w zespole?

Na ogół pracodawcy motywują tym, co wydaje im się być atrakcyjne dla zatrudnianych osób z ich punktu widzenia. I tak do najczęściej wykorzystywanych motywatorów należą:

  • dobre wynagrodzenie,
  • środki w postaci premii i nagród rzeczowych,
  • służbowy samochód, laptop, telefon komórkowy,
  • pochwały ustne,
  • awanse,
  • świadczenia medyczne,
  • szkolenia wspierające rozwój kompetencji.

Czy biuro może zmotywować do pracy?

Jak się okazuje, wyżej wskazane czynniki nie stanowią jedynych sposobów na motywowanie pracowników do pracy. Coraz większy nacisk kładzie się także na atmosferę panującą w miejscu zatrudnienia. Chodzi o to, aby ludzie chętnie przychodzili do pracy i czuli się w niej jak najbardziej komfortowo. Aby stworzyć przyjazny klimat, warto zwrócić szczególną uwagę na potrzeby pracowników, a następnie dostosować przestrzeń biurową do ich indywidualnych wymagań i oczekiwań.

Zmotywowani pracownicy w biurze

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest tworzenie komfortowych miejsc do pracy. Według najnowszych trendów pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na redukowanie hałasu i dbanie o jakość powietrza. Dlatego w zorganizowaniu nowoczesnego i jednocześnie przyjaznego miejsca do pracy pomocne mogą okazać się, chociażby innowacyjne kabiny dźwiękoszczelne. Tego typu rozwiązania doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku otwartych przestrzeni biurowych, w których pracownikom przeszkadza hałas, a co za tym idzie, trudniej o skupienie i wydajną pracę. Biurowa budka akustyczna The Box czy The Hauz pozwoli odciąć się od zgiełku i w pełni skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. W standardowym wyposażeniu tego typu kabin znajdują się blaty robocze, wygodne siedziska oraz oświetlenie sterowane czujnikiem obecności.

Postaw na nowoczesność i udogodnienia

Zdecydowana większość pracowników preferuje nie tylko nowocześnie, ale i kreatywnie zaaranżowaną przestrzeń biurową. Potencjalni kandydaci do pracy są dzisiaj coraz bardziej wymagający, nic więc dziwnego, że zwracają uwagę na wygląd miejsca, w którym będą pracować. Dlatego starannie przemyślany design czy innowacyjne rozwiązania samego stanowiska pracy są niemalże tak samo ważne, jak warunki finansowe proponowane przez pracodawcę.

Poszukując sposobu na biuro, które będzie motywować do pracy, warto rozważyć nie tylko wyżej wspomniane już biurowe budki akustyczne. W pełni wyposażone pomieszczenie kuchenne, regały z książkami, siłownia w miejscu pracy – wszystko to może sprawiać, że atmosfera panująca w biurze będzie prawie domowa. Dobrym pomysłem może być też zaaranżowanie, choć niewielkiego pod względem metrażu tarasu, gdzie będzie można zaczerpnąć świeżego powietrza czy chwilę odetchnąć od obowiązków zawodowych.

Podsumowanie

Konkurencja na rynku pracy jest na chwilę obecną bardzo duża, dlatego, jeśli pracodawcy nie zadbają o odpowiedni poziom motywacji, zatrudniane przez nich osoby mogą zdecydować się na przejście do innej firmy. Z tego względu bardzo ważne jest, aby zapewnić pracownikom możliwie jak najlepsze warunki do wykonywania pracy, łącznie ze starannie przemyślaną aranżacją przestrzeni biurowej i licznymi udogodnieniami. Zapewni im to więź z pracodawcą, a co za tym idzie, będą pracować chętniej i wydajniej.