Konsultacje psychologiczne w miejscu pracy. Jak zadbać o komfortową przestrzeń?

psycholog

Czy dbasz o zdrowie psychiczne swoich pracowników? Jest wiele powodów, dla których warto to robić. Zapewniając zatrudnianym osobom wsparcie psychologa, tworzysz przyjazne, komfortowe miejsce pracy. Sprawdź, w jakich sytuacjach konsultacje psychologiczne są przydatne. Podpowiadamy, gdzie powinny się odbywać i jak przebiegają w praktyce.

Wsparcie psychologiczne w miejscu pracy

Twoi pracownicy doświadczają różnych emocji. To pewne, że nie zawsze będą przychodzić do biura szczęśliwi i zmotywowani. Czasami stresują się sytuacjami w pracy, czasami życiem prywatnym. Tak naprawdę każdy pracodawca ma jednak wpływ na samopoczucie zatrudnianej kadry. Jeśli tworzy przyjazną atmosferę i dba o zdrowie psychiczne podwładnych, zawsze jest to doceniane. Jednym z najnowszych trendów w korporacjach jest zapewnienie wsparcia psychologa w miejscu pracy. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i coraz częściej praktykuje się je zarówno w małych, jak i dużych firmach.

Dlaczego warto zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Każdy dobry przedsiębiorca wie, że samopoczucie pracowników ma znaczący wpływ na jakość wykonywanej przez nich pracy. Stres, niepokój, smutek, te emocje zaburzają koncentrację i przyczyniają się do częstszego popełniania błędów. Osoby, które dbają o swoje zdrowie psychiczne i mają do tego odpowiednie narzędzia, są kreatywniejsze, produktywniejsze, lepiej zorganizowane. Szybciej radzą sobie z przydzielanymi im zadaniami. To nie jedyny powód, dla którego warto zapewnić wsparcie psychologiczne w swojej firmie. Robiąc to, możesz:

  • zmniejszyć liczbę nieobecności pracowników — będąc w dobrej kondycji psychicznej, mają lepszą odporność i więcej chęci do pracy;
  • zredukować koszty związane z opieką zdrowotną i problemy wynikające z konieczności znajdowania zastępstwa dla pracowników;
  • stworzyć stałą, lojalną kadrę — specjaliści doceniają atmosferę w biurze i pozostają w miejscach, w których dba się o ich nastrój;
  • zbudować pozytywny wizerunek firmy — wyróżnisz się wśród konkurencji i zostaniesz uznany za odpowiedzialnego, wartego zaufania pracodawcę;
  • zwiększysz zaangażowanie pracowników — będą chętniej angażować się w rozwój przedsiębiorstwa i dzielić swoimi pomysłami.

Organizacja konsultacji z psychologiem z pewnością się opłaca, ponieważ sprzyja rozwojowi firmy. Może przełożyć się na wydajniejszą pracę, większe zyski i efektywny marketing.

praca psycholog

Jak wygląda praca psychologa w firmie?

Są różne sposoby na zorganizowanie pomocy psychologicznej w biurze. Jednym z nich jest zapewnienie doraźnej pomocy, w razie kryzysu, gdy pracownik odczuwa indywidualną potrzebę kontaktu ze specjalistą. Dobrym rozwiązaniem są także szkolenia dotyczące zdrowia psychicznego, na przykład przedstawienie sposobów radzenia sobie ze stresem i zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Psycholog powinien uczestniczyć w niektórych rozmowach dotyczących zatrudnienia. Jego wsparcie jest niezmiernie przydatne dla osób, które zostają zwolnione. Ponadto szczególną opieką trzeba otoczyć pracowników w systemie zdalnym, którzy często czują się odizolowani i mają trudności w rozgraniczeniu strefy życia prywatnego i zawodowego.

Organizacja konsultacji psychologicznych dla pracowników

Jak organizować pomoc psychologiczną? Przede wszystkim należy stworzyć komfortową przestrzeń do prowadzenia konsultacji. Musi być przytulna, kameralna, zapewniać pełną poufność rozmowy. Do spotkań z psychologiem dobrze sprawdzi się kabina dźwiękoszczelna do biura. Wewnątrz znajduje się wygodne siedzisko, a ściany wyłożone filcem akustycznym gwarantują prywatność. Koledzy i koleżanki z pewnością nie usłyszą, z jakimi problemami zmaga się ich współpracownik. Sprzyja to większej szczerości w rozmowie. Ponadto kabina jest uniwersalną przestrzenią, która sprawdzi się również jako strefa wypoczynku lub spokojne miejsce do pracy indywidualnej.

Psychoedukacja dla pracowników - poprawa jakości życia prywatnego i zawodowego

Dbaj o zdrowie psychiczne swoich pracowników, a w Twoim biurze będzie panować dobra, motywująca atmosfera. Organizuj warsztaty psychologiczne, zapewniaj konsultacje z psychologiem i zwracaj uwagę na warunki, w jakich prowadzisz rozmowy z podwładnymi. Zamów dźwiękoszczelną kabinę i stwórz kameralną przestrzeń do odpoczynku i rozwiązywania problemów osobistych oraz zawodowych. Zapewniamy możliwość spersonalizowania budki akustycznej.