Jaki sprzęt musi się znaleźć w nowoczesnym biurze?

Nowoczesne biuro to przestrzeń przyjazna pracownikom, doskonale zorganizowana, a przede wszystkim – sprzyjająca skupieniu. Niełatwo jest osiągnąć te założenia, szczególnie w przypadku gdy istnieją dodatkowe utrudnienia w postaci ograniczonego budżetu czy warunków lokalowych. Warto mieć na uwadze, iż dobrze zorganizowane środowisko pracy ma bezpośrednie przełożenie na samopoczucie ludzi, a co za tym idzie — na efekty ich pracy. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by stworzyć im w biurze jak najlepszą atmosferę. Co zatem powinno znaleźć się w nim znaleźć?

Cisza, proszę!

Jak zapewne wiesz z doświadczenia, w miejscu, gdzie trwa intensywna praca, rzadko kiedy jest cicho. Nie ma w tym zresztą nic złego — chaos bywa twórczy i sprzyja utrzymaniu nieformalnej atmosfery. Pomaga też łagodzić napięcia, jakie powstają pomiędzy ludźmi o różnym usposobieniu, spędzającymi z sobą kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Nie sprzyja on jednak skupieniu.

Co więcej, nawet dźwięki o stosunkowo niewielkim natężeniu, jak szum urządzeń biurowych czy klikanie w klawiaturę, mogą na dłuższą metę działać rozpraszająco, nie wspominając już o rozmowach czy odgłosach czyichś kroków.

Z tego powodu absolutnym priorytetem jest stworzenie pracownikom miejsca, w którym będą mogli odizolować się od nadmiaru bodźców i skupić wyłącznie na jednym zadaniu. Idealnie byłoby zapewnić im osobne pokoje, jednak byłoby to rozwiązanie dosyć kosztowne, a przy tym – całkowicie zbędne. Człowiekowi, którego narzędziami pracy są komputer i telefon w zupełności wystarczy przecież niewielka budka akustyczna. Korzystając z niej, będzie mógł w komfortowych warunkach przeprowadzić ważną rozmowę, przeanalizować dokumentację, czy po prostu skupić się na pilnym i wymagającym zadaniu.

Misja: integracja

Ludzie pracujący w jednym biurze z czasem poznają się równie dobrze, jak rodzina. I podobnie jak krewni, nie zawsze muszą wzajemnie przypaść sobie do gustu. Różnice są rzeczą naturalną, a zarazem niemożliwą do uniknięcia. Z tego powodu zadaniem dobrego managera jest nie tyle zniwelowanie ich, ile sprawianie, by przestały być istotne. Pomogą w tym miejsca, gdzie pracownicy mogą spotkać się, zrelaksować i porozmawiać ze sobą w nieformalnej atmosferze. W charakterze takiej wspólnej, neutralnej przestrzeni najlepiej sprawdzi się pokój socjalny. Jedzenie wywołuje pozytywne skojarzenia.

Oczywiście, istnienie kącika socjalnego całkowicie mijałoby się z celem, gdyby po takim spotkaniu pracownicy powrócili do swoich pokoi, zamknęli za sobą drzwi i stracili się wzajemnie z oczu. Dobrze zaaranżowane biuro powinno pomóc im pozostać w zasięgu wzroku, a jednocześnie mieć poczucie posiadania swojej przestrzeni, wyodrębnionej z większej całości. Można to osiągnąć poprzez ustawienie jednej lub kilku budek telefonicznych. Dzięki nim można uniknąć stawiania ścianek działowych, a zarazem stworzyć przytulne, poniekąd prywatne zakamarki w otwartej przestrzeni.'

Kabiny dźwiękoszczelne lepiej organizują pracę w biurze. Wejście do którejś z nich stanowi jasny sygnał, że współpracownik chce się skupić i lepiej mu się nie narzucać ze sprawami, które nie są bardzo pilne. Ustawienie budek akustycznych upraszcza więc wzajemne relacje i pozwala uniknąć zbędnych nieporozumień pomiędzy pracownikami.

Rzecz jasna, kształtowanie przestrzeni nie jest zadaniem prostym i nie każdy ma do tego wrodzone predyspozycje. Jeśli zastanawiasz się nad ustawieniem budek telefonicznych w swoim biurze, skontaktuj się z nami. Razem dobierzemy najlepsze dla ciebie rozwiązania i sprawimy, że miejsce, jakie stworzysz dla twoich pracowników, będzie przyjazne i funkcjonalne. Z pewnością znajdzie to odbicie w ich zaangażowaniu w pracę i wpłynie pozytywnie na ich wzajemne relacje, a co za tym idzie - na wyniki finansowe Twojej firmy.