Jak zwiększyć wydajność pracowników?

Kiedy nad pracą trzeba się skupić

Wyobraźmy sobie sytuację, w której pracownik nadzoruje poważny projekt realizowany z udziałem wielu departamentów i firm zewnętrznych. Taka praca wymaga nieustannego skupienia nad wykonywanymi działaniami, a także bycia w ciągłym kontakcie z pozostałymi interesariuszami – także telefonicznym. Spokojna rozmowa na open space bywa bardzo utrudniona. Wszędzie są szmery, hałas rozmów, działających urządzeń biurowych, szeleszczących kartek dokumentów. Wydajność takiego pracownika spada praktycznie do minimum tylko dlatego, że musi wychodzić na zewnątrz, by w spokoju ustalić telefonicznie szczegóły prac. Odrywa się więc od komputera, od myśli przewodniej i wychodzi. Po chwili wraca i próbuje kontynuować pracę. Jeśli takie sytuacje zdarzają się często, nie ma nic dziwnego w tym, że pracownik przestaje wykonywać wydajnie zadania, bo większość czasu próbuje się skupić i powrócić do przerwanych myśli. Takim sytuacjom można jednak zaradzić! Wystarczy na terenie open space umieścić kilka budek akustycznych, w których potrzebujący ciszy człowiek może się zamknąć i pracować.

Zalety budek akustycznych

Wystarczy, by w open space pojawiło się kilka lub kilkanaście takich kabin dźwiękoszczelnych do biura, by znacząco poprawić wydajność pracowników. Do jednoosobowej pracy doskonale sprawdzi się budka akustyczna The Box lub The Hauz, w których można bez problemu pracować przy komputerze całymi godzinami. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko spokój i możliwość skupienia się na pracy, ale i dyskrecję przeprowadzanych rozmów. Brak tej ostatniej też często powoduje konieczność uciekania z open space i szukania w całym budynku miejsca, w którym można swobodnie porozmawiać przez telefon. A przecież wystarczy zainstalować kilka budek telefonicznych do biura, by wyjść pracownikom naprzeciw. Zauważ, że takie rozwiązanie znacząco też skróci czas nieobecności zatrudnionego przy biurku, a tym samym zwiększy jego wydajność i skróci czas potrzebny, by powrócić do obowiązków.

Rozmowy w cztery oczy też wymagają prywatności

Wydajność pracownika zależy od wielu czynników, w tym także od jego motywacji do pracy. Możliwość swobodnego porozmawiania z przełożonym czy innym członkiem zespołu sprawiają, że zatrudniony czuje się doceniony i zdaje sobie sprawę, że może podzielić się swoimi spostrzeżeniami w każdym momencie. Jak często przekłada się spotkanie z przełożonym tylko dlatego, że nie ma dostępnych salek konferencyjnych? Z drugiej strony zajmowanie wielkiego pomieszczenia na rozmowę dwóch osób jest całkowicie nieefektywne. A wystarczy budka akustyczna Big Hauz. Takie miejsce jest idealne do rozmowy dla dwóch osób, bez ryzyka wtargnięcia, przeszkodzenia czy podsłuchania przez postronnych. Tego rodzaju kabina dźwiękoszczelna do biura posiada dwa siedzenia i niewielki stolik, idealny do umieszczenia laptopa.

Zaskakujące jest, jak biurowe budki akustyczne mogą zwiększyć motywację i wydajność pracownika. Nie można także zapominać o atrakcyjnej cenie takiego rozwiązania w porównaniu do konieczności wydzielenia stacjonarnych, małych salek konferencyjnych. Takie podejście jest innowacyjne i nie widzi się go zbyt często w biurach, ale zdobywa coraz większą popularność. Spraw, by Twoje miejsce pracy także było nowoczesne dzięki kabinom dźwiękoszczelnym.