Jak zmieni się praca biurowa w ciągu następnej dekady?

Dynamiczny rozwój technologii, a także automatyzacja wielu procesów spowodowały, że praca coraz rzadziej jest kojarzona z ośmiogodzinnym siedzeniem przy swoim stanowisku. Przewiduje się, że najważniejszym trendem, który będzie mieć kluczowy wpływ na wygląd przestrzeni firmowych w ciągu następnej dekady, jest zmiana w postrzeganiu znaczenia biura. Już teraz coraz większa liczba przedsiębiorców ma świadomość, że umiejętnie urządzone miejsce do pracy przekłada się na sposób funkcjonowania organizacji oraz efektywność wykonywanych obowiązków. Sprawdźmy, jak może zmienić się praca biurowa w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Po pierwsze – siła technologii

W dobie cyfryzacji i wielu innowacyjnych technologii zupełnie zmienia się postrzeganie pracy biurowej. Już teraz na porządku dziennym w wielu przedsiębiorstwach są służbowe laptopy oraz smartfony, gdyż dzięki nim realizacja projektów zyskuje na elastyczności, umożliwiając tym samym wspólne działanie osób pracujących zdalnie nad danym zadaniem. Na znaczeniu zyskały także wideokonferencje wykorzystujące mobilność. Na tym jeszcze nie koniec. W przestrzeniach biurowych mogą też pojawić się różnego rodzaju nowoczesne urządzenia biurowe takie jak, chociażby, inteligentne kserokopiarki, które nie tylko będą komunikować niski poziom papieru, ale nawet będą w stanie samodzielnie go sobie zamówić, czy naprawić drobne usterki. Wszystkie te innowacyjne rozwiązania mogą zrewolucjonizować pracę biurową w ciągu następnej dekady, niezależnie od branży.

Po drugie – indywidualny charakter biura

Wraz z największymi światowymi korporacjami takimi jak Google, czy Microsoft, w przyszłości coraz większa liczba firm będzie stawiać na indywidualne przestrzenie biurowe, odzwierciedlające specyfikę organizacji oraz ich wartości. Przewiduje się, że na popularności będą zyskiwać biura sprzyjające skupieniu, a także z wyznaczonymi strefami do relaksu i odpoczynku, takimi jak:

  • biurowe wellness,
  • pokoje do masażu, odnowy biologicznej,
  • hamaki i kapsuły do spania,
  • sale sportowe,
  • pola do gry w golfa.

Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że to już nie pracownicy mają dostosować się do otoczenia, ale otoczenie musi się dopasować do ich potrzeb i wymagań. Zaletą tego rodzaju rozwiązań jest nie tylko mniej stresu, ale także większa produktywność.

Po trzecie – prywatność oraz komfort akustyczny

Dopełnieniem wyżej wskazanych zmian w ciągu następnej dekady może być także wdrożenie nowej organizacji pracy biurowej, zapewniającej pracownikom większą elastyczność i swobodę w wykonywaniu powierzonych zadań. Na chwilę obecną spora liczba zatrudnionych osób pracuje w systemie open space. Chociaż taki model daje możliwość efektywnego wykorzystania przestrzeni, to jednak wiąże się z brakiem prywatności i dużym poziomem hałasu, który nie sprzyja pracy w skupieniu. Dlatego ważnym trendem biurowym w najbliższym czasie mają szansę stać się biurowe budki akustyczne, które pozwalają na wydzielanie komfortowych przestrzeni do prowadzenia rozmów telefonicznych, wideokonferencji, czy po prostu do zebrania myśli i chwili odpoczynku. Już teraz zaprojektowana z dbałością o najmniejsze detale budka telefoniczna The Box, czy dwuosobowa kabina dźwiękoszczelna Big Hauz stanowi coraz częściej wybierane rozwiązanie do wygłuszania pomieszczeń biurowych, bez konieczności przeprowadzania czasochłonnego i kosztownego remontu.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że w ciągu najbliższych lat będziemy mieć do czynienia z wieloma nowatorskimi rozwiązaniami, które staną się integralną częścią wyposażenia miejsc pracy. W niedalekiej przyszłości coraz większa liczba firm będzie inwestować w biurowe budki akustyczne oraz rozwiązania poprawiające akustykę. Wszystko po to, aby zwiększyć konkurencyjność i pokazać pracownikom, że przedsiębiorstwo o nich dba i ich docenia.