Jak zapobiec nagłym odejściom pracowników z firmy?

odejscie z pracy

Twoi najlepsi pracownicy nagle chcą się zwolnić? Sprawdź, jak zapobiec takiej sytuacji! Przedstawiamy najczęstsze powody, dla których specjaliści decydują się na odejście ze swoich stanowisk. Nieplanowanie zwolnienia kadr to coraz częstszy problem polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, jak zbudować zespół lojalnych i zaangażowanych pracowników.

Dlaczego pracownicy nagle odchodzą z pracy?

Podjęcie decyzji o zwolnieniu się z pracy nigdy nie jest proste. Jeśli pracownik chce odejść, zazwyczaj może oznaczać to dwie rzeczy. Albo jest niezadowolony z warunków zatrudnienia, albo dostał lepszą ofertę od konkurencji. Niekiedy powody te się łączą. Dobry pracodawca powinien stale badać poziom satysfakcji zatrudnianych kadr. Co wpływa na poziom zadowolenia z wykonywanej pracy? Trzeba wziąć pod uwagę między innymi:

  • stawki wynagrodzenia i perspektywy podwyższenia go w przyszłości,
  • relacje ze współpracownikami i kadrą kierowniczą,
  • możliwość rozwoju umiejętności i otrzymania awansu,
  • sposób organizacji pracy i liczbę godzin spędzanych w biurze,
  • jakość wyposażenia obiektu biurowego.

Najczęstszym powodem odejścia z firmy są niskie, niewspółmierne do realiów rynku zarobki. Dużym problemem bywa też zła atmosfera środowiska pracy, na przykład nieuprzejmy kierownik, presja realizacji projektów, brak czasu na przerwę i wypoczynek. Niekiedy dochodzi do mobbingu, czyli psychicznego nękania pracownika. Zniechęcające są również monotonia i codzienne wykonywanie tych samych czynności, bez perspektywy rozwoju i poszerzania kwalifikacji.

Odejście pracownika – skutki dla firmy

Dlaczego odejście pracownika jest dużym kłopotem dla pracodawcy? Poszukiwanie zastępstwa jest trudnym procesem i wymaga czasu. Nagłe braki kadrowe mogą stać się przyczyną opóźnień i pogorszenia jakości świadczonych usług. Zatrudnienie i wdrożenie nowego członka zespołu nie zawsze też musi zakończyć się sukcesem. Często okazuje się, że wybrana osoba nie radzi sobie z projektami tak dobrze, jak poprzedni specjalista lub jest mniej chętna do rozwoju zawodowego.

Przedsiębiorca powinien też pamiętać, że odejście pracownika staje się przyczyną plotek. Ludzie zastanawiają się, dlaczego współpracownik zrezygnował i krytycznie podchodzą do oceny swojej firmy. Mogą pójść za przykładem kolegi lub koleżanki, nabrać odwagi i również się zwolnić. Masowe odejścia kadr mogą być sygnałem wewnętrznych problemów przedsiębiorstwa, które z czasem przyczynią się do jego upadku. Źle wpływają na wizerunek firmy, a nieustanna konieczność zatrudniania nowych osób jest męcząca i demotywująca dla kierowników. Ponadto stabilny zespół wykazuje większą lojalność i zaangażowanie, chętniej bierze udział w firmowych projektach. Specjaliści zajmujący stanowiska przez wiele lat przywiązują się do siebie, budują przyjaźnie, co tworzy lepszą atmosferę środowiska pracy.

rozmowa

Jak można zapobiec odejściom pracowników z firm?

Co zrobić, by zapobiec odejściom pracowników? Na bieżąco monitoruj nastroje w biurze i szybko reaguj na niepokojące sygnały. Jeśli ktoś zgłosi się do Ciebie ze skargą na mobbing, nie ignoruj tego. Dbaj o dobry klimat w firmie. Dostrzegaj sukcesy podwładnych, zapewniaj im przerwy na wypoczynek i ciekawe benefity, takie jak wspólne wyjścia integracyjne lub strefę do ćwiczeń w przestrzeni biurowej. To wszystko ma zaskakujące duże znaczenie. Specjaliści są w stanie przyjąć mniej płatną ofertę, jeżeli na swoim stanowisku czują się swobodnie i tworzą dobre relacje z innymi ludźmi. Jako przedsiębiorca musisz jednak zadbać o uczciwe stawki i ustalając wynagrodzenia sprawdzać realia rynku.

Na zadowolenie kadry korzystnie wpłynie też nowoczesne wyposażenie, takie jak biurowa budka akustyczna. Sprawdzi się zarówno do pracy, jak i wypoczynku. To przestrzeń szczególnie doceniana przez osoby, które chcą pobyć same, lepiej skupić się na realizacji trudnego zadania lub przeprowadzić kameralną naradę w gronie kilku osób.

Zadbaj o komfortowe warunki i relacje w pracy

Wykorzystaj sprawdzone sposoby na zatrzymanie pracowników. Nie pozwól, by odchodzili od Ciebie przez niezadowolenie z oferowanych im warunków. Twórz pozytywną atmosferę, zapewniaj warunki do rozwoju i nowoczesne wyposażenie. O komfort kadry zadbasz, inwestując na przykład w biurowe budki akustyczne. Obejrzyj naszą ofertę i zamów je w korzystnej cenie.