Jak wyglądają biura wielkich marek?

Współczesne przestrzenie biurowe to już nie tylko miejsca pracy, ale coraz częściej także wizytówki firm. Nikogo więc nie dziwią takie udogodnienia jak komfortowe strefy relaksu, nowoczesne kabiny dźwiękoszczelne czy funkcjonalne miejsca dla rowerzystów z szatnią i prysznicem. Poza tym, że w biurze pracownik ma się czuć jak w domu, ma ono także wyglądać estetycznie, reprezentując przedsiębiorstwo. Sprawdź, jak wyglądają przestrzenie biurowe największych marek i przekonaj się, dlaczego przemyślana aranżacja jest tak ważna.

Nowoczesne biuro z przeszklonymi miejscami do pracy.

Komfort, akustyka – co się zmieniło w projektowaniu biur?

Epoka przemysłowa, w której biura miały przede wszystkim umożliwiać zatrudnionym osobom realizację powierzonych im zadań, już dawno odeszła w niepamięć. Aranżując wnętrza biurowe kilkadziesiąt lat temu, praktycznie nie zwracano uwagi na komfort oraz wygodę. Liczyła się głównie użyteczność i to ona była najczęściej stawiana na pierwszym miejscu. Obecnie coraz częściej można usłyszeć, że mamy do czynienia z gospodarką bazującą na wiedzy, w której kluczową rolę odgrywają ludzie i posiadane przez nich umiejętności. Chcąc uwolnić ich potencjał, pracodawcy coraz częściej kładą nacisk na zapewnienie pracownikom odpowiedniego komfortu pracy. Sprawdźmy, w jaki sposób aranżują przestrzenie biurowe najlepsi oraz z jakich rozwiązań korzystają.

Siedziba firmy Allegro w Warszawie

Tej internetowej platformy handlowej umożliwiającej zarówno kupowanie, jak i wystawianie przedmiotów na sprzedaż nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Początkowo siedziba firmy Allegro mieściła się w Poznaniu, jednak wraz z rozrostem przedsiębiorstwa, jej biura zaczęły powstawać także w innych miastach Polski. Jedno z nich znajduje się w najbardziej prestiżowej lokalizacji w Warszawie, w nowoczesnym wieżowcu Q22. Cała przestrzeń biurowa została utrzymana w przytulnym klimacie, niemal jak w domu. W aranżacji wyraźnie dominują jasne, ciepłe kolory, a także wygodne meble. To jednak jeszcze nie wszystko. Najnowsza siedziba firmy Allegro została wyposażona w innowacyjne budki akustyczne The Hauz oraz Big Hauz, w których pracownicy mogą przeprowadzić ważną rozmowę telefoniczną lub popracować w ciszy. Świetne wrażenie robi także przestrzeń wspólna, na którą składa się stołówka, w ciekawy sposób połączona z pokojem gier z bilardem oraz piłkarzykami.

Nowoczesne biuro Google w Tel Awiwie

Ze świetnych aranżacji wnętrz słyną biura międzynarodowego koncernu Google. Jedno z nich mieści się w Tel Awiwie i nie bez powodu jest określane mianem „biura ogrodu”. Jego wystrojem zajęła się szwajcarska grupa architektoniczna, starając się odzwierciedlić bogatą różnorodność Izraela. Biurowa przestrzeń nawiązuje do gajów oliwnych, nadmorskich plaż, a także plantacji pomarańczy. Poza strefą przeznaczoną do nieformalnych spotkań w biurze znalazły się tradycyjne stanowiska pracy, oferujące pracownikom skupienie oraz ciszę. Zatrudnieni w Google inżynierowie mogą wybierać między rustykalnymi zakątkami, skórzanymi sofami, a pomieszczeniami z… krzesłami na ścianach i suficie. Całej aranżacji przyświecała idea, że ma być tak samo komfortowo, co efektownie.

Budki akustyczne The Box wykonane dla firmy Mediacom w Warszawie.

Przestrzeń biurowa Mediacom w Warszawie.

Wróćmy do krajobrazów z Polski, zwłaszcza że z roku na rok i u nas przybywa świetnie zaprojektowanych wnętrz biurowych. Doskonałym przykładem może być biuro należące do spółki Mediacom, działającej na rynku reklamy i publikacji od lat osiemdziesiątych XX wieku. W dużej firmowej przestrzeni zaplanowano miejsce dla dziewiętnastu pomieszczeń, które zostały zainspirowane urbanistyką stolicy (Dworcem Centralnym, Stadionem Narodowym, a także Centrum Nauki Kopernik). Do tego wszystkiego znakomicie wkomponowane akustyczne budki biurowe The Box, dzięki którym zatrudnione w biurze osoby o każdej porze dnia mogą odciąć się od zgiełku, aby w skupieniu popracować, zebrać myśli, czy przeprowadzić wideokonferencję w komfortowych warunkach.

Podsumowanie

Jeszcze do niedawna większość firm nie przywiązywała praktycznie żadnej uwagi do wystroju wnętrz biurowych. Dzisiaj ich urządzanie ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na pracowników, ale także odwiedzających je partnerów biznesowych. Nowoczesne biuro to miejsce, które ma stwarzać warunki do wydajnej i kreatywnej pracy, a także stanowić wizytówkę firmy, prezentując ją jako profesjonalnie działający na rynku podmiot.