Jak urządzić salę konferencyjną w firmie? Sprawdź porady ekspertów

Idealna sala konferencyjna łączy w sobie ergonomię i elegancję. W jej ścianach mogą toczyć się twarde negocjacje, odbywać rozmowy rekrutacyjne, a także szkolenia i nieformalne spotkania zespołu. To specyficzny rodzaj przestrzeni biurowej. Jak zaplanować jej aranżację, aby dobrze spełniała swoją funkcję? Na jakie meble, wyposażenie i kolorystykę postawić, aby stworzyć praktyczne wnętrze z klasą? Skorzystaj z porad ekspertów i podejmij dobre decyzje!

Sala do spotkań: wygodnie i z klasą

Odpowiednio zaprojektowana sala konferencyjna zrobi właściwe wrażenie na gościach i podniesie prestiż firmy. Natomiast właściwe ustawienie mebli i wyposażenia wesprze organizację spotkań oraz realizowanie zadań. Aranżując tę przestrzeń, musisz wziąć pod uwagę wiele rozmaitych aspektów. Poniżej wymieniamy niektóre z pytań, które warto sobie zadać.

  • Czy pomieszczenie ma być spójne z resztą wnętrz, czy ma się wyróżniać? W jakim stylu i kolorystyce ma być urządzone?
  • Jakie meble i sprzęty będą potrzebne?
  • Jak rozmieścić oświetlenie i czy lampy mają zdobić, czy stapiać się z tłem?
  • Co zrobić, aby korzystanie z pomieszczenia było wygodne?

W zdecydowaniu o rodzaju, rozmieszczeniu oraz ilości mebli pomoże Ci wyobrażenie sobie zadań realizowanych we wnętrzu. Jeśli planujesz szkolenia, przyda się tablica z markerami, a także puste miejsce na ścianie, które przeznaczysz na rzucanie obrazu z projektora.

Zacznijmy od podstaw: ergonomia, kolorystyka, oświetlenie

Wybierając kolor ścian, postaw na neutralną barwę, która będzie sprzyjać długotrwałemu utrzymaniu uwagi i nie zmęczy oczu. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku biel lub jasny odcień szarości. Takie tonacje staną się również doskonałym tłem dla mebli i dodatków o odważniejszych odcieniach. Jeśli chcesz ściany pomalować na bardziej awangardowy kolor, w pierwszej kolejności sprawdź, jak barwy działają na samopoczucie.

Zdarza się, że szkolenia i spotkania biznesowe przeciągają się do późnych godzin wieczornych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby sala oświetlona była zarówno górną lampą, jak i zapewniała dostęp do punktowych źródeł światła. Przydadzą się także szczelne żaluzje lub rolety, które w słoneczne dni umożliwią używanie projektora. A ergonomia? Właściwy wybór mebli zasługuje na osobny akapit.

Meble, które zapewnią komfort uczestnikom spotkań

O rodzaju wyposażenia w dużej mierze decydować będzie przeznaczenie sali konferencyjnej i jej rozmiar. Bez względu jednak na charakter aranżacji, zadbaj o to, aby krzesła lub fotele były nie tylko komfortowe, ale również ustawione w odpowiedniej odległości. Uczestnicy spotkań muszą mieć możliwość swobodnego siadania i wstawania oraz zapewnioną przestrzeń osobistą.

Jeśli urządzasz miejsce przeznaczone głównie do wygłaszania prezentacji, wybierz wygodne krzesła ustawione w tzw. systemie teatralnym. Oznacza to, że siedzące osoby zwrócone będą twarzą do prelegenta. Jeśli sala służyć ma prowadzeniu warsztatów, szkoleń i burzy mózgów – zainwestuj w stół modułowy lub rozkładany. W pomieszczeniu, w którym prowadzone będą negocjacje, sprawdzą się eleganckie stoły ustawione w kształt kwadratu.

Jaki sprzęt musi się znaleźć w sali konferencyjnej?

Rodzaj urządzeń, które muszą znaleźć się w pomieszczeniu tego typu, zależy od przeznaczenia przestrzeni. Wymienimy jednak sprzęty zaliczane do biurowego minimum dla sali konferencyjnej:

  • duży monitor lub projektor ze wskaźnikiem laserowym,
  • flipchart,
  • tablica ze ścieralnymi markerami,
  • wiele gniazdek, np. wbudowanych w blat stołu lub dostępne na miejscu przedłużacze,
  • ładowarki z końcówkami do różnych urządzeń.

Jeśli chcesz uczestnikom spotkań zapewnić możliwość odbycia pilnych rozmów telefonicznych bez oddalania się od sali konferencyjnej, wybierz kabinę dźwiękoszczelną. Postawienie jej w pobliżu pomieszczenia sprawi, że goście będą mogli dyskretnie i w spokoju odebrać telefon. Budka nie tylko da komfort pracownikom i odwiedzającym Cię gościom, ale także powie wiele o innowacyjności firmy.

Z naszymi wskazówkami podejmiesz dobrą decyzję!

Wygoda, ergonomia… a co z elegancją? W przypadku praktycznego i reprezentacyjnego pomieszczenia, jakim jest sala szkoleniowa styl najlepiej podkreślać przy pomocy dodatków. Efektowne lampy, krzesła o ciekawym kształcie czy egzotyczne rośliny sprawdzą się tutaj doskonale. A jeśli szukasz elementu, który połączy dobre wzornictwo i komfort, zobacz, czym jest nasza budka telefoniczna do biura. Stwórz dla swoich gości i pracowników przyjazną przestrzeń!