Jak stworzyć sprawny harmonogram czasu pracy?

harmonogram

Zależy Ci na dobrym wykorzystaniu czasu pracy Twoich pracowników? Stwórz odpowiedni harmonogram. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy planowaniu doby pracowniczej i co aktualnie obowiązujące przepisy mówią na temat organizacji grafiku. Poznaj praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci prowadzenie firmowego kalendarza. Uwzględnij zasady odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Czym jest grafik pracy?

Zatrudniając pracowników, jesteś zobowiązany do przygotowania dla nich grafiku. Co to właściwie jest? To dokument przedstawiający godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz dni robocze określonego pracownika. W harmonogramie należy uwzględnić urlopy i wolne ze względu na święta ustawowe. Najczęściej przedsiębiorcy posługują się grafikiem miesięcznym. Dzięki niemu zatrudniane osoby wiedzą, czego się spodziewać, zadania zostają odpowiednio rozplanowane, a w firmie panuje porządek. Pamiętaj, że wyznaczenie precyzyjnego harmonogramu to nie tylko sposób na lepsze zarządzanie biznesem, ale też wymóg prawny.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, wymiar czasu pracy nie powinien przekraczać 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. Pracodawca musi zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie pracownikom odpowiedniej ilości czasu wolnego. Standardowy tydzień pracy liczy 5 dni roboczych, ale istnieje możliwość wpisania w grafik 6 dnia, pod warunkiem że w kolejnym tygodniu pracownik otrzyma dodatkowy dzień wolny.

Doba pracownicza a planowanie czasu pracy

Przedsiębiorca powinien zapewnić swoim pracownikom dobowy odpoczynek. Oznacza to, że zatrudnianym osobom należą się 24 godziny przerwy pomiędzy zakończeniem i rozpoczęciem kolejnego dnia pracy. Zasada ta nie obowiązuje wyłącznie w przypadku pracy w systemie ruchomym, prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania awarii. Układając grafik, trzeba pamiętać również o odpoczynku tygodniowym. Każdemu pracownikowi należy się 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu. Normy te wynikają z obowiązujących przepisów Kodeksu Pracy. Jak widać, nad ułożeniem grafiku trzeba poważnie się zastanowić. Przestrzegając wyżej opisanych zasad, można jednak zadbać o zdrowie i samopoczucie swojej kadry, a co za tym idzie, usprawnić działanie firmy.

czas pracy

Jak sporządzić harmonogram czasu pracy?

Rozpocznij od obliczenia wymiaru pracy dla danego pracownika. Uwzględniając aktualnie obowiązujące przepisy oblicz, ile godzin dana osoba powinna przepracować w określonym miesiącu. Następnie rozpisz je w grafiku, zachowując odpowiednią liczbę dni wolnych i przerw. Istnieją różne systemy pracy, dzięki którym tworzenie harmonogramu staje się bardziej elastyczne. Jeżeli nie decydujesz się na podstawowy system, możesz wybrać plan równoważony, gdy czas pracy w ciągu doby przedłużany jest do 12 godzin, ale wciąż jest to maksymalnie 40 godzin w tygodniu. Coraz większą popularnością cieszy się także system zadaniowy, w którym pracownik zatrudniany jest do realizacji określonych zadań. Specjaliści cenią elastyczne warunki zatrudnienia i często zatrudniają się w systemie tygodnia skróconego.

Co może pomóc w jego sporządzeniu?

Tworzenie grafiku pracy to spore wyzwanie. Co może je ułatwić? Przede wszystkim warto postawić na współpracę i wsłuchiwać się w oczekiwania pracowników. Jeśli będą zadowoleni ze swojego harmonogramu, będą pracować efektywniej. Docenią Twoje podejście i chętniej pozostaną na oferowanych im stanowiskach. Możesz zaprosić zatrudniane osoby na indywidualną rozmowę i wysłuchać ich sugestii. Przyda się do tego biurowa budka akustyczna, która zapewni kameralne warunki i prywatność rozmowy. Wielu przedsiębiorców decyduje się też na porady specjalistów obeznanych w Kodeksie Pracy. Każdego miesiąca warto przeanalizować efektywność wdrożonego systemu. Jeżeli się nie sprawdza, warto go zmienić.

Zadbany harmonogram to zadbany pracownik!

Zależy Ci na dobrze zorganizowanej firmie i efektywnych dniach roboczych? Zadbaj o odpowiedni harmonogram. Dzięki niemu pracownicy będą wypoczęci i szybciej poradzą sobie z przydzielanymi im zadaniami, a kierownicy lepiej zaplanują etapy realizacji projektów. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci stworzyć przestrzeń do rozmów o grafiku pracy. Zamów biurową budkę akustyczną i wsłuchaj się w oczekiwania swojej kadry.