Jak skutecznie pracować zdalnie?

Praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna. Ostatnie wydarzenia związane z restrykcjami i zakazami wynikającymi z globalnej walki z COVID-19 (popularnie nazywanym koronawirusem) sprawiły, że zdecydowana większość osób pracujących na co dzień w biurach, zaczęła wykonywać swoje obowiązki zawodowe w domu. Tak zwany home office niesie ze sobą wiele korzyści, ale jednocześnie wymaga od pracownika wyjątkowej samodyscypliny. Niezależnie czy jest to dla Ciebie sytuacja chwilowa, czy jest freelancerem od dawna — warto, abyś zapoznał się ze sposobami wydajnego i skutecznego realizowania powierzanych Ci zobowiązań. Dowiedz się z naszego artykułu, jak działać na najwyższych obrotach, z jednoczesną dbałością o Twój komfort psychiczny.

Zorganizuj swoją pracę

Brzmi trywialnie... Jednak to podstawa. Wyznacz ramy czasowe, listę zadań i staraj się ich trzymać. Odkładanie pracy na później sprawia, że łatwo o dezorganizację i pozostanie z nadmierną ilością obowiązków, których nie wykonasz zgodnie z wyznaczonymi terminami. Co może Ci pomóc? Oto nasze sugestie:

  • zastosuj tablicę kanban,
  • wpisuj zadania w terminarz,
  • każdego dnia rób podsumowanie: co udało się zrobić, co musisz zrobić w najbliższym czasie.

Przygotuj swoją przestrzeń

To podstawa wydajnej pracy. Stwórz sobie wygodne i komfortowe miejsce. Świetnie, jeśli masz możliwość zaaranżowania mini biura w odrębnym pomieszczeniu. Jednak co zrobić, jeśli w mieszkaniu zawsze panuje gwar i hałas? Niektórzy próbują odciąć się słuchawkami. Jednak co w chwili, gdy to rozwiązanie zawodzi? Musisz przeprowadzić ważną wideokonferencję, a Twoje małe dzieci płaczą albo sąsiedzi robią remont lub imprezę. Wiele czynników może mocno zaburzać rytm dnia. Niezwykle skutecznym może okazać się zaaranżowanie budki akustycznej, najczęściej stosowanej w klasycznych biurach i przestrzeniach coworkingowych. Kabina dźwiękoszczelna nie zabiera wiele miejsca, a odcina Cię od wszystkich bodźców zewnętrznych! To zbawienie dla osób, dla których cisza i spokój są podstawą, aby profesjonalnie móc realizować swoje obowiązki zawodowe. Jeśli poczułeś, że to rozwiązanie dla Ciebie, wejdź na stronę avaible.pl i zapoznaj się z ich asortymentem.

Dostosuj swoją pracę pod... siebie!

Jeśli tylko masz taką możliwość, dostosuj pod siebie godziny pracy. Jeśli nie jesteś zobowiązany do kontaktu z klientami, czy też pozostawania w stałej kooperacji z innymi współpracownikami, wykonuj swoje zadania w godzinach, które odpowiadają Ci najbardziej. Sam wiesz najlepiej, czy Twoja wydajność jest najwyższa bladym świtem, czy też wręcz odwrotnie — tryskasz kreatywnością, gdy inni dawno śpią.

Odetnij wszelkie zbędne bodźce

Telefon, telewizor, pranie, obiad... W domu zawsze jest więcej bodźców, odrywających Cię od wykonywania obowiązków zawodowych. Są na to dwa sposoby:

  • staraj się spędzać czas w pomieszczeniu, odciętego od reszty mieszkania.
  • wypełnij wszystkie prace domowe przed rozpoczęciem pracy. Możesz także na ten czas blokować strony internetowe, które odwracają Twoją uwagę od zadań i obowiązków. Jeśli czujesz taką potrzebę, wyłącz również dzwonek do drzwi, czy domofonu.

W odcięciu od bodźców zewnętrznych niezastąpione są kabiny, przypominające budki telefoniczne.

Dresscode, nie tylko w biurze!

Wielu osobom wydaje się, że pracując w domu każdy zostaje przez cały dzień w piżamie lub chodzi w dresie oblanym kawą. Jeśli  myślisz, że to genialne — niestety, jesteś w dużym błędzie! Wielokrotnie udowodniono, że strój psychologicznie wywiera duży wpływ na kwestie, takie jak:

  • wydajność
  • aktywność
  • skuteczność
  • samopoczucie

Ponadto, ubierając się „do pracy” łatwiej będzie Ci przejść z trybu odpoczynku i spędzania czasu wolnego do realizacji obowiązków zawodowych.

Podsumowanie

Praca zdalna może okazać się dla Ciebie lepszym rozwiązaniem niż ta tradycyjna. Wystarczy jedynie zadbać o odpowiednią organizację zadań, nieprzemęczanie się i stworzenie odpowiednich warunków. Jeśli chodzi o wykreowanie idealnej przestrzeni, naszym faworytem jest budka do domowego biura, która odetnie Cię od wszystkiego, co na zewnątrz i pozwoli skupić się jedynie na realizowaniu obowiązków zawodowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z firmą Available. Home office to świetny sposób na rozwijanie samodyscypliny i wzmożenie wydajności, dlatego warto szukać rozwiązań, które pozwolą Ci na taki tryb pracy.