Jak rozmawiać o podwyżce z szefem?

rozmowa szef

Wyższe zarobki to marzenie każdego pracownika. Chcesz poprosić szefa o podwyżkę? Przygotuj się do tej rozmowy. Sprawdź, jakich argumentów warto użyć i jak powinny wyglądać negocjacje wysokości wynagrodzenia. Zadbaj o swój komfort w miejscu pracy i upewnij się, że Twój wkład w życie firmy jest odpowiednio doceniony.

Jak się przygotować do rozmowy o podwyżce?

Do niektórych rozmów warto dobrze się przygotować. Zamierzasz ubiegać się o podwyżkę? Nie działaj spontanicznie, a unikniesz błędów, które mogłyby wpłynąć na negatywne rozpatrzenie Twojej prośby. Dla wielu osób konfrontacja z szefem jest stresująca. To kolejny powód, dla którego dobre przygotowanie jest takie ważne. Jeśli rozważysz różne scenariusze rozmów, będziesz mieć pewność, że nie zabraknie Ci słów i pomimo stresu znajdziesz odpowiedź na każde zadane Ci pytanie. Dla uzyskania wprawy możesz przećwiczyć swoją przemowę przed przyjaciółmi i poprosić ich o radę.

Zanim zgłosisz się do szefa po podwyżkę, powinieneś też rozeznać się w realiach rynku. Sprawdź, jakie są widełki zarobków na Twoim stanowisku. Musisz zasugerować odpowiednią kwotę, która nie tylko spełnia Twoje oczekiwania, ale też mieści się w aktualnych trendach wynagrodzeń. Prosząc o zbyt wiele, nie osiągniesz sukcesu i pokażesz pracodawcy, że nie jesteś zorientowany w realiach prowadzenia biznesu.

Argumentacja to podstawa

Dla Twojego szefa najważniejsze są dobre argumenty. Każdy przedsiębiorca uważnie planuje wydatki i rozporządza finansami w taki sposób, by przynosiły mu jak najwięcej korzyści. Musisz udowodnić, że jesteś cennym pracownikiem i warto w Ciebie zainwestować. W trakcie rozmowy możesz wspomnieć o:

  • sukcesach zawodowych, które przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorstwa,
  • stażu pracy na danym stanowisku,
  • przebytych kursach i szkoleniach oraz stałym podwyższaniu kwalifikacji,
  • zaangażowaniu w życie firmy,
  • zwiększeniu zakresu wykonywanych obowiązków.

Pokaż, że masz odpowiednie umiejętności i zależy Ci na rozwoju zawodowym. Takie argumenty najlepiej trafiają do przedsiębiorców. Postaw na fakty i unikaj emocjonalnych wypowiedzi dotyczących wysokich cen w sklepach lub problemów rodzinnych. Nie chcesz uzyskać podwyżki z litości, lecz zaprezentować się profesjonalnie i zostać doceniony za dotychczasową pracę. To jedyna droga do umocnienia swojej pozycji i efektywnego rozwoju kariery.

szef

Odpowiedni moment na rozmowę o podwyżce

Czy zawsze jest odpowiedni moment do rozmowy o podwyżce? Niestety nie. Są sytuacje, w których warto poczekać. Jeśli Twoja firma ma przejściowe problemy, straciła ważnego klienta lub zmaga się z utrzymaniem na rynku, nie proś o wyższe zarobki. Prawdopodobnie ich nie dostaniesz. To czas na cięcie kosztów, nieudzielanie podwyżek. Zgłoś się do szefa, gdy sytuacja ulegnie poprawie.

Idealną chwilą jest okres, w którym osiągasz sukcesy. Udało Ci się szybciej zakończyć projekt, zdobyłeś nowego klienta i zachęciłeś go do stałej współpracy? Udaj się do przełożonych i opowiedz im o tym. Będą zadowoleni z Twojego działania i bardziej skłonni, by podnieść wynagrodzenie. Warto prosić o podwyżkę również w przypadku zwiększenia zakresu wykonywanych obowiązków. Jeśli Twoje stanowisko się zmienia i skutkuje to większą odpowiedzialnością w pracy, powinieneś otrzymać wyższe zarobki.

Miejsce na negocjacje

Miejsce, w którym rozmawiasz o podwyżce, również ma znaczenie. Zadbaj o kameralne warunki i prywatność konwersacji. Jeśli Twoi koledzy i koleżanki z biura będą słyszeć, że chcesz zarabiać więcej, może rozpocząć się trudna dyskusja i porównywanie wynagrodzeń. Dobrą przestrzeń do negocjacji zarobkowych stwarza kabina dźwiękoszczelna do biura. Przebywając w środku, poczujesz się swobodniej. Panuje tam cisza i spokój ułatwiające koncentrację na swoich wypowiedziach. Ponadto budka akustyczna gwarantuje, że nikt z zewnątrz nie usłyszy, jak przebiega Twoja rozmowa z szefem.

Stwórz przestrzeń do negocjacji w swojej firmie

W każdej firmie powinna znajdować się przestrzeń sprzyjająca negocjacjom. Sprawdza się nie tylko w przypadku negocjacji wynagrodzeń. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci tanio zorganizować odpowiednie miejsce. Wykonamy dla Ciebie spersonalizowaną budkę akustyczną do biura wyposażoną w siedziska, gniazdka i automatyczne oświetlenie.