Jak pomóc pracownikom zwalczyć stres i poprawić jakość pracy?

stres

Naglące terminy, odpowiedzialność za ważny projekt, problemy w życiu prywatnym... Twoi pracownicy mogą mieć wiele powodów do stresu. Warto wspierać ich w dążeniu do dobrego samopoczucia. W ten sposób zapobiegasz wypaleniu zawodowemu, tworzysz dobrą atmosferę i poprawiasz wydajność swojej kadry. Sprawdź, jak dbać o zdrowie psychiczne zatrudnianych osób.

Jak stres wpływa na wydajność pracowników?

Wbrew pozorom, stres nie zawsze musi być zły. Wszystko zależy od jego natężenia. Jeśli jest uczuciem krótkotrwałym, działa mobilizująco i pomaga w znajdowaniu rozwiązań problemów. Jeżeli jednak trwa dłużej i coraz bardziej się nasila, ma bardzo destruktywny wpływ na człowieka. Oddziałuje zarówno na jego psychikę, jak i ciało. Zmniejsza koncentrację, demobilizuje, prowadzi do poczucia otępienia, paraliżu, częstszego popełniania błędów. Obniża odporność, zwiększa zachorowania na infekcje. Osoby żyjące w permanentnym stresie są też narażone na wypalenie zawodowe, które zostało oficjalne wpisane na listę chorób psychicznych.

Jeżeli tworzone przez Ciebie stanowiska pracy są uznawane za stresujące, Twoi pracownicy nie chcą pozostawać na nich dłużej. Szukają pracodawcy, który zapewni im lepsze warunki, a Ty zmagasz się ze stałą rotacją kadr. Ponadto źle wpływa to na wizerunek firmy i pogarsza poziom prowadzonych rekrutacji.

Jak pomóc pracownikom w walce ze stresem i podniesieniu wydajności ich pracy?

Są różne sposoby na pomaganie pracownikom w walce ze stresem. Przede wszystkim warto zadbać o wewnętrzną organizację firmy. Ważne jest tworzenie dobrego harmonogramu i realistyczne planowanie zadań. Zbyt napięty grafik demotywuje specjalistów i sprawia, że są mniej skoncentrowani i dokładni. Kadra zarządzająca powinna też w indywidualny sposób postrzegać każdego pracownika, doceniając jego potencjał i wspierając go w aktywnym rozwoju kariery.

Dobrym rozwiązaniem jest organizacja szkoleń i warsztatów z zakresu zdrowia psychicznego. Można omawiać na nich wiele tematów, na przykład metody zapobiegania wypaleniu zawodowemu, rozgraniczania czasu prywatnego i zawodowego, reagowania na trudne sytuacje i konstruktywnego wyrażania opinii. Praktyczna wiedza z tego zakresu ułatwia codzienne życie. Dzięki niej ludzie bardziej panują nad swoimi emocjami i podejmują świadome decyzje. W pracy biurowej istotna bywa także umiejętność działania w grupie. Na spotkaniach z psychologiem można przedstawić sposoby rozwiązywania dochodzenia do kompromisów.

przerwa

Od czasu do czasu warto organizować też imprezy integracyjne i proponować pracownikom wspólne aktywności poza biurem. Sprzyjają zmniejszeniu poziomu stresu i budują dobrą atmosferę w zespole. Osoby zarządzające firmą powinny szybko reagować na konflikty, zapobiegać mobbingowi i zachęcać kadrę do rozwijania swoich kompetencji.

Zadbaj o ustronne miejsce, w którym można się wyciszyć podczas pracy

Kluczowym elementem walki ze stresem jest odpoczynek. Twoi pracownicy potrzebują przerw od pracy, które pozwolą im efektywnie wypocząć. Warto zorganizować spokojną, kameralną przestrzeń, dającą szansę na odcięcie się od hałasu biura i chwilę niczym niezakłóconej prywatności. Przydaje się do tego biurowa budka akustyczna z nowoczesnym wyposażeniem. To dźwiękoszczelna kabina, w której znajdują się wygodne siedziska, oświetlenie aktywowane czujnikiem ruchu oraz gniazdka do podłączenia urządzeń mobilnych. Można spersonalizować ją zgodnie z potrzebami swoich pracowników.

W budce akustycznej każdy może oddać się prywatnym sprawom, na przykład zadzwonić do bliskiej osoby lub zająć się uspokajającymi czynnościami, takimi jak czytanie książki lub słuchanie muzyki. Panująca w niej atmosfera sprzyja wyciszeniu się, odzyskaniu energii i zapału do dalszej pracy. Warto wybrać obicie ścian z materiału w kojącej, błękitnej lub zielonej barwie.

Bądź odpowiedzialnym pracodawcą

Jesteś odpowiedzialny za zdrowie psychiczne swoich pracowników. To od Ciebie zależy, z jakim nastawieniem będą przychodzić do biura i jak bardzo zaangażują się w życie firmy. Bądź dobrym pracodawcą, dbaj o pozytywną atmosferę i zapobiegaj wypaleniu zawodowemu. Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci zaprojektować relaksującą przestrzeń do wypoczynku w czasie przerw w pracy. Zainwestuj w nowoczesną biurową budkę akustyczną.