Jak będą wyglądały biura w przyszłości? Poznaj najnowsze trendy

biura-przyszlosci

Zastanawiasz się, jak mogą wyglądać biura za kilka lub kilkanaście lat? Chcesz wiedzieć, czy priorytetem będzie zachowanie dystansu, czy może wieloosobowe stanowiska pracy? Czy kabiny dźwiękoszczelne i biurowe budki telefoniczne staną się normą? Jeżeli dręczą Cię tego rodzaju pytania, przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co na ten temat mówią eksperci. 

Biura przyszłości skoncentrowane na pracownikach

Wiele wskazuje na to, że utarty od lat schemat, polegający na spędzaniu każdego dnia ośmiu godzin przy biurku odejdzie do lamusa. Firmy przyszłości będą raczej stawiać na pracownika i efekty jego działań, a nie na czasie, jaki ma na to poświęcać. Tego rodzaju zmiana pociągnie za sobą kolejne modyfikacje.

Nie oznacza to jednak, że tradycyjne biura przestaną być potrzebne. Zmieni się jednak ich wystrój oraz schemat wykorzystania. Analitycy przewidują, że w przestrzeni biurowej mogą pojawić się następujące rozwiązania:

  • ruchome ściany, umożliwiające dopasowanie przestrzeni do chwilowych potrzeb pracowników,

  • budki telefoniczne i kabiny dźwiękoszczelne do biura sprzyjające skupieniu i koncentracji oraz pozwalające na prowadzenie rozmów z kontrahentami w komfortowych warunkach, 

  • strefy relaksu wyposażone w fotele, sofy i hamaki,

  • tzw. Internet Rzeczy, czyli nowoczesne udogodnienia technologiczne, usprawniające komunikację i pozwalające na synchronizację danych,

  • akcent na ekologię – żywe rośliny, energooszczędne rozwiązania oraz materiały z recyklingu.

biurowa-budka-telefoniczna

Praca nie tylko w biurze, czyli home office

Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości duże znaczenie zyska tzw. home office, czyli wykonywanie czynności zawodowych w domu. Rozwijające się technologie spowodują, że część zadań będzie wykonywanych stacjonarnie, a reszta – zdalnie, w dowolnym miejscu. Dzięki temu pracownik będzie mógł sam wybierać czas i lokalizację pracy, co zaowocuje wzrostem produktywności oraz satysfakcji z wykonanych działań.

Zachowanie dystansu społecznego

Nowoczesne biura będą zorganizowane w taki sposób, by umożliwić korzystanie z nich przy jednoczesnym zachowywaniu dystansu społecznego. Podczas pandemii COVID-19 okazało się, że odcięcie od bodźców zewnętrznych sprzyja skupieniu i poprawia wydajność pracy. Ponieważ nie można wykluczyć, że tego rodzaju epidemie będą się w przyszłości powtarzać, wygląd oraz wyposażenie biur muszą sprostać tym wyzwaniom.

Wieloosobowe stanowiska i open space

Pandemia pokazała, jak istotny jest kontakt z innymi ludźmi. Mimo całego postępu technologicznego wciąż potrzebujemy prawdziwych interakcji, burzy mózgów, rozmów na żywo. Biura przyszłości będą zaprojektowane w taki sposób, by umożliwiać przeprowadzanie tego typu spotkań. Mają temu sprzyjać wieloosobowe stanowiska wyposażone w specjalne ścianki działowe, zapewniające bezpieczeństwo i umożliwiające swobodną wymianę myśli oraz spostrzeżeń. 

Strefy wyciszenia, czyli dźwiękoszczelne kabiny

Nieodzownym elementem wyposażenia biur przyszłości będą nowoczesne kabiny dźwiękoszczelne oraz budki telefoniczne. Dzięki nim obsługa klientów zostanie wyniesiona na nowy poziom – zamiast słyszeć w tle typowy korporacyjny szum, rozmówca będzie mógł przeprowadzić konwersację w komfortowych warunkach. 

Specjalne kabiny dźwiękoszczelne do biura mają nie tylko ułatwiać skupienie na bieżących zadaniach, ale także służyć odprężeniu i relaksowi. Dzięki temu pracownik będzie miał szansę wyciszyć się i odpocząć od hałasu, nabierając w ten sposób sił na zmierzenie się z kolejnym wyzwaniem. Weź również pod uwagę fakt, że istnieją ludzie, którzy doskonale czują się, pracując przy głośnej muzyce. W tradycyjnym biurze tego rodzaju praktyki były oczywiście niemożliwe do zastosowania – kabiny dźwiękoszczelne sprawią jednak, że każdy będzie mógł funkcjonować w dokładnie takiej przestrzeni, w jakiej jest najbardziej produktywny, jednocześnie nie przeszkadzając współpracownikom. 

biurowa-budka-telefoniczna

Poszukujesz nowoczesnych rozwiązań do swojego biura? Poznaj budki akustyczne Available

Wiesz już, jak prawdopodobnie będą wyglądały biura przyszłości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by już dzisiaj podążyć za trendami i wprowadzić w swojej firmie nowoczesne rozwiązania. Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać budek dźwiękoszczelnych, które ułatwią Ci to zadanie, sprawdź naszą ofertę. Dzięki nim łatwo zaaranżujesz przyjazną przestrzeń sprzyjającą skupieniu oraz podnoszeniu produktywności.