Integracja firmowa w biurze. Jakimi metodami scalać zespół i dlaczego warto?

Zgrany zespół pracowników to podstawa każdej dobrze funkcjonującej organizacji. Nic dziwnego, że menadżerowie podkreślają znaczenie integracji w firmie. Pozytywna atmosfera panująca w biurze zwiększa satysfakcję i motywację do pracy, co przekłada się na lepszą efektywność. W jaki sposób można poprawić relacje między pracownikami? Poznaj ciekawe metody integracyjne, które pomagają budować zespół nawet w przypadku home office.

Wyjazd integracyjny? Niekoniecznie!

Powiadają, że współpracowników się nie wybiera. Chociaż do zespołu trafiają osoby o podobnych kompetencjach, to już ich charaktery mogą się znacznie od siebie różnić. To powoduje, że łatwo o drobne zgrzyty czy poważniejsze konflikty, które z kolei generują mniejszą efektywność w pracy. Ponadto traci na tym atmosfera i ogólny poziom zadowolenia w biurze.

Dlatego też we współczesnym zarządzaniu przywiązuje się ogromną rolę do integracji pracowniczej. Aspekt ten coraz częściej wskazywany jest za główny czynnik motywacyjny do pracy, przewyższając niekiedy kwestie finansowe.

Powszechnie integrowanie kojarzone jest z weekendowymi wyjazdami czy wyjściami po godzinach. To popularna forma scalenia zespołu i poznania się od innej strony niż zawodowa. Jednak nie należy zapominać o innych możliwościach budowania zgranego teamu. Jak się okazuje, miejsce pracy stwarza wiele okazji do integracji. Wystarczy umiejętnie wykorzystać czas i możliwości panujące w biurze.

integracja pracowników

Team building w biurze: garść niebanalnych inspiracji

Organizując integrację w biurze, można zaoszczędzić wiele środków na wynajmowanie lokalu czy usług firmy zewnętrznej. Dodatkowo nie zawsze pracownicy są chętni do rezerwacji swojego wolnego czasu na wyjazdowe imprezy firmowe, które są charakterystyczne w przypadku tradycyjnego team buildingu.

Podczas integracji w siedzibie firmy pracownicy mają okazję spojrzeć na swoje miejsce pracy z innej perspektywy. Kluczem do udanego budowania zespołu jest zainteresowanie jego członków. Należy zwrócić tu uwagę na przedział wiekowy osób pracujących w biurze oraz dostosować do nich wybrane aktywności.

Przykładem działań scalających pracowniczy team są m.in.:

  • wspólne oglądanie filmu czy meczu;

  • szkolenia i warsztaty hobbystyczne;

  • turnieje między działami (piłkarzyki, rzutki, planszówki);

  • grupowe obiady – degustacja dań z różnych stron świata;

  • gry scenariuszowe.

Integracji sprzyja otwarta organizacja przestrzeni biurowej. Open office umożliwia swobodny przepływ informacji między pracownikami, choć niekiedy brak prywatności może powodować pogorszenie atmosfery. Rozwiązaniem są budki akustyczne. Takie wyposażenie nazywane jest również kabiną dźwiękoszczelną do biur. Umożliwia swobodną pracę oraz prowadzenie rozmów w namiastce prywatności.

Budowanie zespołu a praca zdalna – jakie są możliwości?

Home office to dziś coraz popularniejsza forma wykonywania pracy biurowej. Do upowszechnienia tego rodzaju organizacji przyczyniła się pandemia COVID-19. Jednak zdalne wykonywanie swoich obowiązków znacznie utrudnia integrację w zespole, dlatego właśnie tu team building jest szczególnie ważny.

Wbrew pozorom z odrobiną kreatywności możliwe jest utrzymanie silnej grupy pracowników zdalnych. Kluczowym narzędziem będzie platforma do prowadzenia rozmów video. Za jej pośrednictwem można „zabawić się” w wirtualne oprowadzanie po domu lub zabawy towarzyskie. Świetnym pomysłem, zwłaszcza w młodym zespole, będą gry online lub quizy.

integracja online

Korzyści z integracji pracowniczej. Zobacz jak ich wiele!

Sukces firmy uzależniony jest od efektywnej pracy jej pracowników. Tą z kolei determinuje zintegrowany zespół. Nie należy ignorować team buildingu w codziennej organizacji. Do jego największych korzyści należą m.in.:

  • minimalizacja pojawiania się możliwych konfliktów;

  • wzrost zadowolenia z pracy;

  • budowa spójnej kultury organizacyjnej;

  • usprawnienie komunikacji w zespole;

  • dążenie do sukcesu całej grupy.

Stwórz atrakcyjne miejsce pracy z dobrą atmosferą!

Integrowanie pracowników wykracza dziś daleko poza weekendowe wypady do klubu. Działania scalające zespół mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizacji oraz motywowania podwładnych. Również wystrój miejsca pracy odgrywa ważną rolę w budowaniu relacji. Budki telefoniczne do biur to rozwiązania, które usprawniają wykonywanie codziennych obowiązków w towarzystwie współpracowników.