Industrialny klimat w biurze, czyli budki akustyczne w praktyce

Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych styl industrialny, który jeszcze do niedawna był utożsamiany ze staroświeckim wyglądem, dzisiaj stanowi jeden z dominujących trendów aranżacyjnych biur. Przestrzenie urządzone w tym klimacie stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza że pozwalają na stworzenie nieoczywistego miejsca do pracy. W tę modę idealnie wpisują się zainspirowane architekturą przemysłową i industrialnym stylem akustyczne budki telefoniczne. Dowiedz się więcej, jak urządzić biuro, które będzie nie tylko oryginalne, ale także w pełni funkcjonalne.

Jakie są główne cechy stylu industrialnego?

Nurt ten narodził się w Nowym Jorku w połowie XX wieku. Panująca w Stanach Zjednoczonych recesja spowodowała, że w latach pięćdziesiątych zbankrutowało wiele fabryk i zakładów przemysłowych, które początkowo straszyły pustkami. Szybko jednak zaczęto je adaptować na jedyne w swoim rodzaju lokale mieszkalne, zachowując jednocześnie ich oryginalny charakter. W ten sposób narodził się styl industrialny, a opustoszałe dzielnice miejskie na nowo zaczęły tętnić życiem. Dzisiaj jest synonimem elegancji oraz dobrego smaku, pojawiając się coraz częściej już nie tylko w prywatnych wnętrzach mieszkalnych, ale i w komercyjnych.
To, co jest najbardziej charakterystyczne dla wywodzącego się z Nowego Jorku stylu industrialnego, to przede wszystkim:

  • przestronne wnętrza,
  • duże okna,
  • surowe, ceglane lub betonowe ściany,
  • metalowe elementy konstrukcyjne,
  • widoczne instalacje elektryczne,
  • stalowe lampy.

Chcąc urządzić industrialne biuro, oczywiście wcale nie trzeba szukać opuszczonej fabryki czy zakładu przemysłowego. Co więcej, nie musisz nawet decydować się na gruntowny remont pomieszczenia. Za pomocą kilku rozwiązań, praktycznie każdą przestrzeń można zaaranżować w tym klimacie, kreując biuro przykuwające uwagę niezwykłym charakterem i nieszablonowym wyglądem.

Przestrzeń oraz oświetlenie biura

W stylu industrialnym bardzo duże znaczenie ma przestrzeń i jej odpowiednie oświetlenie. Warto wiedzieć, że wnętrze industrialne to takie, które charakteryzuje się nie tylko wysokimi oknami czy wyeksponowanymi kablami, ale także otwartością, np. bez zbędnych ścianek działowych.. W kwestii oświetlenia najlepiej sprawdzają się lampy o specyficznym przemysłowym charakterze, na przykład w metalowych, czy aluminiowych oprawach. Jak już wyżej wspomniano, charakterystyczne są również widoczne instalacje elektryczne, które zapewniają efekt surowego, niedokończonego wnętrza.

Jakie meble i dodatki do biura w industrialnym klimacie?

Wybierając sprzęty, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z czego zostały wykonane. Wówczas świetnie prezentują się meble ze szkła, betonu, metalu oraz drewna. Warto stawiać na minimalistyczne, geometryczne formy, ale oczywiście nie tylko. Tworząc miejsca do pracy, dobrze jest zadbać o to, aby krzesła i biurka stały równo, w ten sposób, by można było gołym okiem dostrzec wyraźne linie podziału.
Jeśli dysponujesz wnętrzem funkcjonującym na zasadzie open space, pamiętaj, aby zapewnić pracownikom komfortowe warunki nie tylko do pracy zespołowej, ale i indywidualnej. Z pomocą w wyodrębnieniu przestrzeni umożliwiających działanie w ciszy i skupieniu może przyjść biurowa budka akustyczna The Hauz, która dzięki temu, że została zainspirowana architekturą przemysłową, doskonale wkomponuje się w wystrój każdej industrialnej przestrzeni. Aby umożliwić pracownikom odcięcie się od hałasu i gwaru, dobrym rozwiązaniem może być też dwuosobowa kabina dźwiękoszczelna Big Hauz, posiadająca w standardzie na wyposażeniu sofę z blatem roboczym oraz drugie siedzisko.

Podsumowanie

Jak się okazuje, nawet niewielką przestrzeń biurową można zaaranżować w industrialnym klimacie, sięgając po odpowiednie lampy, meble i dodatki. Wnętrza w takiej stylistce na pewno przypadną do gustu osobom młodym i dynamicznym, ceniącym sobie pracę w nieszablonowych miejscach. By zwiększyć funkcjonalność industrialnego biura, warto zatroszczyć się o wydzielenie stref sprzyjających ciszy i koncentracji, wykorzystując do tego celu nowoczesne akustyczne budki telefoniczne.