3 popularne trendy dotyczące miejsc pracy – na co zwracają uwagę aplikujący kandydaci?

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Dziś szukający pracy mają często do rozważenia sporo ofert. Jakie czynniki biorą pod uwagę osoby, starające się o pracę biurową? Czy chodzi tu głównie o wynagrodzenie, czy też o coś więcej? Okazuje się, że pensja nie jest jedynym wyznacznikiem jakości oferty. Zobacz, czym jeszcze można przyciągnąć potencjalnych pracowników do swojego biura!

Równowaga między pracą a życiem

Coraz większe grono pracowników dostrzega wagę realnej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Mało kto chce wyrabiać liczne nadgodziny albo dojeżdżać do pracy przez całe miasto... Dlatego kandydaci, przeglądając oferty, patrzą m.in. na:

  • odległość biura od swojego miejsca zamieszkania, a tym samym – możliwość szybkiego dostania się do pracy,
  • dostęp do prywatnej opieki medycznej i opcję uzyskania pakietu medycznego dla członków rodziny,
  • możliwość pracy zdalnej w wybrane dni oraz elastyczne godziny pracy (opcja przychodzenia w określonym przedziale czasowym, np. między 7.00 a 10.00),
  • dodatkowe benefity, takie jak zdrowe przekąski w biurze, dostęp do wody pitnej, karta MultiSport, siłownia/basen w biurowcu,
  • możliwość zapraszania bliskich na firmowe pikniki.

Wszystko to jest elementem work-life balance, o którym pisaliśmy jakiś czas temu.

Biuro a ergonomia stanowiska pracy

Kolejnym czynnikiem, który wiele osób może zachęcić (lub wręcz przeciwnie), jest sama przestrzeń biurowa. Dziś często jest to open space, a więc wiele stanowisk na jednej, wspólnej hali. Potencjalny pracownik bierze też pod uwagę liczebność zespołów, w jakich się pracuje. Nie bez znaczenia jest również ilość miejsca, dostępna dla każdego zatrudnionego. Nie każdy będzie się czuł komfortowo ze świadomością, że kolega z biurka obok może co chwilę zaglądać przez ramię... Ogólna liczba pracowników, przebywających zwykle na hali, także ma dla niejednego kandydata spore znaczenie. Jedni bowiem potrafią wydajnie pracować w większym towarzystwie, inni z kolei potrzebują spokoju, żeby się skoncentrować.

Ciekawym elementem biura – takim, który z pewnością będzie atutem w oczach rekrutujących się – są budki akustyczne. Te miejsca, pozwalające odciąć się od bodźców zewnętrznych, są coraz częściej spotykane w nowoczesnych firmach. Ktoś, kto potrzebuje przynajmniej od czasu do czasu popracować w zupełnej ciszy i ceni sobie taką możliwość, na pewno zwróci uwagę na kabinę dźwiękoszczelną. Spora liczba zatrudnionych doceni fakt, że takie rozwiązanie istnieje w biurze. Współczesna ergonomia pracy biurowej to już nie tylko prawidłowa odległość monitora od oczu czy regulowane, obrotowe krzesło i biurko o sterowanej wysokości. To znacznie więcej!

Stabilne zatrudnienie wciąż w cenie

Umowa o pracę lub możliwość zatrudnienia się w wariancie B2B jest dla niejednego kandydata wyznacznikiem tego, czy warto aplikować na dane stanowisko biurowe. Wielu osobom wciąż na tym zależy. Nic dziwnego – nikt raczej nie chce starannie wybierać miejsca pracy tylko po to, by za kilka miesięcy znów je zmieniać. Dlatego też perspektywa podpisania za jakiś czas umowy na czas nieokreślony jest wciąż kusząca.

Nie bez znaczenia są możliwości rozwoju i nabywania nowych kompetencji. Kluczowe jest także to, aby praca była ciekawa. Kandydaci cenią więc sobie dostępność opłacanych przez pracodawcę szkoleń, warsztatów i kursów. Dziś szanujące się korporacje oferują m.in. kursy językowe. Firmy mają świadomość, że trudno o owocną, międzynarodową współpracę bez solidnych podstaw językowych z angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. A sama taka współpraca to często dowód na to, że firma się rozwija i ma spory potencjał. Możliwość szlifowania języka w praktyce, w codziennej komunikacji telefonicznej bądź mailowej, jest więc jak najbardziej na plus.

Aby zachęcić kompetentne osoby do aplikowania na dane stanowisko, trzeba przyłożyć się do przygotowania ciekawej oferty pracy. Warto przekazać w niej konkrety i wskazać realne korzyści z zatrudnienia się w tym właśnie biurze. Ludzie są zmęczeni kolejnymi obietnicami 'pracy w młodym, dynamicznym zespole'. Oferujesz szkolenia tematyczne? Udostępniasz ciekawe rozwiązania biurowe, takie jak budki akustyczne do pracy w ciszy? Wspomnij o tym w ogłoszeniu i czekaj na spory odzew!