Home like office – czy biuro może być przyjemne niemal jak dom?

Badania dowodzą, że na efektywność pracy wpływają nie tylko takie czynniki jak klimat organizacji, atmosfera panująca między współpracownikami czy systemy motywacyjne. Coraz większe znaczenie ma także aranżacja przestrzeni biurowej, która powinna zostać zaplanowana w ten sposób, aby umożliwiać swobodny przepływ informacji i jednocześnie sprzyjać koncentracji. Co więcej, zgodnie z najnowszymi trendami w biurach można coraz częściej zetknąć się z… domowymi elementami wystroju. Na czym dokładnie polega home like office i czy biuro rzeczywiście może być przyjemne jak dom? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Koniec ery otwartych biur?

Jeszcze do niedawna w aranżowaniu pomieszczeń biurowych stosowano przede wszystkim model open space, czyli otwartą przestrzeń biurkową. Taki system urządzania wnętrz dla pracowników dotarł do Polski ze Stanów Zjednoczonych, w których pojawił się na początku XX wieku i szybko został przyjęty w wielu krajach na świecie. Biurka ustawione w niewielkiej odległości od siebie miały zapewniać swobodną komunikację i sprawny przepływ informacji. Co więcej, ten model miał również na celu łatwiejszą współpracę, przeciwdziałanie izolacji pracowników, łatwiejszy dostęp do przełożonych oraz maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Chociaż rozwiązanie open space ma do tej pory rzesze zwolenników, to jednak na przestrzeni kilku ostatnich lat można dostrzec pewną zmianę. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że jeszcze do niedawna większość firm zupełnie nie przejmowała się warunkami, które powinny zostać spełnione, aby zapewnić komfortowe warunki do pracy. Obecnie się to zmienia, a organizacje coraz częściej zaczynają przykuwać uwagę do środowiska przyjaznego i przytulnego, pozwalającego zatrudnionym osobom czuć się niemal jak we własnym domu.

Na odchodzenie od otwartych biur wpływ ma także fakt, że tego typu przestrzenie mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pracowników. Nie chodzi tutaj tylko o brak prywatności, ale także o otaczający hałas, mogący powodować problemy ze słuchem, spadek produktywności czy kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem informacji.

Home like office – nowy trend w aranżowaniu biur

Współcześnie klasyczne pomieszczenia z równo ustawionymi biurkami pracowniczymi powoli odchodzą do przeszłości. Ich miejsce zajmują natomiast regały z książkami, przytulne pufy, komfortowe fotele, a także miękkie dywany, które powodują, że przestrzenie biurowe stają się coraz bardziej podobne do wnętrz mieszkalnych. Wszystko po to, aby pracownicy mogli poczuć się jak u siebie w domu, a co za tym idzie, chętniej przychodzić do pracy i efektywniej wykonywać powierzone im zadania.

Idea Home like Office wydaje się prosta i zrozumiała, ale jak wygląda w rzeczywistości? Jak się okazuje, nie wszyscy przedsiębiorcy mogą sobie pozwolić na gruntowną zmianę wystroju biura. Na szczęście istnieje szereg rozwiązań, z których można korzystać, aby stworzyć bardziej komfortową przestrzeń – dopasowaną do potrzeb i oczekiwań dzisiejszych pracowników.

Dla osób spędzających za biurkiem w otwartej przestrzeni więcej niż sześć-siedem godzin dziennie bardzo cenna może okazać się np. możliwość skorzystania z dźwiękoszczelnej kabiny. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników wykonujących zadania wymagające koncentracji i skupienia. Biurowa budka akustyczna The Box czy kabina Big Hauz może pomóc w redukcji uciążliwego hałasu, zapewniając wyizolowaną przestrzeń, w której można spokojnie skupić się na pracy. Nowoczesne biurowe budki telefoniczne mogą też stanowić idealne uzupełnienie pomieszczeń zaaranżowanych w stylu home like office, dając możliwość realizacji obowiązków zawodowych w jeszcze większym komforcie akustycznym.

Podsumowanie

Jak już na samym początku zauważono, istnieje wiele czynników wpływających na jakość wykonywanych zadań. Przestrzeń biurowa ma pod tym względem kluczowe znaczenie, gdyż każdy z nas chce czuć się w miejscu pracy przyjemnie, wygodnie oraz przytulnie. Powoli więc przestaje zadziwiać fakt, że coraz większa liczba firm decyduje się na aranżację swoich biur w domowym klimacie, aby zapewnić pracownikom poczucie komfortu i zwiększyć produktywność.