Gimnastyka w biurze. Dlaczego warto ćwiczyć w pracy i jak to robić?

Ruch to zdrowie! Włącz go do swojego dnia, szczególnie wtedy, gdy większość czasu spędzasz na siedząco. Według badań to właśnie pracownicy biurowi są najbardziej narażeni na schorzenia kręgosłupa. Dlatego bez względu na to, jak wygodna jest kabina dźwiękoszczelna, w której właśnie miałeś video calla, czy krzesło w sali konferencyjnej, po spotkaniu wstań i rozruszaj kości. Jak? Podpowiadamy!

Ruch? Przed pracą, w pracy, po pracy!

Aby wesprzeć swoje zdrowie, nie musisz biegać dziennie 10 kilometrów. Twoje ciało skorzysta z każdej formy ruchu – porannego spaceru, powrotu rowerem do domu i wieczornego stretchingu. A może od dawna myślisz o wybraniu się na salsę lub judo?

Jeśli nie masz czasu na uprawianie sportu, wiedz, że nie jesteś sam. Problem ten dotyczy wielu osób. Z dobrych wiadomości – o swoje zdrowie zadbasz także w trakcie pracy! Wystarczy, że wprowadzisz do codziennego życia proponowane przez nas proste ćwiczenia. Bądź systematyczny, a efekty miło Cię zaskoczą. Korzyści płynące z biurowych ćwiczeń to, między innymi:

 • poprawa krążenia i zapobieganie żylakom,
 • usprawnienie funkcji kręgosłupa,
 • redukcja stresu,
 • szybsza przemiana materii,
 • poprawa samopoczucia psychofizycznego i wzrost energii.

W ramach profilaktyki zadbaj o ergonomiczne stanowisko pracy, takie jak nasza budka telefoniczna do biura. Zamontowane wewnątrz skośne siedzisko odciąża kręgosłup i poprawia postawę. A teraz przejdźmy do ćwiczeń. Gotowy? Zaczynajmy!

Sposób na gimnastykę przy biurku

Ciało rozruszasz, nawet pozostając na swoim stanowisku. Wystarczy, że co jakiś czas wykonasz kilka powtórzeń następujących ruchów:

 • krążenia nadgarstków,
 • energiczne stawianie na zmianę stóp na palcach z jednoczesnym napinaniem łydek,
 • rozciąganie boków ciała przez wyciąganie wnętrz splecionych dłoni do sufitu,
 • skręty kręgosłupa w siadzie na krześle,
 • unoszenie mostka w górę i do tyłu z rękami rozciągniętymi do boków.

Na zmęczony kark najlepiej zadziała krótki automasaż. Złap się prawą dłonią za szeroką część mięśnia czworobocznego po lewej stronie – tego między łopatką a obojczykiem – i uciśnij przez kilka sekund. Powtórz z drugiej strony.

Na czym polegają ćwiczenia izometryczne?

Chcesz jednocześnie pracować i dyskretnie trenować? Żaden problem! Ćwiczenia izometryczne to świetne rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie chcą gimnastykować się przed kolegami z pracy. Polegają one na wywołaniu skurczu mięśni bez skracania ich długości. Tak aktywowane tkanki wzmocnią się i usprawni się w nich krążenie. Aby wykonać ćwiczenia izometryczne:

 • siedząc ustaw kolana i uda pod kątem 90 stopni i wciskaj stopy płasko w podłogę,
 • również na krześle skieruj pępek do kręgosłupa i w górę,
 • wnętrza dłoni połóż przed sobą na szerokość barków i wciskaj je w blat. Nie unoś ramion.

Skurcz utrzymuj przez około 5-15 sekund, jednocześnie obserwując, jakie jeszcze mięśnie włączają się w ruch. Zauważ różnicę w odczuwaniu pomiędzy aktywacją i rozluźnieniem. Trening izometryczny z powodzeniem zrobisz nawet podczas telekonferencji w kabinie dźwiękoszczelnej. Warto wykorzystywać jego elementy szczególnie podczas długich spotkań.

Nie bądź sztywniakiem! Rozciągaj się!

Mimo że teoretycznie wszystkie ćwiczenia wykonasz przy biurku, pamiętaj, aby regularnie wstawać i chodzić. To najlepszy sposób na poprawę krążenia w całym ciele i podniesienie poziomu energii. Co jakiś czas wychodź na świeże powietrze, jeśli masz taką możliwość.

Dla optymalnego zdrowia stawów kluczowe jest również rozciąganie. Dzięki niemu mięśnie są bardziej odprężone, a do komórek dociera więcej tlenu i krwi. Regularnie:

 • rób skłony, w których zostaniesz przez kilka sekund –  rozluźni to nogi i kręgosłup oraz odżywi mózg,
 • przyciągaj ucho do przeciwległego barku, aby odciążyć kark,
 • ściągaj dłonią skórę na mostku w dół, jednocześnie unosząc brodę i patrząc w górę.

Ostatnia technika wspomoże korektę wysunięcia głowy do przodu – problemu, który dotyczy większości osób pracujących przy komputerze.

Zadbaj o większy komfort pracy!

Komfort pracy to podstawa dobrego samopoczucia psychofizycznego. Naszą misją jest dostarczanie eleganckich i wygodnych budek telefonicznych do biur, które go zapewniają. Nowoczesne rozwiązania akustyczne gwarantują ciszę niezbędną do przeprowadzania efektywnych telekonferencji i spotkań jeden na jeden. Zobacz naszą ofertę kabin dźwiękoszczelnych i zainwestuj w solidny produkt na lata!