Ergonomia pracy w biurze – podstawowe zasady

ergonomia w pracy

Sposób aranżacji biura ma duży wpływ na wydajność i samopoczucie pracowników. Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega ten problem. Przekonaj się, na czym polega ergonomia pracy i jak wdrożyć ją w swojej firmie. Zadbaj o funkcjonalny układ przestrzeni i postaw na nowoczesne wyposażenie, takie jak biurowa budka akustyczna.

Dlaczego ergonomia pracy w biurze jest ważna?

Jednym z największych zagrożeń dla rozwoju biznesu jest chaos. Wyobraź sobie pracowników, którzy ciągle przemierzają biuro, szukając dokumentów, roboczych akcesoriów i urządzeń biurowych. Nie wiedzą, gdzie je znaleźć i tracą czas na poszukiwania. Przechodząc obok stanowisk swoich kolegów i koleżanek, rozpraszają ich. Są zdenerwowani. Osoby siedzące przy biurkach wcale nie mają się lepiej. Jest im niewygodnie, nie mogą się skupić. W całym biurze pojawia się stresująca, chaotyczna atmosfera. Jak tego uniknąć? Wystarczy przestrzegać zasad ergonomii biurowej, czyli dobrze zorganizować wystrój pomieszczeń. Dotyczy to ustawienia mebli, sprzętów, stanowisk i wprowadzenia regulaminu higieny pracy przy komputerze.

ergonomia

Ryzyko wystąpienia urazów

Pierwszym krokiem do wprowadzenia ergonomii w biurze jest przestrzeganie przepisów BHP i zadbanie o bezpieczeństwo pracowników. Zastanów się, co możesz zrobić, by chronić zdrowie swoich podwładnych. Poza oczywistymi kwestiami, takimi jak montaż instalacji przeciwpożarowej i rozplanowanie wyjść ewakuacyjnych, jest jeszcze wiele innych metod. Przydaje się na przykład dobre wyposażenie, takie jak fotele sprzyjające zachowaniu odpowiedniej pozycji ciała. Zmniejszają ryzyko pojawienia się bólów pleców i problemów z kręgosłupem. Upewnij się, że w przejściu przez pomieszczenie biurowe nie pojawiają się przedmioty blokujące drogę. Zostaw tyle wolnej przestrzeni, by pracownicy nie wpadali na siebie i meble. Mogłoby to grozić na przykład wylaniem na kogoś gorącej kawy.

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze

Jak powinno wyglądać dobrze urządzone stanowisko pracy przy komputerze? Monitor należy umieścić w odległości od 45 do 75 cm od oczu użytkownika. Chroni to przed przemęczeniem wzroku. Bardzo ważny jest wybór solidnego biurka, które stabilnie i równo stoi na podłożu. Ponadto warto zainwestować w krzesła lub fotele z regulowaną wysokością siedziska, co pozwoli każdemu pracownikowi dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb. Aby zachować wygodną pozycję dłoni podczas pisania na klawiaturze postaw na podstawki pod nadgarstek.

Kolejną kwestią jest odpowiednie oświetlenie. Do pracy ciągłej zalecany jest stopień natężenia światła na poziomie 500 luksów. Urządzenia biurowe, takie jak drukarki, skanery i faksy, powinny zostać umieszczone najbliżej najczęściej korzystających z nich osób. Dzięki temu chcąc z nich skorzystać, nie będą musiały wstawać. Wystarczy przesunąć swój fotel na kółkach lub po prostu sięgnąć do nich ręką. Wykorzystywane monitory powinny mieć powłokę antyrefleksyjną i opcję regulacji jasności. Zachęcaj podwładnych, by robili sobie częste, krótkie przerwy i zmieniali pozycję ciała.

Zasady ergonomii w biurze

Zachowanie ergonomii w biurze można podsumować w kilku słowach. Po pierwsze, zaaranżuj przestrzeń w taki sposób, by można było wygodnie się w niej poruszać. Po drugie, wybierz wysokiej jakości wyposażenie, które zapobiega urazom i chroni zdrowie pracowników. Po trzecie, ustaw zakupione przedmioty we właściwy sposób. Warto zainwestować na przykład w kabiny dźwiękoszczelne, które umożliwiają wydzielenie strefy do rozmów telefonicznych i pracy indywidualnej. Biurowa budka akustyczna może pełnić wiele funkcji. Przede wszystkim jednak pozwala użytkownikowi odgrodzić się od hałasów panujących w biurze i w pełni skoncentrować na realizowanych zadaniach. Wewnątrz umieszczone są gniazdka elektryczne, blat roboczy, siedzisko i oświetlenie z czujnikiem obecności.

Zadbaj o ergonomiczne stanowiska pracy w swoim biurze

Przestrzegaj zasad ergonomii, a Twoje biuro stanie się lepiej zorganizowane. Szybko zauważysz wzrost wydajności pracowników i spokojniejszą atmosferę w zespole. Skorzystaj z naszej porady i zamów budkę akustyczną dostosowaną do swoich potrzeb. To sprawdzony sposób na uporządkowanie przestrzeni biurowej.