Ekologia w biurze. Co zrobić, żeby miejsce pracy było przyjazne środowisku?

Troska o środowisko to już nie wyłącznie trend, ale tendencja, która na stałe zagościła w życiu wielu osób. Działania eco-friendly pozytywnie wpływają zarówno na stan naturalnych zasobów ziemi, jak i na kondycję domowych czy firmowych finansów. Podjęcie odpowiednich proekologicznych kroków wiąże się między innymi z oszczędzaniem wody i energii elektrycznej. Co jeszcze przemieni biuro w miejsce bardziej przyjazne środowisku? Jak skorzysta na tym Twój biznes? Poznaj nasze pomysły i zastosuj je u siebie!

W pracy też możesz zadbać o środowisko

Wprowadzenie odpowiednich zmian w firmie jest nie tylko proste, ale także przyniesie wymierne korzyści przedsiębiorstwu. Działania zmierzające do stworzenia eko biura polegają głównie na zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych.

Poniżej wymieniamy podstawowe obszary, w których możesz dokonać zmian:

 • Energia elektryczna.
 • Woda.
 • Papier.
 • Klimatyzacja, ogrzewanie i wentylacja.
 • Plastik oraz inne śmieci.

Ogranicz plastik, zmniejsz produkcję śmieci

Jeśli troska o naturę jest dla Ciebie ważna, wiedz, że wprowadzenie odpowiednich zmian w miejscu pracy jest naprawdę proste. Co więcej – przyniesie wymierne korzyści przedsiębiorstwu.

Ograniczenie ilości śmieci oraz ich właściwa segregacja to kluczowe elementy ekologicznej metamorfozy firmy. W eliminowaniu jednorazowych tworzyw sztucznych pomoże Ci:

 • zamontowanie dystrybutora wody pitnej (bez kubeczków),
 • zachęcenie pracowników do przynoszenia wielorazowych pojemników na żywność,
 • wypełnienie szafek w kuchni termicznymi kubkami z logo firmy, w których bez problemu można przynieść kawę z wyjścia na lunch.

Popularne niegdyś automaty z gorącymi napojami coraz częściej zastępowane są energooszczędnymi ekspresami z kawą ziarnistą. Pozytywny wpływ na pracowników ma tzw. zielona komunikacja, czyli regularne newslettery, w których zachęca się do odpowiednich działań.

Oszczędzaj media: ogrzewanie, woda, prąd, klimatyzacja

Jeśli w firmowej kuchni nie stoi jeszcze zmywarka – najwyższy czas to zmienić. Nowoczesne energooszczędne urządzenia nie tylko pozwolą Ci ograniczyć zużycie wody, ale także zwiększą komfort i zadowolenie pracowników.

Koniecznie sprawdź szczelność instalacji sanitarnych i zamontuj końcówki na krany, które pozwalają oszczędzać wodę. Spłuczka z funkcją „stop” to gadżet, który również musi znaleźć się w przestrzeni eco-friendly. Efekt korzystania z tego rozwiązania zobaczysz na kolejnym rozliczeniu za media.

Aby ograniczyć zużycie prądu, możesz:

 • zamontować energooszczędne żarówki lub lampy diodowe (LED),
 • wprowadzić czujniki zmierzchowe i te wykrywające ruch,
 • hibernować lub wyłączać komputer w przypadku przerw większych niż 30 minut,
 • wyciągać ładowarki z gniazdek, gdy nie są potrzebne,
 • zmienić ustawienia monitora tak, aby tryb stand-by włączał się po 10-15 minutach, a całkowite wyłączenie urządzenia następowało po 30 minutach nieużywania.

Dostawcy energii proponują różne taryfy. Być może warto rozważyć również zmianę dotychczasowego planu. Aby oszczędnie gospodarować prądem, który zużywa klimatyzacja, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu i zawsze zamykaj okna, gdy jest ona włączona.

Na co zwracać uwagę przy zakupach i urządzaniu biura?

Przede wszystkim stawiaj na urządzenia energooszczędne i dobrze zastanów się, co tak naprawdę jest w firmie potrzebne. Urządzając biuro, dobrze wykorzystaj przestrzeń, zapewniając jednocześnie pracownikom komfort. Idealnym rozwiązaniem do przestrzeni biurowych są kabiny dźwiękoszczelne, które pozwalają zmaksymalizować wykorzystanie dostępnego miejsca. Dzięki biurowym budkom telefonicznym wydzielisz obszar cichej i skupionej pracy bez konieczności powiększania metrażu. Wyposażona w oświetlenie LED sterowane czujnikiem obecności kabina gwarantuje ergonomiczne warunki pracy i oszczędność.

Gotowy, by zaprowadzić w biurze pozytywne zmiany?

Sposobów na przemianę biznesu w proekologiczne miejsce pracy jest wiele. Część z nich polega na wprowadzeniu drobnych nawyków, które sumując się, realnie odciążają środowisko, a wraz z nim firmowy budżet. Jeśli biurowa budka telefoniczna ma stać się elementem Twojego firmowych wnętrz, zobacz naszą ofertę. Kabina dźwiękoszczelna wykonana z solidnych materiałów to inwestycja na wiele lat. Inteligentne systemy wewnątrz budek zmniejszają zużycie energii. Twoi pracownicy zyskują przestrzeń cichej pracy, a Ty trwały element wyposażenia. Zobacz ofertę!