Designerskie meble biurowe – funkcjonalność czy oryginalny wygląd?

W biurze spędzamy średnio 1/3 doby. Ten czas przeznacza się nie tylko na pracę, ale również na swobodne rozmowy czy krótką przerwę od zawodowych obowiązków. W przestrzeni biurowej ogromną rolę odgrywa wystrój, który może wpłynąć na samopoczucie i wydajność.

Aranżacja biura

Wystrój wnętrz oddziałuje na komfort oraz efektywność wykonywania zleconych zadań. Umożliwia skupienie, a także lepsze (lub gorsze!) samopoczucie. W ostatnich latach wśród trendów na rynku można zauważyć wykorzystanie designerskich mebli. Mogą to być zarówno minimalistyczne propozycje, jak i te, wyróżniające się kontrastowymi barwami czy abstrakcyjnymi kształtami.

Decydując się na designerskie meble, trzeba wziąć pod uwagę podstawowe kwestie w wyposażeniu biura. Co do nich należy?

 1. Funkcjonalność.

  Parafrazując znane powiedzenie, przy lokalizacji biura często mówi się: „Nieważne gdzie, ważne jak”. To trafne stwierdzenie nawiązuje do głównych zasad wyposażenia. Przy aranżacji warto wybrać meble łączące styl, ergonomię oraz komfort użytkowania. Oprócz biurek, foteli i szafek można znaleźć nowoczesne propozycje spełniające swoje najważniejsze funkcje. W wielu firmach znajdują się kabiny dźwiękoszczelne, pufy, a nawet zjeżdżalnie, które stanowią oryginalny element wyposażenia, wprowadzając nieco urozmaicenia do standardowych projektów. To dobry pomysł na wystrój wnętrz – szczególnie w przestrzeniach typu open space – gdzie warto, aby każdy miał miejsce do odpoczynku czy całkowitego skupienia. Najważniejsze, żeby meble biurowe wpływały na dobre samopoczucie i wydajną pracę wszystkich zatrudnionych.

 2. Kolorystyka.

  Pamiętajmy nie tylko o funkcjonalności, ale również kolorze. Według psychologii skupieniu sprzyjają barwy neutralne, jak np. biel czy szarość. Pomagają w „oczyszczeniu” umysłu. Pomarańczowy to kolor optymizmu, żółty pobudza do myślenia. Niebieski uspokaja, fioletowy łagodzi zmęczenie, a czerń wspiera trwanie przy wykonywaniu zadań. Dobrym przykładem na zastosowanie psychologii kolorów w biurze są budki akustyczne The Con. Same w sobie są przeznaczone do wyciszenia, rozmów telefonicznych czy telekonferencji. Do tego, dzięki różnym barwom, zarówno dobrze wyglądają, jak i sprzyjają poszczególnym aktywnościom.

 3. Profesjonalny wizerunek firmy.

  Designerskie meble zazwyczaj charakteryzuje minimalistyczna stylistyka oraz forma. To bardzo ważne w oczach pracowników, klientów czy kontrahentów. Gdy ktoś widzi, że w firmie znajdują się meble wysokiej jakości – dobrane pod względem kolorystyki, doskonale wie, że znajduje się w profesjonalnym przedsiębiorstwie. Nowoczesne wyposażenie łączy w sobie silny pierwiastek nowoczesności z tradycyjną formą.

 4. Optymalizacja przestrzeni.

  Zarówno w mniejszych, jak i większych biurach, trzeba zwrócić uwagę na maksymalne wykorzystanie dostępnego metrażu. Dzięki nowoczesnym, modułowym meblom, można świetnie zagospodarować nawet małe pomieszczenia. Różnego rodzaju półki, regały, pufy czy budki akustyczne Big Hauz pozwolą na zadbanie o profesjonalne wyposażenie. Wiele firm decyduje się na wydzielenie pokojów do relaksu, rozmów, spotkań czy choćby zjedzenia lunchu – nie każde przedsiębiorstwo posiada jednak wolną przestrzeń. Designerskie meble z pewnością będą ułatwieniem w tej kwestii.

Aranżacja miejsca do pracy to nie tylko odpowiedni styl i estetyka. Trzeba wziąć pod uwagę komfort fizyczny oraz psychiczny w biurze. Odpowiednie wyposażenie może sprawić, że przebywanie w firmie staje się znacznie przyjemniejsze.