Czym jest i na czym polega outsourcing pracowników?

chill zone

Chcesz stworzyć najlepszy zespół pracowników i sprawnie realizować projekty biznesowe? Rozważ leasing specjalistów. Sprawdź, na czym polega outsourcing pracowniczy i kto może z niego skorzystać. Poznaj porady ekspertów od zarządzania i elastycznie podejdź do kształtowania swojej kadry.

Outsourcing pracowniczy: czym jest?

W tłumaczeniu z języka angielskiego outsourcing oznacza korzystanie z zewnętrznych źródeł. Jak wygląda to w świecie biznesu? Różne przedsiębiorstwa wymieniają się swoimi pracownikami. Umowa leasingu pracowniczego najczęściej obejmuje przydzielenie fachowcom z innej firmy realizacji konkretnych zadań i projektów. To rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Współpraca odbywa się zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, na podstawie zatwierdzonych przez obie strony dokumentów. Outsourcing może być krótko- lub długoterminowy. Jego przebieg uzależniony jest od zawartych w umowie zapisów. Można elastycznie dopasować go do potrzeb swojej działalności gospodarczej.

Kto może „wypożyczyć” pracowników?

Leasing pracowniczy często wykorzystywany jest przez duże firmy i korporacje, które mają spore zapotrzebowanie kadrowe. Wielu Polaków nawiązuje współpracę z agencjami pracy tymczasowej, które pomagają im znaleźć zatrudnienie za granicą, właśnie w ramach outsourcingu. Nie musi to dotyczyć jedynie sezonowego wykonywania obowiązków. Dość powszechnym rozwiązaniem jest także stałe powierzenie realizacji zadań księgowych, prawnych i informatycznych firmom zewnętrznym. Z leasingu pracowniczego może skorzystać każdy przedsiębiorca, któremu zależy na szybkim powiększeniu swojej kadry pracowników.

outsourcing

Dlaczego warto zdecydować się na leasing pracowników?

Zatrudnianie osób we własnym zakresie często bywa czasochłonne i skomplikowane. Przedsiębiorca musi przeprowadzić rekrutację, znaleźć specjalistę posiadającego określone kompetencje oraz zachęcić go do zatrudnienia się na danym stanowisku. Ponadto wiąże się to ze sporymi kosztami. Trzeba liczyć się z wydatkami księgowymi, rozliczaniem spraw kadrowych i stałym wypłacaniem wynagrodzenia. W tym kontekście leasing pracowników jest bardzo opłacalny i eliminuje wiele problemów. Dzięki niemu można:

  • szybko otrzymać pomoc osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i powierzyć jej wykonanie konkretnej listy zadań,

  • uniknąć długotrwałego procesu rekrutacji,

  • zwiększyć wydajność zespołu i elastycznie dostosowywać go do aktualnych potrzeb,

  • taniej realizować wyznaczone cele biznesowe,

  • zyskać nowe pomysły na zarządzanie projektami i zainspirować się cudzym doświadczeniem.

Outsourcing pracowniczy sprzyja rozwojowi biznesu. To szansa na poszerzenie kompetencji zespołu swoich pracowników. Przedsiębiorca może zrezygnować ze szkolenia osób nieposiadających umiejętności, na jakich mu zależy i zamiast tego zatrudnić doświadczonego specjalistę z innej firmy. Pozostali członkowie kadry mają natomiast możliwość skorzystać z porad swojego kolegi i odświeżyć spojrzenie na rozwiązywanie problemów w biurze. Ponadto w ramach leasingu wszystkie formalności i badania okresowe będą procedowane przez zewnętrznego usługodawcę.

Czy outsourcing pracowników ma jakieś wady?

W biznesie nie ma rozwiązań idealnych. Złe zarządzanie outsourcingiem pracowniczym może przynieść szkody. Przedsiębiorcy obawiają się na przykład braku bezpośredniej kontroli nad specjalistą, z którym współpracują. Dużym zagrożeniem są także konflikty w zespole i brak lojalności pracowników, którzy nie są zaangażowani w życie firmy. W razie wystąpienia tego typu problemów warto postawić na dobrą komunikację. Przyda się kabina dźwiękoszczelna do biura, w której można dyskretnie omówić napotykane trudności i sposoby zaradzenia im. W budce akustycznej znajdują się wygodne siedziska, gniazdka elektryczne, aktywna wentylacja i światło reagujące na ruch. Kameralna atmosfera sprzyja spokojnemu rozwiązywaniu konfliktów.

Znajdź rozwiązanie idealne dla Twojej firmy!

Czy leasing pracowniczy przyniesie korzyści dla Twojej firmy? Wykorzystaj wyżej przedstawione informacje i podejmij świadomą decyzję. Outsourcing pracowników to świetny sposób na szybkie wykonanie trudnych projektów biznesowych. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci, jak zaaranżować biuro, by stworzyć w nim dobrą atmosferę i unikać konfliktów w pracy.