Czym jest Activity Based Working?

Długie godziny spędzone przy biurku, nieustanne pochylanie się nad komputerem i to na dodatek w tym samym pomieszczeniu? Już niedługo taki styl pracy może odejść w niepamięć! Wszystko to za sprawą nowoczesnej koncepcji Activity Based Working, która wzbudza niemałe kontrowersje zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Wciąż jednak tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę, na czym polega ta idea i jak można ją wprowadzić w miejscu pracy. Sprawdźmy, czym dokładnie jest Activity Based Working i czy ten trend ma szansę zostać z nami na dłużej?

Kilka słów o historii, czyli od czego wszystko się zaczęło?

Jak się okazuje, początku tej koncepcji należy doszukiwać się wraz z pojawieniem się na rynku książki „The Demise of the Office”, której tytuł w wolnym tłumaczeniu oznacza „Upadek biura”. Jej autor, Eric Veldhoen, zapoczątkował zupełnie nowy nurt w aranżowaniu przestrzeni biurowej, który jest związany przede wszystkim z rozwojem technologii oraz z faktem, iż na przestrzeni lat zmienił się nasz sposób pracy w biurze. Bardzo często jest tak, że wszystko, czego, potrzebujemy, to jedynie telefon komórkowy i laptop. Co więcej, wielu pracowników w ciągu dnia zmienia nie tylko miejsce, ale także styl pracy.

Czym jest Activity Based Working

Pracownicy sami wiedzą, czego potrzebują w danym momencie?

Przestrzeń biurowa zaaranżowana zgodnie z ideą Activity Based Working powinna składać się przede wszystkim z indywidualnych, pojedynczych stanowisk pracy. Poza nimi istotne znaczenie ma także podział na strefy o konkretnym przeznaczeniu, pełniące różne funkcje. Pracownicy oczywiście nie mają przypisanych do siebie na stałe stanowisk pracy. W zamian za to otrzymują możliwość samodzielnego wyboru miejsca wykonywania obowiązków zawodowych – w koncepcji tej sposób pracy jest elastycznie dostosowany do potrzeb pracownika.

Inwestycja w zdrowie oraz samopoczucie pracowników

Wraz z pojawieniem się koncepcji Activity Based Working coraz większa liczba pracodawców kładzie nacisk na to, aby przestrzeń biurowa była miejscem, w którym będzie się pracować nie tylko efektywnie, ale i wygodnie. Dlatego coraz częściej można dostrzec, że biura składają się z różnych stref, które ułatwiają komunikację, koncentrację, regenerację oraz wiele innych czynności.

O jakich strefach dokładnie mowa? Mamy tu na myśli sale spotkań o różnej wielkości, pomieszczenia, w których można przeprowadzić konsultację, miejsca odpoczynku, a także akustyczne budki biurowe. Te ostatnie stają się coraz bardziej popularne w biurach, gdyż dzięki temu, że pozwalają odciąć się od hałaśliwego miejsca pracy, doskonale sprawdzają się, chociażby do przeprowadzania wideokonferencji czy ważnych rozmów telefonicznych z kontrahentami. Kabina dźwiękoszczelna Big Hauz może stanowić nieodzowny element przestrzeni typu open space, zapewniając pracownikowi prywatność w gwarnym środowisku, a także umożliwiając głęboką koncentrację. Dzięki tego typu rozwiązaniom miejsce pracy w ciągu dnia można nie tylko wielokrotnie zmieniać, ale także dostosowywać do własnych potrzeb. Czy nie są to idealne warunki do działania dla współczesnego pracownika?

Activity Based Working w biurze

Jakie zalety niesie ze sobą Activity Based Working?

Przede wszystkim trend ten daje możliwość większej współpracy, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi współpracownikami, stwarza warunki do płynniejszej wymiany myśli itp. Jest to możliwe głównie dlatego, że pracownicy mogą każdego dnia zajmować miejsca obok innych osób, dzięki czemu dochodzi do interakcji, do których nie doszłoby w tradycyjnych przestrzeniach biurowych.

Pozostałe korzyści płynące z idei Activity Based Working to:

  • zaoszczędzenie powierzchni (biurka nie stoją puste),
  • możliwość zatrudnienia nowych osób, bez potrzeby reorganizacji biura,
  • możliwość zmieniania miejsca pracy, co może przekładać się na wzrost produktywności i kreatywności,
  • ciekawa alternatywa dla biur typu open space.

Podsumowanie

Activity Based Working to z całą pewnością nowość, która dla wielu przedsiębiorstw wciąż pozostaje tylko tajemniczym zagadnieniem. Polskie firmy jeszcze nie do końca są gotowe na tego typu rewolucję w aranżowaniu biur, jednak w najbliższej przyszłości trend, w którego centrum znajduje się pracownik oraz jego indywidualne potrzeby, bez wątpienia ma szansę przybrać na sile.