Czy korzystanie z biurowej budki telefonicznej przez wiele osób jest higieniczne?

Okres pandemii COVID-19 wzbudził u części społeczeństwa masę obaw i pojawienia się nowych nawyków, jeśli chodzi o zachowywanie higieny. Rządzący wprowadzając kolejne restrykcje, o których nie przestawało być głośno w mediach, zaczęli wymagać od swoich obywateli zachowań, które jeszcze do niedawna wydawałyby się wręcz absurdalne. Noszenie maseczek na twarzach? Wchodzenie do sklepów po kilka osób? Zakładanie jednorazowych rękawiczek na każdych zakupach? Fryzjerzy i przedszkolanki w przyłbicach? Scenki rodem z filmów z science-fiction stały się na ów czas codziennością. Przełożyło się to na wyuczenie u wielu osób nieprzewidywalnej wręcz dbałości o czystość, a wręcz sterylność wokół siebie. W odniesieniu do aktualnej sytuacji i obaw niektórych osób odpowiadamy na pytanie: czy korzystanie z biurowej budki telefonicznej może być higieniczne? Jako profesjonalna firma Available, zajmująca się produkcją kabin dźwiękoszczelnych, rozwiewamy wątpliwości związane z ich użytkowaniem w dobie pandemii.

Higienicznie, czyli jak?

Warto zaznaczyć, że biurowa budka akustyczna jest niezwykle łatwa w utrzymywaniu czystości. Wystarczy przetrzeć jej wnętrze odpowiednim środkiem, aby ta niewielka przestrzeń stała się niemalże sterylna. Klamka jest jedynym punktem, przy którym faktycznie zachodzi większe prawdopodobieństwo „spotkania z zarazkami” innej osoby, jednak uchwyty od drzwi to do siebie mają, że ludzie za nie łapią i trudno to obejść. Osoby mocno wyczulone mogą po każdym kontakcie stosować żele antybakteryjne, tudzież zawsze otwierać drzwi przez chusteczkę lub inny materiał. I faktycznie są to rozwiązania całkiem skuteczne, jeśli zależy Ci na zachowaniu maksymalnej higieny w miejscu pracy i dotyczy to tak naprawdę każdych innych drzwi, czy to wejściowych, toalety, czy właśnie budki akustycznej. Sama przestrzeń wewnątrz kabiny dźwiękoszczelnej sprzyja utrzymywaniu w niej czystości, podobnie jak jej zewnętrzna powłoka. Jeśli jedna osoba miałaby zadbać o doprowadzenie konkretnej przestrzeni w biurze do możliwie sterylnych warunków, z pewnością budka telefoniczna byłaby jednym z miejsc, które miałyby do tego największe predyspozycje.

Jak zachować higienę przy stałej eksploatacji budek akustycznych?

Kwestią niemal oczywistą jest, że im więcej osób przebywa w danej przestrzeni, tym trudniej o zachowanie higienicznych warunków. Jednak paradoksalnie to właśnie wewnątrz kabin dźwiękoszczelnych przebywają osoby odcięte od zewnątrz, a tym samym ogranicza się ich kontakt z powierzchnią i akcesoriami oraz pracownikami z całego biura. Przy „normalnym” funkcjonowaniu przedsiębiorstwa sprzed pandemii, raczej nikt nie zwracał uwagi na to, ile osób dziennie dotykało klamki, ekspresu do kawy, drukarki i masy innych rzeczy. Czujność ta prędzej odnosiła się co najwyżej osób dotkniętych nerwicą natręctw i/lub cierpiących na mizofobię, czyli nieuzasadniony lęk przed zarazkami, mieszczących się w spectrum zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Jednak teraz kwestie te nabrały trochę innego wydźwięku i z pewnością wiele osób zacznie to dostrzegać w życiu codziennym. Wracając do utrzymania higieny w kabinach, wejściem do budki akustycznej wystarczy przetrzeć klamkę i mały blat, aby zapewnić optymalne warunki. Na czas przebywania w tej sferze ciszy, prawdopodobnie byłbyś w najczystszym i „najbezpieczniejszym” miejscu w całym biurze.

Podsumowanie

Zastanawiając się nad funkcjonowaniem w biurze w sposób możliwie sterylny i higieniczny można założyć, że przestrzenią do stworzenia optymalnie sanitarnych warunków jest właśnie biurowa budka telefoniczna. Z racji pełnego odcięcia od tego, co na zewnątrz, nasze kabiny te mogą stać się oazą pełnej czystości, nawet przy większej eksploatacji, dzięki przyjaznym w czyszczeniu materiałom, łatwym w utrzymaniu higieny. Jeśli w Twojej firmie nie pojawiły się jeszcze budki akustyczne to koniecznie skontaktuj się z nami. Powiemy Ci więcej o tym, jak dbać o czystość tych przestrzeni oraz doradzimy, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przedsiębiorstwie.