Czy freelancer może odnaleźć się w pracy na etacie?

Przez długie lata pracowałeś jako freelancer? Podjęcie się pracy etatowej może być dla Ciebie sporym wyzwaniem. Sprawdź, jak przyzwyczaić się do nowej rutyny i zmienić swoje nawyki. Poznaj zalety stanowisk na etacie i maksymalnie wykorzystaj korzyści płynące z objętej ścieżki kariery.

Jak odnaleźć się w pracy na etacie?

Rezygnacja z freelancingu z pewnością miała swoje powody. Zastanów się, dlaczego starasz się o pracę na etacie. Uświadomienie sobie wszystkich przyczyn podjęcia takiej decyzji ułatwia odnalezienie się w nowym środowisku zawodowym. Najczęściej freelancerzy zatrudniają się w korporacji, by ustabilizować swoje życie. Chcą pracować w ściśle ustalonych godzinach, a po powrocie do domu zająć się osobistymi sprawami. Ponadto zależy im na redukcji stresujących sytuacji biznesowych. Samodzielne zarządzanie projektami wymaga dużo czasu i energii. W biurze natomiast można dzielić je z innymi członkami zespołu. Kolejną zaletą pracy na etacie są stabilne zarobki. Osoba zajmująca określone stanowisko wie, ile zarobi każdego miesiąca i ma stałe źródło dochodu. W przypadku freelancingu często nie ma takiej pewności, ponieważ przychody uzależnione są od rodzaju przyjętych zleceń i klientów zainteresowanych usługą.

Dobre nastawienie

Skupiaj się na pozytywach. Rozpoczęcie nowej pracy nigdy nie jest proste, ale dobre nastawienie bardzo je ułatwia. Dzięki niemu zachowasz spokój i nawiążesz lepsze relacje ze współpracownikami. Warto się uśmiechać i uprzejmie wysłuchiwać instrukcji udzielanych przez kolegów mających dłuższy staż zatrudnienia. Entuzjazm pozwala podejść do realizowanych obowiązków z większą kreatywnością. Sprawia też, że czas spędzony w pracy szybciej mija. Przed wejściem do biura możesz posłuchać ulubionych piosenek, które działają na Ciebie motywująco lub porozmawiać z przyjacielem. Dobrym rozwiązaniem jest także zabranie ze sobą przynoszącego miłe skojarzenia kubka do kawy, piórnika lub długopisu. Wykorzystaj sprawdzone sposoby na wprawienie się w dobry nastrój.

budka-do-biura

Codzienna rutyna

Freelancerzy nie narzekają na monotonię, ponieważ ich grafik bywa nieprzewidywalny. Często nie mają określonych godzin pracy, a realizowany przez nich harmonogram może zmienić się w każdej chwili. Na etacie natomiast konieczna jest obecność w biurze o wyznaczonej porze. Wypełniane zadania bywają bardziej monotonne. Trzeba dać sobie czas, by przywyknąć do codziennej rutyny. Na szczęście ludzki organizm szybko przyzwyczaja się do nowych nawyków, na przykład wstawania o wcześniejszej porze. Wystarczy cierpliwie poczekać kilka dni i unikać presji związanej z chęcią przyspieszenia tego procesu. Jeżeli wiesz, że będziesz pracować od ósmej rano, możesz jeszcze przed oficjalnym objęciem stanowiska potrenować pobudki o siódmej lub szóstej godzinie. W ten sposób powoli przestawisz swój zegar biologiczny.

Cierpliwość i skupienie

Jak skupić się na obowiązkach? Unikaj bodźców, które Cię rozpraszają. Prywatny telefon wycisz i pozostaw w niewidocznym miejscu. Nie przeglądaj mediów społecznościowych i internetu. Jeśli dotychczasowo pracowałeś sam, obecność współpracowników również może zaburzać Twoją koncentrację. W takich sytuacjach przydaje się nowoczesne wyposażenie, na przykład akustyczna budka do biura. To prywatna przestrzeń, dzięki której można odciąć się od biurowych hałasów, takich jak rozmowy innych członków zespołu i dźwięki generowane przez drukarki. Wewnątrz znajduje się tapicerowane siedzisko, blat roboczy i gniazdko. To komfortowe miejsce do telefonowania, wypełniania dokumentów lub pracy przy komputerze. Dźwiękoszczelne budki wyposażone są w światło aktywowane czujnikiem ruchu. Można je spersonalizować. Zostaną obite materiałem w kolorach pozytywnie wpływających na koncentrację i energię do działania, na przykład błękit i zieleń.

Pracuj w biurze i korzystaj z nowoczesnego wyposażenia!

Jak odnaleźć się w pracy na etacie? Każdy freelancer sobie z tym poradzi. Wypracuj nową rutynę dnia i zachowaj pozytywne nastawienie. Twój pracodawca zadba o dobre warunki do pracy, kontaktując się z nami! Doradzimy, jak zaaranżować przestrzeń biurową i zwiększyć skupienie na wypełnianych obowiązkach zawodowych.