Czy biura coworkingowe się sprawdzają?

coworking

Jak znaleźć idealne miejsce pracy? Współcześnie to pytanie nabiera nowego znaczenia. Coraz więcej osób zatrudnianych jest w trybie zdalnym. Oznacza to, że mają dużą swobodę w wyborze przestrzeni, w której wykonują swoje obowiązki. Jedną z propozycji dla takich pracowników są biura coworkingowe. Przekonaj się, jak działają w praktyce i kiedy jeszcze można z nich korzystać.

Coworking, czyli co?

Bez wątpienia coworking cieszy się coraz większą popularnością. Polega na dzieleniu przestrzeni biurowej z freelancerami lub pracownikami innych firm. Każdy może wynająć biurko do pracy indywidualnej, korzystać z sieci WiFi i urządzeń elektronicznych przewidzianych w podpisanej umowie. W obiekcie znajdują się też części wspólne, na przykład aneks kuchenny, gdzie można zaparzyć kawę i zrobić sobie chwilę przerwy od wykonywanych obowiązków. Pomysł na coworking pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Do jego powstania przyczynił się rozwój pracy zdalnej i chęć stworzenia inspirującej przestrzeni dla start-upów i freelancerów.

Zalety i wady biur coworkingowych

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wynajem biurka w przestrzeni coworkingowej. Dla małych firm, które zatrudniają kilkoro pracowników, to tańsze rozwiązanie od założenia własnego biura. Podobnie jest z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. W stosunkowo niewielkiej cenie uzyskuje się dostęp do rozbudowanej infrastruktury, urządzeń biurowych, przestrzeni rekreacyjnej. Nie chodzi jednak tylko o pieniądze. Wśród zalet coworkingu wymienia się również:

  • możliwość nawiązania nowych relacji biznesowych i znajdowania inspiracji wśród innych pracowników;
  • wsparcie utrzymania balansu między pracą a życiem osobistym;
  • brak zmartwień o sprawność urządzeń i dostęp do sieci, ponieważ zajmuje się tym zewnętrzna firma;
  • elastyczność udostępniania przestrzeni biurowej i łatwe dostosowanie jej do aktualnych potrzeb.

Nigdy nie wiadomo jednak, kto wynajmie sąsiednie biurko. Jak w każdym miejscu o charakterze publicznym, gdzie spotykają się ze sobą różni ludzie, może dojść do konfliktów. Dla niektórych problemem bywają także biurowe hałasy i brak prywatności.

biuro coworkingowe

Czy coworking jest dla każdego?

Idea coworkingu powstała z myślą o spełnianiu oczekiwań określonych osób. Spodoba się na przykład ludziom, którzy pracują zdalnie, ale w domu nie mają do tego odpowiednich warunków. Wówczas możliwość pójścia do profesjonalnego biura często okazuje się wybawieniem. Pozwala to też na utrzymanie lepszej równowagi pomiędzy życiem domowym a pracą i przeciwdziała wypaleniu zawodowemu. Przestrzeń coworkingowa ceniona jest także przez osoby kreatywne, które czerpią inspirację z miejsca łączącego przedstawicieli różnych branż. To idealny wybór dla start-upów, nieposiadających środków na tworzenie własnego biura.

Coworking nie jest jednak dla każdego. Może okazać się niefortunnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy wolą samotny tryb pracy, łatwo się rozpraszają, obawiają się o bezpieczeństwo przetwarzanych, poufnych informacji.

Jak wygląda przestrzeń coworkingowa?

Dobrze zaprojektowane biuro coworkingowe podzielone jest na kilka stref. Jedną z nich są biurka wynajmowane pracownikom. Każda osoba powinna mieć optymalną ilość miejsca tylko dla siebie, możliwość ustawienia komputera w komfortowy, ergonomiczny sposób. Nie mniej ważny jest aneks kuchenny i przestrzeń wypoczynkowa. Jej rozmiar i liczba dostępnych urządzeń muszą być dostosowane do liczby użytkowników. W biurze znajdują się też toalety i sale konferencyjne.

Nowoczesnym elementem wyposażenia jest biurowa budka akustyczna, która pozwala odizolować się od dźwięków emitowanych przez sprzęty i rozmowy pracowników. Można wykorzystać ją na przykład do prowadzenia rozmów telefonicznych, spotkań indywidualnych, realizacji projektów wymagających szczególnego skupienia. Wewnątrz znajduje się wygodne siedzisko, blat roboczy, gniazdka do podłączenia urządzeń mobilnych.

Biuro coworkingowe — stwórz przestrzeń do pracy!

Przemyślane biuro coworkingowe ma duży potencjał. Przyciąga zainteresowanie małych firm i freelancerów. Jak je dobrze zorganizować? Skorzystaj z naszych porad! Zaprojektujemy biurową budkę akustyczną dostosowaną do potrzeb określonej przestrzeni. Skontaktuj się z nami i stwórz idealny projekt.