Ćwiczenia biurowe. Co robić w biurze, żeby zachować dobrą formę?

Praca siedząca wiąże się z wieloma niedogodnościami. Jest to szczególnie widocznie, jeśli przeszedłeś z aktywnego trybu życia do tego związanego z wielogodzinnym spędzaniem czasu przed komputerem. Efekt? Problemy z kręgosłupem, krążeniem, nadwagą... Znasz to aż zbyt dobrze, prawda? Wystarczy jednak poświęcić kilka chwil w ciągu dnia, aby zachować zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Przedstawiamy kilka prostych, ale skutecznych sposobów na dbanie o swoje zdrowie w czasie pracy. Znacząco poprawisz tym swój komfort życia, a efekty dostrzeżesz już po kilku dniach.

Wykonuj drobne ćwiczenia

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że biuro to nie siłownia a oficjalny dress code różni się swobodnych dresów. Jednak, aby wykonać proste ćwiczenie, jak rozciąganie karku, nie potrzebujesz niczego poza odrobiną dobrych chęci. Oto przykładowe aktywności, które pozwolą Ci rozluźnić mięśnie i napięcia w różnych partiach ciała:

  1. Przechylaj głowę na 4 strony: przód, prawo, tył, lewo. Powtórz równą ilość serii w obie strony, po czym zacznij wykonywać obroty. Rozluźnisz tym swoje barki oraz kark.
  2. Unieś ręce do góry i wykonując coraz głębszy wdech i wydech, staraj się wyciągać dłonie coraz wyżej. Powtórz to ćwiczenie z wyprostowanymi ramionami na wysokości barków, a każda z dłoni w swoim kierunku sięga możliwie daleko.
  3. Za każdym razem, gdy wstajesz od biurka, postaraj się wykonać przysiad, skłon lub jakiekolwiek inne, proste ćwiczenie. W miarę możliwości powtarzaj dowolną ilość razy.

Nawet tak proste ćwiczenia wpłyną korzystnie na Twoje krążenie, metabolizm czy napięcie mięśniowe.

Medytacja

Umiejętność oczyszczania umysłu i charakterystycznego odcięcia się od świata zewnętrznego jest wysokiej klasy dbaniem o higienę psychiki. Medytacja uspokaja, pozwala się wyciszyć oraz wpływa na zwiększanie zasobów, takich jak:

  • koncentracja
  • kreatywność
  • wydajność

Przygodę z „treningiem Zen” najlepiej rozpocznij w domowym zaciszu, gdzie masz pewność co do zapewnienia sobie optymalnych warunków. Puść odpowiednią muzykę, odpal świece, kadzidła oraz Palo Santo i postaraj się absolutnie wyciszyć. Z czasem przeniesienie tego stanu, będzie możliwe również przy biurku lub jego nieodległej okolicy. Niekiedy wystarczy kilka minut, abyś mógł efektywniej pracować przez kilka kolejnych godzin. Do tej osobliwej kontemplacji z własnym wnętrzem w miejscu pracy  bardzo dobrze sprawdzają się, wykorzystywane zazwyczaj do wideokonferencji i innych rozmów, budki akustyczne do biur. To kabiny dźwiękoszczelne, które odcinają osobę przebywającą w środku od wszelkich bodźców zewnętrznych, co ułatwia wejście w stan medytacji.

Dla niektórych ciekawostką jest fakt prowadzenia zbiorowych medytacji w czasie pracy, co staje się coraz bardziej powszechną metodą w wielu firmach. Dlaczego? Ponieważ te kilkanaście lub kilkadziesiąt minut dziennie wpływa na kilkukrotnie zwiększenie efektywności, uważności i pomysłowości pracowników, przy jednoczesnej dbałości o ich komfort i zdrowie.

Relaksacja

Jeśli masz problem z medytowaniem, możesz rozpocząć od relaksacji. Jej efekty są mocno zbliżone i bardzo korzystnie wpływają na Twoje zdrowie, ale również efektywność. Wprowadzenie się w stan relaksacji nie jest trudne. Wystarczy wykonać serię świadomych oddechów przeponowych. Jak nauczyć się tej techniki? Połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, drugą na wysokości pępka. Weź głęboki wdech i poczuj, jak Twój brzuch powoli zaczyna się wypełniać, gdy klatka piersiowa praktycznie nie reaguje. Przy wypuszczaniu powietrza zauważysz jak dłoń położona na dolnej części tułowia, pomału wraca do swojej początkowej pozycji. Z czasem staraj się jak najbardziej wydłużać wydech, przy stosunkowo krótkim wdechu. Niektórym osobom pomaga liczenie, innym powtarzanie przyjemnych afirmacji (np. „jestem kreatywny i świetnie poradzę sobie z realizacją tego zadania” lub „to jest dobry dzień, a za chwilę będzie jeszcze lepszy”) lub pojedynczych słów, które sprawiają, że czują się lepiej (np. „miłość”, „akceptacja”, „beztroska”). Postaraj się znaleźć swoją optymalną metodę, a z pewnością będzie Ci łatwiej się wyciszyć i nie wchodzić w emocje związane ze stresem. Podobnie jak w przypadku medytacji, możesz skorzystać w z biurowej budki telefonicznej, która odetnie Cię od bodźców z zewnątrz.