Ćwiczenia biurowe. Co robić w biurze, żeby zachować dobrą formę?

cwiczenia

Codzienna praca przy biurku bywa sporym obciążeniem dla organizmu. Jak uniknąć jej złego wpływu na zdrowie? Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach. Możesz wykonywać je nie tylko w domu lub na siłowni, ale także... W biurze. Sprawdź, jak powinien wyglądać biurowy trening i zaplanuj przerwy na rozruszanie swoich mięśni i stawów. Szybko dostrzeżesz efekty proponowanych przez nas ćwiczeń.

Dlaczego aktywność fizyczna przy pracy biurowej jest ważna?

Praca biurowa wiąże się z tak zwanym siedzącym trybem życia. Dużo czasu spędzasz w jednej pozycji, siedzisz przy biurku, wpatrujesz się w ekran komputera. Twój plan dnia ogranicza szanse na aktywność fizyczną, która jest podstawą dla zdrowia. Bez niej jesteś bardziej narażony na choroby układu krążenia, osłabienie mięśni, bóle kręgosłupa, sztywność stawów i otyłość. Na szczęście są sposoby na zapobieganie szkodliwym skutkom pracy biurowej. Wystarczy kilka przerw na rozruszanie swojego ciała, by po dniu wypełnionym obowiązkami zawodowymi czuć się lepiej.

Ćwiczenia w biurze wzmacniają mięśnie i chronią trenujących przed wadami postawy. Co ciekawe, są korzystne nie tylko z punktu widzenia zdrowia fizycznego. Ruch poprawia samopoczucie, ponieważ uwalnia endorfiny i pozwala na chwilę oderwać się od rutynowego działania. Dzięki krótkim treningom z większą energią powrócisz do swojej pracy, a nawet więcej, spojrzysz na nią z dystansem pobudzającym kreatywność i skupienie. Właśnie dlatego przedsiębiorcy coraz chętniej motywują pracowników do ćwiczeń w biurze. Wiedzą, że dbając o zatrudniane kadry, podnoszą ich efektywność i sprzyjają rozwojowi firmy.

Ćwiczenia dla osób pracujących przy biurku

Od czego rozpocząć? Przede wszystkim trzeba wypracować nawyk częstego zmieniania pozycji. Co jakiś czas warto na przykład usiąść na brzegu krzesła i schować pod nim nogi. Wówczas uaktywniają się mięśnie strukturalne, a zginacze biodra nie pozostają w ciągłym skróceniu. Siedząc, nie staraj się nadmiernie prostować kręgosłupa, zachowaj jego naturalne krzywizny. Środek monitora powinien znajdować się na wysokości Twojego wzroku. Myszkę i klawiaturę ułóż w taki sposób, by nie ograniczały Ci swobody ruchu.

Często niedoceniane są ćwiczenia oddechowe. Wystarczy wziąć głęboki wdech i jak najdłużej wypuszczać powietrze z płuc. Powtarzając to kilkukrotnie, dotlenisz organizm, zmniejszysz poziom hormonu stresu i poczujesz się bardziej zrelaksowany. Tlen odgrywa bardzo ważną rolę w pracy umysłowej. Niedotleniony mózg traci koncentrację, gorzej kojarzy fakty. Dobrym rozwiązaniem jest regularne wietrzenie biura. Ćwiczenie oddechowe możesz połączyć z treningiem mięśni i nawet nie musisz do tego wstawać. Wespnij się na palce 20 razy w pozycji siedzącej, a następnie wykonaj 5 głębokich wdechów i zmień pozycję. To prosta opcja dla najbardziej zapracowanych osób.

Jeśli masz czas, żeby wstać, zdecyduj się na skłony lub maszerowanie w miejscu. Trenerzy polecają też dynamiczne ruchy okrężne ramion w przód i w tył, przy zachowaniu stabilnej postawy ciała i naturalnego ułożenia miednicy. Niezwykłe efekty przynoszą też ćwiczenia rozciągające mięśnie prostowników grzbietu i mięśnie pośladkowe. Możesz wykonać przysiady lub krótką serię pompek.

cwiczenia

Jak zorganizować ćwiczenia w przestrzeni biurowej?

Pracodawcy mogą wydzielić w biurze odrębną przestrzeń do ćwiczeń. Warto wyposażyć ją w maty treningowe i podstawowe sprzęty, takie jak ciężarki, paski i gumy. Kluczową kwestią w organizacji treningu jest czas. Każdy pracownik w ciągu dnia powinien znaleźć chwilę na rozruszanie ciała. Ciekawą opcją są na przykład ćwiczenia grupowe dla wszystkich chętnych. Wystarczy, że będą trwać od 10 do 15 minut. Pamiętaj, że trening w biurze musi być lekki, skoncentrowany na rozciąganiu, uelastycznianiu stawów i mięśni. Dzięki temu działa odprężająco i motywuje do pracy umysłowej.

Budki akustyczne do twojego biura

Zadbaj o zdrowie pracowników i zorganizuj wygodną przestrzeń do treningów biurowych. Przyda Ci się na przykład kabina dźwiękoszczelna, w której można wykonywać ćwiczenia oddechowe i rozciągające. Prywatna przestrzeń sprawia, że trenujący czują się swobodnie i nie krępują się ruszać przed współpracownikami. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązania dla Twojej firmy.