Coworking – na czym polega i jakie są jego zalety?

biuro-coworkingowe

Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie mikrofirm lub prowadzenie jednoosobowych działalności gospodarczych. Stwarza to ogromne możliwości rozwoju osobistego oraz pozwala na niezależność, jakiej nie sposób osiągnąć, pracując na etat. Obecnie freelancerzy nie muszą jednak być skazani na home office ani też wynajmować własnego biura. To zasługa rosnącej popularności coworkingu. Sprawdź, czym jest taki rodzaj pracy i czym się kierować, szukając idealnego biura.

Coworking, czyli wspólne miejsce do pracy

Open space zawojował współczesne biura i na dobre zmienił charakter pracy nie tylko w korporacjach, ale i mniejszych firmach. Jedna duża przestrzeń, na której rozmieszczone są biurka, usprawnia przepływ informacji oraz sprzyja budowaniu dobrych relacji między pracownikami. Dlaczego by nie wykorzystać tej samej idei do stworzenia miejsca, w którym mogą pracować ludzie z różnych branż? Właśnie w ten sposób powstała idea coworkingu.

Współdzielone przestrzenie na krótki wynajem okazały się doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących elastyczność zawodową oraz niezależność. Początkowo klientom udostępniane było tylko biurko lub boks. Dziś firmy coworkingowe rozwinęły się na tyle, że mogą zaoferować o wiele więcej: sprzęt biurowy, zaplecze sanitarne, internet, a nawet porady prawne. Istnieje również możliwość wynajęcia osobnego pokoju lub salki konferencyjnej. Lokale wyposażone są w takie udogodnienia jak chociażby biurowa budka akustyczna.

coworking-available

Rozwiązanie dla startupów i działalności jednoosobowych

Jedną z największych przeciwności dla funkcjonowania młodych firm są rosnące koszty stałe. Wynajem lokalu na biuro wiąże się z dużymi wydatkami, co odbija się na faktycznym zysku z prowadzenia działalności. Jednym ze sposobów ograniczania kosztów jest praca z domu. Takie wyjście jednak nie sprawdza się na dłuższą metę, zwłaszcza gdy życie zawodowe zaczyna niebezpiecznie kolidować z prywatnością.

Coworkingi rozwiązują te problemy. W ten sposób można pozwolić sobie na pracę w lokalu zewnętrznym, a nawet wielu lokalach, zmieniając co jakiś czas adres. Koszt wynajmu coworkingu jest tu zdecydowanie niższy niż wynajem stałego biura, zwłaszcza że płacisz jedynie za czas, w którym rzeczywiście przebywasz na miejscu.

Poznaj wady i zalety współdzielenia przestrzeni biurowej

Wspomniana wyżej oszczędność wydatków na lokal stanowi jeden z głównych zalet korzystania z coworkingu. Do innych korzyści można zaliczyć m.in.:

  • możliwość nawiązywania cennych kontaktów wśród osób z różnych branż;

  • urozmaicenie w pracy zdalnej;

  • szczególną atmosferę, w której łatwo się skupić na swoich zadaniach;

  • elastyczność w sposobie wynajmu (można wynająć biurko już na godzinę, tydzień lub dłużej);

  • dostęp do wielu nowoczesnych udogodnień biurowych;

  • możliwość rejestracji działalności w tzw. wirtualnym biurze.

Lokale coworkingowe nie są jednak bez wad. Z pewnością nie przypadną do gustu osobom, które stronią od ludzi i gwaru w miejscach pracy. Przeszkodą jest tu również dostępność coworkingów, które występują raczej w większych miastach, a dodatkowo w godzinach otwarcia tradycyjnych biur.

Obowiązkowe wyposażenie przestrzeni coworkingowej

Wybierając coworking, warto zwrócić uwagę nie tylko na dogodną lokalizację, ale i wyposażenie. Coraz więcej firm oferujących przestrzenie współdzielone stawia na atrakcyjny design wnętrz oraz liczne udogodnienia.

Wśród podstawowego wyposażenia w lokalu powinno przede wszystkim znaleźć się wygodne biurko oraz krzesło. Dostęp do internetu oraz sprzętu, takiego jak ksero, drukarka, to kolejne kwestie, o których warto pamiętać, sprawdzając oferty. Do tego dochodzi również: zaplecze sanitarne, kuchnia lub przynajmniej miejsce do zaparzenia kawy.

Coraz częściej w coworkingach można znaleźć także budki telefoniczne do biura, które pozwalają na pracę w skupieniu, a także prowadzenie poufnych rozmów.

coworking-budka-telefoniczna

Sprawdź, czy coworking jest dla Ciebie!

Prowadzisz małą firmę, a może dopiero planujesz zostać freelancerem? Lokale coworkingowe mają wiele do zaoferowania swoim klientom. Upewnij się jednak, że wady takiego rozwiązania nie stanowią dla Ciebie problemu. Wybierając coworking, zwracaj uwagę na ceny oraz adekwatne do nich wyposażenie. Kabiny dźwiękoszczelne do biura to sposób na odrobinę prywatności na otwartej przestrzeni – to luksus, na który warto postawić.