Co to afternoon slump i jak wpływa na pracowników?

afternoon slump

Jak radzić sobie ze spadkami energii w czasie pracy? Poznaj porady ekspertów! Sprawdź, czym jest afternoon slump i z czego wynika. Zadbaj o samopoczucie swoich pracowników i wspieraj ich w walce z popołudniowym zmęczeniem. Podpowiadamy, jak motywować zatrudniane osoby i zwiększyć ich efektywność. Wykorzystaj nowoczesne wyposażenie, takie jak kabina dźwiękoszczelna do biura.

Co kryje się pod pojęciem afternoon slump?

Poczucie rozleniwienia, senność, problemy z koncentracją... To typowe objawy afternoon slump, czyli popołudniowego kryzysu. Ten stan wpływa zarówno na umysł, jak i ciało pracownika. Mogą wystąpić bóle głowy i mięśni, osłabienie widzenia. Doświadczając takich dolegliwości, trudno efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Każda czynność staje się bardziej męcząca i zajmuje więcej czasu. Pracodawcy często z niepokojem obserwują, jak zatrudniane przez nich osoby nagle tracą motywację i entuzjazm. Afternoon slump może dotknąć każdego i często okazuje się zaraźliwy.

Nadmierny spadek energii w godzinach pracy – przyczyny

Z czego wynika popołudniowy kryzys? Tak naprawdę to bardzo naturalne zjawisko. Dzień jest długi i utrzymanie poziomu energii na stałym poziomie byłoby nierealistyczne. Po porannej pobudce i intensywnej pracy przed południem może wystąpić osłabienie organizmu. Najczęściej ma to miejsce pomiędzy godziną 13 i 15. Afternoon slump to jednak nie jest zwykłe zmęczenie. Jego objawy są bardziej nasilone i mają duży wpływ na wydajność pracownika. Wśród przyczyn tego stanu często wymienia się:

  • odwodnienie organizmu,

  • brak aktywności fizycznej,

  • niedobór snu,

  • głód lub niezdrową dietę,

  • silny stres.

Brak motywacji i osłabienie jednego z pracowników może demotywować innych. Właśnie dlatego popołudniowe kryzysy uznaje się za zaraźliwe. Widząc, jak współpracownik zmaga się ze swoimi obowiązkami i narzeka na senność, samemu często również wpada się w rozleniwienie. Na szczęście są sposoby, by temu przeciwdziałać.

zmeczenie w pracy

Konsekwencje dla firmy

Dlaczego pracodawcy powinni przejmować się afternoon slump i mu zapobiegać? Wielu przedsiębiorców popełnia błąd i rozważa zwolnienie pracownika, który wykazuje objawy zmęczenia. Łatwo wyciągnąć pochopne wnioski i uznać, że jest leniwy. Tymczasem popołudniowe kryzysy dotykają nawet najlepszych specjalistów. Często wynikają nie z winy kadry, ale ze złej organizacji miejsca pracy. W dobrze zarządzanej firmie osoby przebywające w biurze szybciej się regenerują i krótka przerwa wystarczy, by wrócili do pełnej efektywności. Ignorując afternoon slump pracodawca musi liczyć się z wieloma konsekwencjami, takimi jak wolniejsza realizacja projektów, większe ryzyko popełniania błędów i niezadowolenie pracowników.

Jak możesz wesprzeć swoich pracowników?

Jest wiele sposobów na walkę z popołudniowym kryzysem. Po pierwsze, trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i zdrową dietę. Pracownicy muszą mieć czas na zjedzenie posiłku. Zbyt krótkie przerwy skutkują podjadaniem niezdrowych przekąsek, takich jak cukierki i batoniki. Nie są one najlepszym źródłem energii. Warto ustawić w biurze dystrybutor wody, zorganizować aneks kuchenny lub zaproponować usługi cateringowe. Po drugie, osoby wykonujące prace biurowe potrzebują ruchu. Od czasu do czasu powinny wstać od biurka, przejść się lub poćwiczyć. Taka aktywność zapobiega bólom mięśni i kręgosłupa oraz pobudza produkcję endorfin.

Kolejną kwestią jest samopoczucie psychiczne. Czasami warto udać się w ustronne miejsce i odpocząć z dala od biurowych hałasów. Świetnie sprawdza się w tym celu kabina dźwiękoszczelna do biura. Szczególnie doceniają ją osoby chcące oderwać się od nadmiaru bodźców. Wewnątrz panuje cisza i spokój. W takim środowisku szybciej można się zregenerować i zwalczyć objawy stresu. W budce akustycznej znajdują się gniazdka elektryczne, wygodne siedziska i światło aktywowane czujnikiem ruchu.

Zapobiegaj popołudniowym kryzysom

Nie pozwól, by Twoi pracownicy doświadczali dotkliwych skutków afternoon slump. Wspieraj ich w walce z popołudniowym kryzysem. Zwróć uwagę na organizację dnia pracy i zapewnij przerwy na zjedzenie wartościowego posiłku. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci przy tworzeniu strefy relaksu. Zainwestuj w kabinę dźwiękoszczelną do biura, która sprzyja efektywnemu wypoczynkowi.