Budki telefoniczne: Za i Przeciw!

Jednym z najciekawszych pomysłów dotyczących aranżacji przestrzeni w miejscu pracy są biurowe budki akustyczne. Czy jednak jest to stały trend, czy jedynie przejściowa moda? Czy kabiny dźwiękoszczelne sprawdzą się w Twojej firmie? Jakie korzyści możesz dzięki nim odnieść? Jeśli nurtują Cię takie właśnie pytania, zapraszamy do lektury.

Zalety budek akustycznych

Z czego wynika rosnąca popularność tego typu kabin? Duże znaczenie mają z pewnością względy estetyczne, ponieważ biuro wyposażone w budki telefoniczne wydaje się nowoczesne i eleganckie. Poza tym, na korzyść takich rozwiązań przemawiają argumenty natury praktycznej.

Ciszej, proszę!

Podstawową funkcją, jaka pełnią biurowe budki dźwiękoszczelne, jest zapewnienie pracownikom przestrzeni, w której mogą oni spokojnie przeprowadzić rozmowę telefoniczną lub telekonferencję. Odcięcie się od nadmiaru bodźców wpływa też pozytywnie na ich koncentrację, a co za tym idzie – podnosi efektywność i tempo ich pracy. Brak irytujących dźwięków w tle wywiera ponadto pozytywne wrażenie na rozmówcy; dzięki temu ma on poczucie, iż jest szanowanym klientem, któremu poświęca się maksimum uwagi.

Jasny sygnał

Podstawą dobrej atmosfery w biurze jest prawidłowa komunikacja pomiędzy jego pracownikami. Niestety, jej osiągnięcie nie zawsze jest proste, szczególnie w przypadku, gdy ramię w ramię pracują osoby o zupełnie różnych temperamentach i przyzwyczajeniach. W takiej sytuacji łatwo może dojść do konfliktów, co przełoży się na gorsze wyniki finansowe. Budki dźwiękoszczelne stanowią idealne remedium na tego typu problemy. Dzięki nim pracownicy mogą odizolować się od kolegów i działać we własnym tempie. Ponadto, wejście do takiej kabiny jest jednoznacznym sygnałem dla współpracowników: potrzebuję ciszy, proszę mi teraz nie przeszkadzać.

Oszczędność miejsca

Rzecz jasna, powyższe założenia można osiągnąć bez budek telefonicznych; w takim przypadku konieczne jest jednak zapewnienie pracownikom oddzielnych, zamykanych pokoi. Większość współczesnych firm odchodzi jednak od takiego rozwiązania, ponieważ generuje ono znaczne koszty, a ponadto utrudnia sprawowanie kontroli nad podwładnymi. Biurowe budki telefoniczne, dzięki kompaktowym rozmiarom, pozwalają na wydzielenie komfortowych miejsc pracy na znacznie mniejszej przestrzeni, a ponadto sprawiają, że współpracownicy nadal widzą się nawzajem, co sprzyja integracji i zapobiega niewłaściwemu wykorzystywaniu czasu pracy.

Wady biurowych kabin dźwiękoszczelnych

Podobnie jak każde inne rozwiązanie, budki akustyczne mają też pewne minusy. Co więcej, zdarza się, że cecha, którą zasadniczo można uznać za zaletę, jak np. niewielki rozmiar, w pewnych sytuacjach okaże się wadą.

Spotkania? Niekoniecznie

Ustawienie w biurze budek telefonicznych wydaje się doskonałym pomysłem, jednak warto mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie niepozbawione wad. Podstawowym problemem może być fakt, że kabiny akustyczne są niewielkich rozmiarów, przez co nie nadają się one na miejsce spotkań dla kilkuosobowego zespołu. W takiej roli dużo lepiej sprawdzi się tradycyjna sala konferencyjna, pozwalająca na swobodną wymianę myśli, zmianę pozycji z siedzącej na stojącą, a także na rozłożenie dodatkowych elementów, jak np. próbki materiałów czy rzutnik.

Izolacja? Ja dziękuję!

Warto pamiętać, że istnieją osoby, które wręcz łakną gwaru i szumu, jaki generuje tradycyjne biuro. Dla typowych ekstrawertyków zamknięcie w niewielkiej, odizolowanej od świata przestrzeni będzie się wydawać krzywdą, a nie przywilejem. Potrzebują oni stałej stymulacji ze strony środowiska pracy, a odcięcie ich od tego źródła może negatywnie wpłynąć na ich kreatywność oraz na tempo ich pracy.

Podsumowanie

Zakup budek akustycznych powinien być przemyślaną decyzją. Istnieją takie osoby i stanowiska, dla których tego rodzaju kabiny są wręcz niezbędne, chociaż może się też okazać, że nie wszyscy będą z nich zadowoleni. Oba przypadki należy uszanować, mając na uwadze fakt, że im bardziej różnią się od siebie pracownicy, tym lepszy zespół mogą oni stworzyć. Jeśli zastanawiasz się, jakiego rodzaju budki będą najlepsze dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie, które z pewnością przełoży się na sukces finansowy Twojej firmy.