Biurowy savoir-vivre. Jak dobrze żyć ze współpracownikami?

Każda sfera życia społecznego ma swój savoir-vivre, czyli zestaw zasad, które porządkują jej działanie. Nie inaczej jest z przestrzenią zawodową. Niektórzy postrzegają je jako coś sztywnego i zbędnego, my jednak chcemy przybliżyć ich pozytywny aspekt. W jaki sposób przestrzeganie pewnych norm sprawia, że pracuje nam się przyjemniej i co wspólnego z tym ma telefoniczna budka do biura? Odpowiadamy poniżej. Sprawdź!

Kultura biurowa na co dzień

Pewnie zgodzisz się z nami, że atmosfera w miejscu pracy potrafi skutecznie wzmacniać lub osłabiać zaangażowanie i motywację. Tzw. klimat w biurze jest niezwykle ważny. Co ważne, zależy on od każdego, kto się w nim znajduje.
Kulturę biurową można w dużym stopniu przyrównać do kultury osobistej. Sama życzliwość i szacunek potrafią wiele zdziałać, jednak zdarza się, że są one niewystarczające. Tutaj z pomocą przychodzi zestaw zasad, które warto znać i stosować na co dzień. Jednym z najbardziej klasycznych przykładów jest dress code, który organizacje określają i którego przestrzegają w różny sposób. Przydatnych wskazówek w zawodowym savoir-vivrze jest jednak dużo więcej. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Zachowuj porządek

Być może ta rada brzmi jak coś oczywistego, jednak rzeczywistość pokazuje, że tak wcale nie jest. Gdy kalendarz wypełniony jest po brzegi, a pełniona przez Ciebie funkcja nie wymaga zapraszania klientów do biura, łatwo jest odpuścić. Jeden kubek po kawie czy talerz z niedojedzoną bułką to przecież nic takiego. Pamiętaj jednak, że Twoje biurko to Twoja wizytówka i warto o nie zadbać.

Utrzymywanie porządku jest ważne także dlatego, że przecież dzielisz biuro z innymi. Nawet jeśli Tobie nie przeszkadza kilka brudnych kubków czy talerzy albo góra papierków po słodyczach, być może taki nieład dekoncentruje Twoich współpracowników. Mamy różne potrzeby i warto wziąć pod uwagę to, że czysta i harmonijna przestrzeń może być dla kogoś elementem niezbędnym do efektywnej pracy.

Zachowuj ciszę

Kolejną kluczową regułą jest szanowanie ciszy. Nie chodzi oczywiście o całkowite milczenie. W końcu biurowy „small talk” potrafi poprawić nastrój. Zdarza się również, że konieczna jest konsultacja w sprawie realizowanego zadania „na szybko” przy biurku. Ważne jednak, aby głośne rozmowy twarzą w twarz czy przez telefon nie były w dzielonej przestrzeni normą. Jeśli musisz gdzieś zadzwonić lub czekasz na ważne połączenie, wyjdź na zewnątrz. Coraz częściej w biurach pojawiają się dźwiękoszczelne kabiny, dzięki którym możesz zostać w firmie, aby zadzwonić. W dużych modelach budek telefonicznych swobodnie usiądziesz z komputerem i przeprowadzisz spotkanie na Skype.

Słuchanie muzyki to osobny temat – jeśli koledzy i koleżanki z biura zgadzają się na „podkład muzyczny” w tle to świetnie! Pamiętaj jednak, aby głośne odtwarzanie ulubionych piosenek zawsze konsultować ze współpracownikami.

Zachowuj się stosownie do sytuacji

Łatwo powiedzieć, a jak to zrobić? Savoir-vivre ściśle określa, jak należy zachować się w konkretnych sytuacjach. Zasad tych jest wiele, skrótowo przytoczymy te najważniejsze:

 • stosuj dress code, jaki obowiązuje u Ciebie w firmie,
 • bądź życzliwy i pomocny,
 • bądź punktualny,
 • nie mieszaj życia zawodowego z prywatnym,
 • witaj się zawsze odpowiednio do okoliczności.

Ostatni punkt wielu osobom przysparza kłopotów – zarówno w kontekście słownych powitań, jak i tego, kto powinien wyciągnąć dłoń do uścisku. Jako pierwsza „dzień dobry” powinna powiedzieć osoba:

 • na niższym stanowisku,
 • wchodząca do pomieszczenia,
 • idąca, gdy mija stojącą.

Według zasad dobrego wychowania uścisk dłoni inicjuje zawsze:

 • przełożony,
 • gospodarz spotkania,
 • osoba starsza.

Oprócz konkretnych sugestii liczy się również bycie uważnym względem innych. Wszystko opiera się na szacunku i zrozumieniu tego, że różnimy się między sobą pod względem potrzeb. Warto wykształcić w sobie empatię i jednocześnie korzystać z uniwersalnych wytycznych grzeczności.

Zadbaj, żeby wszystkim miło się pracowało!

Tworzenie przyjaznego miejsca pracy można wspomagać nowymi technologiami. O ciszę w biurze zadbasz łatwiej dzięki specjalnym budkom telefonicznym. Eleganckie kabiny akustyczne pozwalają na swobodne rozmowy nawet w przestrzeni typu open space. Zadbaj o komfort swoich pracowników i wesprzyj ich w realizacji codziennych zadań z budkami Available!